Архiв

Ссавці можуть захиститися від зміїної отрути?

Досліди з мишами показали, що сам організм ссавця містить систему, що допомагає йому протистояти отруті деяких видів змій і комах. Про це свідчить звіт групи учених із Школи медицини Стенфорда в журналі Science.

Цей захист — мастоцити — клітини, відповідальні за розвиток алергічних реакцій, які при дії алергенів викидають різні речовини, що викликають видимі ефекти, типу сінної лихоманки. Аналогічно мастоцити активуються і при попаданні в організм отрути. Але довгий час вважалося, що загострена реакція імунної системи на отруту лише посилює її дію.

Нові ж досліди показали, що насправді все йде прямо протилежним чином і підвищена кількість і/або активність мастоцитів може допомогти організму при ураженні отрутою ряду змій або наприклад бджіл.

З’ясувалося, що білок карбоксипептидаза А, що випускається цими клітинами, фактично сприяє руйнуванню отрути, повідомляє «Мембрана».

При введенні отрути гадюки миші, що мають нормальну кількість мастоцитів, протистояли в 10 разів більшій дозі отрути, ніж миші, позбавлені таких клітин. Аналогічні результати були отримані з отрутами деяких різновидів гримучих змій, мокасинової змії, а також медоносної бджоли. При цьому мастоцити "значно обмежують не тільки токсичність, але також і смертність, пов'язану з отрутою", заявив один з учасників дослідження Стівен Галлі (Stephen Galli).

Поки що не можна сказати, наскільки результат, отриманий на мишах, застосовний до людей (це автори роботи з'ясовують зараз), але це відкриття могло б привести до створення нових типів протиотрут, вважають учені.