Візит керівництва російського концерну «Газпром» до України відкладено через останні заяви політиків в Україні. Про це повідомив виконуючий обов'язки голови правління НАК «Нафтогаз України» Олександр Болкісєв.

Він попросив «політиків, щоб вони дуже акуратно висловлювалися про взаємостосунки України з росіянами і «Нафтогазом». Якщо ми щось хочемо робити, то треба спочатку узгодити свої кроки з РАО «Газпром», а потім говорити про них привселюдно. Така моя позиція. Інакше ми потрапляємо в незручну для України ситуацію. Ні для «Газпрому», ні для Туркменістану, а для України передусім» - так Болкісєв прокоментував намір претендента на пост прем'єр-міністра України Юлії Тимошенко провести ревізію газових угод 4 січня з «Газпромом» і «РосУкрЕнерго».

Крім того, щодо перспектив створення українсько-російського газотранспортного консорціуму в. о. голови НАК «Нафтогаз України» сказав: «Протягом найближчих декількох днів ми плануємо обговорити ідею створення консорціуму з нашими російськими колегами. Був запланований візит до Києва керівників «Газпрому» пана Рязанова і пана Медведєва. Через останні (політичні) заяви його відкладено, але ми сподіваємося обговорити перспективи консорціуму. Поки йдеться про участь України і Росії, без німців і французів».

Також Болкісєв проінформував, що спостерігається відставання від плану у закачуванні газу в українські сховища на 2 млрд. куб. м. «Ми провели переговори з РАО «Газпром» про збільшення об'ємів поставок для України. Цього місяця закачуватимемо 3,2 млрд. куб. м. До кінця періоду закачування буде закачано 16,3 млрд. куб. м. Це буде газ «РосУкрЕнерго» і «УкрГаз-Енерго» для споживачів України», додав Болкісєв, передає «УНІАН» з посиланням на журнал «Профіль».

З приводу підстав для занепокоєння у «Газпрому» і у західних одержувачів російського газу щодо надійності української ГТС Болкісєв сказав: «Немає підстав не турбуватися про це. Це повсякденна робота. Про це треба непокоїтися, щоб потім, взимку, не хапатися за голову через те, що щось не вийшло. Це нормальний робочий процес. Тому в «Газпромі» побувала наша делегація, ми вирішили питання про додаткові об'єми газу, щоб не виникало проблем взимку».

Як раніше повідомляв ForUm, сьогодні міжнародне рейтингове агентство Fitch Ratings заявило, що ряд недавніх подій, висунуті вимоги і можливе підвищення цін на газ можуть привести до нової енергетичної кризи в Європі. Про це мовиться в повідомленні Fitch Ratings.

В повідомленні наголошується, що серед основних таких подій - заклики майбутнього прем'єр-міністра України Юлії Тимошенко про перегляд газової угоди, укладеної з Росією на початку року, вимоги Туркменістану про оплату Росією поставок газу з розрахунку 100 дол. за 1 тис. куб. м, повідомлення про те, що НАК «Нафтогаз України» не має достатніх запасів газу в своїх підземних сховищах для забезпечення безперебійних поставок газу до Європи цією зимою, і, нарешті, інформація про наміри ВАТ «Газпром» знову підвищити ціни на поставки газу до України в липні.

«В наявності всі передумови кризової ситуації. Навіть однієї такої події окремо вистачило б, щоб знову викликати тривогу відносно безперебійності поставок до Європи, і здається просто неймовірним, що всі вони співпали напередодні саміту «Великої вісімки» з питань енергетичної безпеки», - відзначив директор у московській аналітичній групі Fitch по рейтингах тек Джефрі Вудраф

«Будь-яке таке збільшення ціни, скоріш за все, негативно позначиться і на Україні, яка одержує основну частину газу з середньоазіатської республіки», - мовиться в повідомленні.

Також Fitch вважає, що «Газпром», який щорічно поставляє в Україну до 17 млрд. куб. м газу, зразу ж перекладе на Україну додаткові витрати щодо закупівлі газу. Крім того, у випадку якщо Туркменістан зуміє добитися більш високої ціни щодо поставок газу до Росії, це, скоріш за все, означатиме збільшення ціни і для України, яка щорічно напряму одержує з Туркменістану приблизно 40 млрд. куб. м газу.

Нагадаємо, щодо своїх планів після вступу на посаду прем'єр-міністра, Тимошенко заявила: «Всі угоди про поставки до України газу сьогодні вимагають додаткової глибокої ревізії, перегляду і побудови в дружньому режимі нових договірних відносин з Росією і Туркменістаном». Представник «Газпрому», коментуючи цю заяву, підкреслив, що будь-які спроби переглянути досягнуті раніше угоди можуть привести до нових проблем з поставками до Європи.

На думку «Газпрому», в даний час «Нафтогаз» не закачує в сховища достатніх об'ємів газу, щоб задовольнити попит протягом зими. За словами представника «Газпрому», для забезпечення безперебійного транзиту російського газу до Європи до початку опалювального сезону в українські підземні газосховища необхідно закачати близько 18,5 млрд. куб. м газу.

З боку Туркменістану лунають загрози припинити поставки газу до Росії після того, як сторонам не вдалося домовитися про ціну на друге півріччя 2006 р. Туркменістан добивається збільшення ціни, за якою «Газпром» закупляє туркменський газ, з 65 дол. до 100 дол. за 1 тис. куб. м.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

345