Суспiльство

Ющенко показав українцям свою концепцію

Ющенко показав українцям свою концепцію

Президент України Віктор Ющенко вніс на розгляд учасників IV Всесвітнього форуму українців проект Національної концепції співпраці з закордонними українцями.
Як сказав Ющенко сьогодні на відкритті форуму в Києві, проект цієї концепції розроблений за його дорученням Міністерством закордонних справ України.
Президент відзначив, що українська діаспора, яка налічує майже 20 млн. українців в більш ніж 60 країнах світу – унікальне в своєму масштабі і можливостях явище. «Повинні постати перед світом не споживачем, а навпаки – донором міжнародних процесів і реалізатором власної цілісної політичної, економічної і культурної зовнішньої дії», – сказав Ющенко. Він також відзначив, що Київ в цьому процесі має перетворитися на справжній координаційний і об'єднувальний центр діяльності світового українства. «Потрібно відмовитися від неприродного розподілу українців на своїх і закордонних. У світоглядному значенні Україна там, де є українці і є українська мова», – сказав Президент.
У цьому контексті глава держави висловився за створення ефективної моделі співпраці з українцями за кордоном з повноцінним фінансуванням з боку української держави і чіткою координацією не тільки в культурній сфері, а й в політичних, економічних, науково-технологічних справах. Вже зараз для підтримки діаспори заплановано виділити майже 77 млн. грн. на строк до 2010 року, - нагадав він.
Крім того, на переконання Ющенка, наступив час здійснити такі фундаментальні ініціативи, як створення багатотомної Енциклопедії Світового Українства і Білої книги надбання українців у світі. Для цього слід вже зараз почати формування відповідних академічних редакційних колегій.
Глава держави закликав учасників форуму зосередитися на завданнях, які демонструють єдність і силу українців – продовжити масштабну роботу з визнання міжнародною співдружністю Голодомору в Україні актом геноциду проти українського народу. «Це особливо важливо напередодні 75-річчя трагедії», – відзначив Президент.
Глава держави також дав доручення уряду взяти під державну опіку найважливіші центри української культури в світі: Український Вільний Університет в Мюнхені, Українську Вільну Академію Наук в Нью-Йорку, Наукове Товариство імені Тараса Шевченка в Сарселі, Бібліотеку імені Симона Петлюри в Парижі і десятки інших.
Президент також вручив державні нагороди провідним діячам української діаспори.