Суспiльство

Цей день в історії

Цей день в історії

Народилися генерал Власов і «хрущовки».

В Україні відзначають день працівників торгівлі. В Конго День початку революції. Крім того сьогодні День африканської жінки (1962). У 1924 році польський уряд заборонив використовувати українську мову в державних установах Східної Галіції. А в 1956 ЦК КПРС ухвалив рішення про розвиток житлового будівництва в СРСР (початок будівництва «хрущовок»).

Цього дня в 1901 народився Андрій Власов, радянський військовий діяч, творець "Російської визвольної армії" (РВА) у фашистському полоні. Народився в селянській середняцькій родині в Нижньогородській губернії. Після сільської школи закінчив духовне училище в Нижньому Новгороді. В 1917 після Жовтневої революції вступив в Нижньогородську єдину трудову школу, а в 1919 - в Нижньогородський державний університет на агрономічний факультет. Закінчив командирські курси і в 1920 - 1922 брав участь в боях з білогвардійцями на Південному фронті. З 1922 Власов обіймав командні, штабні посади, викладав. В 1930 вступив у ВКП(б). В 1937 - 1938 був членом військового трибуналу в Ленінградському і Київському військових округах і, як писав сам Власов, "завжди стояв твердо на генеральній лінії партії і за неї завжди боровся".

Війна для Власова почалася під Львовом, де він командував мехкорпусом. В листопаді 1941 Сталін викликав Власова і наказав йому сформувати 20-у армію. В лютому 1942 Власов був нагороджений орденом Леніна. В березні 1942 був призначений заступником командувача Волховського фронту, створеного для зриву наступу фашистів на Ленінград і подальшого контрудару. Цього разу дії Власова виявилися невдалими. Залишки армії, що зуміли пробитися з оточення, потрапили під репресивне чищення військових чекістів, що породило легенду про 2-у армію, що нібито здалася в полон. Власов, кинувши війська, намагався врятуватися і 11 липня 1942 в д. Туховежі Ленінградської області здався німцям.

Перебуваючи у Вінницькому військовому таборі для полонених вищих офіцерів, Власов погодився співробітничати з вермахтом і запропонував з російських полонених створити збройне формування (РВА). Гітлер був проти створення РВА і змінив свою думку лише у вересні 1944, коли становище фашистів на Східному фронті різко погіршилося. Билися власівці відчайдушно, оскільки в разі поразки від Радянської Армії їх чекали репресії.

Коли розгром фашистської Німеччини став очевидним, Власов безуспішно намагався отримати політичний притулок у Швейцарії. На закритих засіданнях Військової колегії без адвокатів і свідків всі підсудні, включаючи Власова, визнали свою вину, були засуджені до смертної кари через повішення і страчені

Православні: Омелян, Іван.
Католицькі: Гнат, Любомир.

Цього дня:

1498 Колумб відкрив Тринідад.

1849 В бою з російськими військами загинув угорський поет Шандор Петефі.

1905 У Петергофі під головуванням Миколи II почалася серія нарад з приводу плану створення в Росії Державної Думи.

1919 Німецькі установчі національні збори, що проходили у Веймарі, прийняли нову конституцію Німеччини. Німеччина стала республікою, в якій президент призначав рейсхканцлера і міністрів, був верховним головнокомандувачем, мав право розпуску рейхстагу, призначення нових виборів і введення надзвичайного стану. Своє існування Веймарська республіка припинила в 1933 році із встановленням фашистської диктатури.

1937 Під час масової операції НКВС в один день були арештовані тисячі жителів Чечні.

1944 Загинув Антуан де Сент-Екзюпері.

1991 Під час візиту до Москви президента США Буш і Горбачов підписали Договір про обмеження і скорочення стратегічних наступальних озброєнь (СНВ-1).

1996 Федеральний суд Нью-Йорка скасував законодавчий акт, що обмежує свободу слова в Інтернеті.

31 липня народилися:

1768 Параскева Іванівна Шереметєва (1768-7.3.1803), кріпосна актриса, яка стала графинею. Обдарована великими музичними здібностями і красивим голосом, вона з успіхом почала виступати на театральній сцені під ім'ям Жемчугової. Любов до музики і спільні заняття зближували її із сином графа Миколою Петровичем, який одружився з нею в листопаді 1801 року. Про шлюб було оголошене тільки в 1803 році після народження сина. Не дивлячись на схвалення шлюбу імператорами Павлом і Олександром I, вищий світ і родичі були ним шоковані. Але через три тижні після народження сина Параскева Іванівна померла. Графиня-селянка постійно допомагала безпомічним, а чоловік за її заповітом збудував у Москві прийомний будинок з лікарнею (нині лікарня ім. Скліфосовського) і поклав капітал на видачу приданого бідним нареченим.

1914 Луї Де Фюнес (1914-27.1.1983), французький кіноактор, нащадок іспанського аристократа з боку батька і далекий родич Гі Де Мопассана з боку матері.

1930 Олег Костянтинович Попов, клоун, дресирувальник.

1937 Едіта Станіславівна П’єха, естрадна співачка.

1944 Джеральдіна Чаплін, американська кіноактриса, дочка Чарлі Чапліна.

1945 Леонід Аркадійович Якубович, телеведучий.

1964 Сі Сі Кетч/Кароліна Мюллер/, німецька поп-співачка.