Міністерство закордонних справ України вважає напрям Росією гуманітарних вантажів у Придністров'ї через великі міста нашої держави пропагандистською акцією напередодні виборів до Верховної Ради України.
Про це йдеться в коментарі керівника прес-служби МЗС України Василя Філіпчука у зв'язку з напрямом російського гуманітарного вантажу в Придністров'ї, передає «УНІАН».
21 березня Посольство Російської Федерації в Україні звернулося з проханням сприяти безмитному і пріоритетному оформленню колони (24 автомобілі) з так званою гуманітарною допомогою (продовольство і медикаменти) в Придністровський регіон Республіки Молдова, яку надали уряд Москви, Московська область і партія „Єдина Росія” в зв'язку з нібито важкою соціально-економічною ситуацією в Придністров'ї”.
Передбачається, що даний вантаж перетне українсько-російський кордон 23 березня о 20.00, а українсько-молдавський кордон - вранці 24 березня в пункті пропуску „Платонове”.
МЗС України проінформувало російську сторону про готовність надати необхідне сприяння.
В той же час, маршрут руху автоколони, по якому хотіла пройти російська сторона, викликає, щонайменше, здивування. Вибраний росіянами маршрут пролягав би через пункт пропуску на українсько-російському кордоні „Гоптовка” (Харківська область) і такі великі міста України як Харків, Полтава, Кременчук, Кіровоград і не є традиційним для транзиту російських вантажів через територію України. Найзручніший і набагато коротший маршрут для транзиту вантажів з Росії пролягає через пункт пропуску “Бачевськ” (Сумська область).
Українська сторона також вважає, що сьогодні, як і раніше, немає підстав говорити про гуманітарну катастрофу або соціально-економічну кризу в Придністровському регіоні. МЗС України неодноразово підкреслює, що складна ситуація на українсько-молдавському кордоні виникла в результаті безвідповідальних дій придністровської адміністрації, направлених на самоізоляцію Придністровського регіону.
Слід також звернути увагу і на те, що з 1 січня 2006 р. в Придністров'я ввезено близько 30 тис. тонн товарів життєвої необхідності, передусім, товарів продовольчої групи. Зокрема, в Придністров'я надійшло більше 12,6 тис. тонн продуктів харчування і близько 17 тонн медикаментів.
З 16 березня, коли придністровська сторона припинила блокувати ввезення в Придністров'я вантажів, в регіон в'їхало 256 вантажних автомобілів, зокрема, з продуктами харчування, кондитерськими виробами, алкогольною продукцією. При тому, що Придністров'я має і власне виробництво такої продукції. Лише за період 16-20 березня в Придністров'я ввезено 1387 тонн курячого м'яса (більше 2 кг на кожного мешканця регіону).
Напрям російською стороною вищезазначеного так званого гуманітарного вантажу дає підстави говорити про намір окремих політичних кіл Російської Федерації продовжити політизування ситуації навколо митного режиму на українсько-молдавському кордоні, свідомо провести пропагандистську акцію, мета якої – ввести в оману своїх співвітчизників і шляхом спекуляцій підтримати сепаратистські сили Придністров'я, вплинути на політичні настрої громадян України напередодні виборів до Верховної Ради України.
Привертає увагу і той факт, що зовнішньополітичне відомство Росії демонстративно не погоджувало питання напряму так званої гуманітарної допомоги в регіон з офіційною владою Республіки Молдова.
Як повідомлялося, 3 березня Україна ввела в дію положення сумісної заяви прем'єр-міністрів України і Молдови від 30 грудня 2005 року, якими передбачається пропуск товарів з території Придністров'я тільки за наявності документів, що мають друк молдавської митниці.
Після введення нового митного режиму, за повідомленням української влади, влада самопроголошеного Придністров'я почала блокувати випуск товарів за межі республіки, а також оформлення їх на молдавській митниці. Влада Придністров'я також звернулася по допомогу до Російської Федерації, заявивши, що Україна, ввівши нові митні правила, фактично перетворилася з посередника в учасника молдавсько-придністровського конфлікту. 20 березня Придністров'я звернулося до Росії з проханням надати гуманітарну допомогу, а 21 березня звернулося з таким же проханням до ОБСЄ.
22 березня з підмосковного Ногинська в Придністров'я відправилася колона російського МНС з гуманітарною допомогою загальною вагою 230 тонн.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом