Нова методика, заснована на генетичному аналізі, дозволяє швидко і впевнено відрізняти марихуану від звичайних конопель, які майже не містять психотропних речовин.
В повсякденній свідомості коноплі вважаються чи не повним синонімом слова марихуана. Насправді марихуану, тобто наркотичну сировину, можна одержувати далеко не з усяких конопель. Як і у більшості культурних рослин, у конопель (Cannabis sativa, Cannabis indica) є безліч різновидів — сортів. Деякі сорти виробляють значну кількість психотропної речовини тетрагідроканнабіолу (ТГК) — саме вони використовуються для отримання марихуани. Решта сортів, хоча і можуть містити дуже невелику кількість ТГК, як сировина для виготовлення наркотиків непридатні.
Дотепер розрізняти наркотичні і безнаркотичні сорти можна було тільки провівши хімічний аналіз на вміст ТГК. Проте ця речовина виробляється в рослинах не постійно, а лише на певній стадії життєвого циклу. Все це робить розділення сортів конопель настільки складною справою, що в деяких країнах, де закон забороняє виробництво і обіг марихуани, одночасно накладається заборона і на нешкідливі ненаркотичні коноплі, пише «Утро.ру».
Тим часом, якщо відійти від наркотичної проблематики, коноплі є вельми корисною сільськогосподарською культурою, яка в ряді випадків може служити альтернативою бавовні як джерело міцного натурального волокна. Це волокно традиційно було основною сировиною для виготовлення морських канатів. На відміну від бавовни, коноплі не потребують застосування пестицидів, інтенсивного зрошування і жаркого клімату. Тому вони добре підходить для вирощування в середніх широтах.
Частково саме цими міркуваннями мотивовано те, що за розробку нової методики розпізнавання сортів конопель взялися учені з університету Міннесота, штату, який не відноситься до числа жарких. За участю фахівців з університету штату Каліфорнія в Сакраменто вони проаналізували геноми трьох сортів безнаркотичних конопель і один придатний для виробництва наркотиків. В результаті були знайдені сотні непересічних генетичних маркерів, які дозволяють розрізняти всі чотири сорти.
Сама технологія аналізу, звана AFLP (Amplified fragment length роlymorphism) полягає в розрізанні ДНК на безліч фрагментів з подальшим стимулюванням реплікації тих з них, які несуть відповідні маркери. Коли таких фрагментів стає достатньо багато, їх уже не важко ідентифікувати. Завдяки великому числу різних маркерів визначення сорту проводиться дуже надійно.
Як відзначають дослідники у своєму прес-релізі, їхня робота в першу чергу буде запитана в країнах, де дозволено вирощування безнаркотичних сортів конопель (наприклад в Росії). Проте цим сфера застосування нової методики не вичерпується. В міру того як в базу даних додаватимуться відомості про інші сорти, з'явиться можливість визначати місця їх походження. Це допоможе у визначенні маршрутів нелегального наркотрафіку.
А з часом, мріють автори роботи, можливо, вдасться отримати сорт конопель, який не тільки виявиться повністю вільним від наркотиків, але додатково володітиме зовнішніми відмінностями від інших сортів. Тоді можна сподіватися, що його дозволять вирощувати навіть в тих країнах, де тепер антинаркотичне законодавство це забороняє. Наприклад США не виробляють самостійно ніяких продуктів на основі конопель і вимушені їх імпортувати. Створення нового сорту зменшило б залежність країни від імпорту і одночасно забезпечило б фермерів новою корисною для вирощування культурою.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом