Уряд і журналісти Польщі не стримують гострої критики на адресу Мінська. Вони вимагають від ЄС чинити тиск на Білорусь. Зараз Варшава не хоче брати на себе таку ж активну роль у Білорусі, як пізньої осені 2004. В той час, як Олександр Кваснєвський надав підтримку "помаранчевій революції" в Україні, Білорусь розвернула боротьбу з польськими компаніями і фондами у себе в країні.
Політики і журналісти в Польщі рідко займають єдину позицію, але відносно Білорусі влада державна і громадська досягла єдності. Польща вимагає вжити жорстких заходів відносно Білорусі.
Так, прем'єр-міністр Казімеж Марчинкевич засудив вірогідні маніпуляції на виборах і заявив, що будь-якими силами збирається підтримати демократизацію сусідньої країни, умовчавши при цьому, в чому виражатиметься підтримка, пише німецька Suddeutsche Zeitung в перекладі видання «Інопреса».
Очевидно, Варшава не хоче брати на себе таку ж активну роль у Білорусі, як восени 2004 року, під час "помаранчевої революції" в Україні. Тодішній президент Олександр Кваснєвський зіграв у Києві важливу роль у переговорах про врегулювання державної кризи.
Кроки Кваснєвського, які зустріли в Польщі з тріумфуванням і визнані "перемогою Варшави", не залишилися непоміченими в Москві і в Мінську – там це полякам не забули. В Білорусі наслідки відчула на собі польська меншина. Рік тому Лукашенко велів відібрати у місцевих польських об'єднань нерухомість, а КДБ спробував встановити контроль над союзами польської меншини. Впертих активістів було арештовано.
В засобах масової інформації, що підконтрольні державі, до цього дня розпалюються ворожі настрої по відношенню до поляків, що не дуже складно, зважаючи на напруженість, що історично склалася в регіоні, зокрема, через традиційні розбіжності між католиками і православними.
Для мінської пропаганди поляки – це "п'ята колона". Лукашенко також звинувачує Варшаву в тому, що польські фонди надають фінансову підтримку білоруській опозиції, а з Бєлостока, міста на півночі Польщі, ведеться радіомовлення білоруською мовою.
Крім того, в польських університетах виділяються стипендії для білоруських студентів. Польські політики всіх мастей недавно погодилися з пропозицією безкоштовно видавати візи студентам, тоді як вищим чинам Білорусі в'їзд до Польщі заборонено взагалі. Варшава і Бєлосток, вважає Лукашенко, – це головні опорні пункти його ворогів.
Схоже, що ЄС слухав проханням Варшави. Євросоюз виступив за застосування санкцій проти Білорусі. Вже сьогодні Євросоюз оголосить про ці санкції проти режиму Лукашенка. Стало відомо, що глави держав і урядів країн Європейського Союзу домовилися розширити заборону на поїздки білоруських урядовців в країни ЄС, яка зараз стосується 6 білоруських посадовців. Подробиці ухвалених рішень поки невідомі.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом