Суспiльство

Україна відзначає 15-у річницю Незалежності

Україна відзначає 15-у річницю Незалежності

Сьогодні Україна відзначає День своєї Незалежності. Цього дня, 24 серпня 1991 року, парламент країни прийняв Акт про проголошення незалежності України.

Цього року свято затьмарено трагедією в Донецькій області. 22 серпня там впав російський літак, що летів з Анапи до Санкт-Петербурга. Всі 170 осіб, що були на борту, загинули. В Україні 23 серпня було оголошено днем жалоби. 24 серпня – день жалоби в Росії.

В програму святкування Дня Незалежності України і Дня державного прапора, який відзначався 23 серпня, були внесені корективи. Всі розважальні заходи перенесено на 25-26 серпня.

Вранці у четвер в Софійському соборі в Києві відбудеться молебень за Україну за участю керівництва країни. Трансляцію вестиме центральне телебачення. Увечері на території заповідника "Софія Київська" планується урочистий прийом від імені президента України за участю вищого керівництва країни, представників органів влади, народних депутатів і дипломатичного корпусу. В прийомі також візьме участь велика група учасників IV Всесвітнього форуму українців.

Наступні урочисті заходи в Києві проходитимуть 26 серпня.

З 12.00 до 13.00 по Хрещатику пройдуть барабанщики військового ліцею імені Івана Богуна, а також 32 військових оркестри. З 13.00 до 16.00 на майдані Незалежності – святковий концерт творчих колективів України. О 22.00 у Києві почнеться святковий феєрверк.

Для забезпечення охорони громадського порядку і безпеки під час проведення святкових заходів у зв'язку з Днем Незалежності України задіяні 20 тисяч співробітників органів внутрішніх справ і 5,5 тис. військовослужбовців внутрішніх військ України. В столиці будуть задіяні до 5 тис. співробітників МВС, з них 1,5 тисячі - військовослужбовці внутрішніх військ, включаючи резерв.

У 2001 році, коли святкувався 10-річний ювілей Незалежності, у Києві пройшов найбільший військовий парад. За парадом спостерігали президенти України Леонід Кучма, Росії - Володимир Путін, Македонії - Борис Трайковський. Родзинкою параду була повітряна техніка - на висоті близько 300 метрів пролітали вертольоти, винищувачі, бомбардувальники, найбільші у світі літаки "Мрія" і "Руслан". Це був останній парад за участю військової техніки.

Потім на День Незалежності проводилися військові паради без техніки. У 2005 році нова влада внесла корективи в святкування цієї дати, відмовившись від традицій своїх попередників. Минулого року на святі не було високих зарубіжних гостей. Цього року також не буде представників керівництва зарубіжних країн.

Як повідомлялося, згідно з проведеним на початку серпня 2006 року Центром соціальних досліджень "Софія" опитуванням переважна більшість респондентів (69,5%) опитаних в тому або іншому ступені пишаються тим, що вони є громадянами України. 30,2% респондентів сказали, що вони "дуже пишаються" тим, що вони - громадяни України, а 39,3% - "радше пишаються".

Серед опитаних приблизно третина (35,3%) сприймає День Незалежності України (24 серпня) саме як свято. Проте для багатьох (40,4%) респондентів це просто вихідний день. Приблизно кожний п'ятий (22,4%) опитаний зазначив, що День Незалежності для нього - "такий же день, як і всі решта".

У третини (30,8%) опитаних державний прапор викликає душевний підйом, почуття гордості. Крім того 38,6% респондентів вказали, що сприймають синьо-жовтий прапор із стриманою гордістю і пошаною, хоча і без надмірного ентузіазму.

24 серпня 1991 року Верховна Рада УРСР прийняла Акт про проголошення незалежності України. Це сталося невдовзі після того, як так званий "Державний комітет з надзвичайного стану" (рос. ГКЧП) зробив спробу державного перевороту в СРСР.

Згодом, 1 грудня 1991 року, на референдумі 90,32 відсотка громадян України висловилися за підтвердження цього документа. Акт про проголошення незалежності не підтримали 7,58 відсотка громадян.