Суспiльство

Цей день в історії

Цей день в історії

Сьогодні в Україні День Незалежності.

В Казахстані і Ліберії День національного прапора. А в США цього дня в 1954 році заборонили компартію. Крім того сьогодні можна відзначити 143 роки картопляним чіпсам.

Верховна Рада Української РСР 24 серпня 1991 року прийняла Акт проголошення незалежності України, в якому наголошувалося: «Виходячи із смертельної небезпеки, навислої над Україною у зв'язку з державним переворотом в СРСР 19 серпня 1991 року, продовжуючи тисячолітні традиції державотворення в Україні, виходячи з права на самовизначення, передбаченого Статутом ООН та іншими міжнародно-правовими документами, реалізовуючи Декларацію про державний суверенітет України, Верховна Рада Української Радянської Соціалістичної Республіки урочисто проголошує незалежність України і створення самостійної української держави — Україна.


Територія України є неподільною і недоторканною. Відтепер на території України діють виключно Конституція і закони України». Цей акт набув чинності з моменту його ухвалення — 24 серпня 1991 року. Того ж дня український парламент прийняв ухвалу «Про проголошення незалежності України». Цим документом Верховна Рада Української Радянської Соціалістичної Республіки ухвалила: «Проголосити 24 серпня 1991 року Україну незалежною демократичною державою. 1 грудня 1991 року провести республіканський референдум на підтвердження Акту проголошення незалежності». Ухвалу підписав голова Верховної Ради Української РСР Леонід Кравчук. Під час грудневого референдуму 1991 року на підтримку незалежності України висловилися 90,3 відс. з 84,3 відс. громадян, що взяли участь в голосуванні, тобто 76,1 відс. всього дорослого населення України.

Через тиждень після українського референдуму Президент РФСР Б.Єльцин, Президент України Л.Кравчук і голова Верховної Ради Білорусі С.Шушкевич під Мінськом, в Біловезькій пущі, заявили, що СРСР як суб'єкт міжнародного права припиняє існування.

Православні: Олександр, Василь, Клавдій, Максим, Сусанна, Федір.

Цього дня:

1542 Іспанський конкістадор Ф. де Орельяна відкрив гирло Амазонки, назвавши її так, тому що на його експедицію напали індіанські жінки-воїни.

1553 По Білому морю до Росії прибуло перше англійське посольство.

1572 Варфоломіївська ніч. В ніч з 24 проти 25 серпня католики вбили всіх гугенотів. Катерині Медичі і кільком придворним вдалося переконати Карла IX усунути найбільш небезпечних гугенотів, щоб уникнути громадянської війни. За звуком набату почалася різанина. Вбивали не тільки дворян, але й місцевих жителів, підозрюваних в симпатіях до гугенотів, не пощадивши ні жінок, ні дітей. Тиждень в місті панувало дике насильство.

1814 Англійці взяли Вашингтон і спалили Білий дім на знак помсти за спалення американцями публічних будівель в Йорку (нині Торонто).

1917 США заявили про надання Тимчасовому уряду Росії позики в 100 млн. доларів.

1949 Набув чинності підписаний у квітні договір про створення НАТО.

1981 Ухвалено вирок вбивці Джона Леннона Марку Девіду Чампену - 20 років в'язниці.

1991 М. Горбачов оголосив про складання з себе повноважень генерального секретаря ЦК КПРС і закликав ЦК до саморозпуску.

2002 Україна. Вперше День Незалежності відзначався без військового параду. Його замінив парад військових оркестрів.

24 серпня народилися:

1845 Лев Сергійович Голіцин (1845-8.1.1916), князь, вчений, винар, творець виноробних центрів в Массандрі і Абрау-Дюрсо. У 1878 році він придбав маєток Новий Світ на Чорноморському узбережжі Криму, перетворивши його на зразкове дослідно-виробниче господарство з виноградарства і виноробства, зібрав унікальну колекцію вин. Славу князю принесло промислове виробництво шампанських вин в Росії. Шампанське Голіцина не раз було відзначене нагородами на міжнародних виставках.

1899 Хорхе Луїс Борхес (1899-14.6.1986), аргентинський письменник («Алеф», «Творець», «Вигадки», «Тайнопис»).

1948 Жан-Мішель Жарр, французький музикант, композитор.

1956 Тетяна Васильєва, актриса («Уроки французького», «Приватна особа»).

1971 Клаудіа Шифер, німецька топ-модель.