Міністр закордонних справ України Борис Тарасюк вважає, що рішення про визначення статусу Косового повинно ухвалюватися на основі компромісу і сприяти зміцненню стабільності і безпеки як на Балканах, так і в Європі в цілому.

Про це Тарасюк сказав на спільній прес-конференції з міністром закордонних справ Сербії і Чорногорії Вуком Драшковичем, який перебуває в Україні з офіційним візитом.

За словами Тарасюка, рішення повинні прийматися в рамках положень резолюції Ради Безпеки ООН 1244, а також з повагою до принципу збереження територіальної цілісності Сербії і Чорногорії. «Рішення не повинно ухвалюватися поспішно і не повинно мати небезпечних прецедентів», - сказав Тарасюк.

Як сказав український міністр, це рішення повинно вести до впровадження демократичних стандартів в Косовому і забезпечити права національних меншин, їхню безпеку, створити умови для повернення біженців, а також сприяти захисту і відновленню історичних пам'ятників культури.

Тарасюк підтвердив, що Україна готова і надалі брати активну участь в миротворчій політиці міжнародного співтовариства щодо визначення статусу Косового.

Своєю чергою Драшкович подякував Україні за послідовну позицію щодо статусу Косового, на якій базується стабільність в Європі. «На жаль, у світі існує багато тих, хто говорить про незалежність Косового. Не знаю, що вони розуміють під цим, але міжнародно визнані кордони Сербії не можуть змінюватися», - сказав він.

При цьому Драшкович додав, що якби принцип сили був прийнятний і якби працювало правило «хто сильніший, той і правий», внаслідок цього в Європі і у світі утворилося б багато нових держав, а це не сприятиме безпеці і стабільності як Європи, так і світу, повідомляє «УНІАН».

На його переконання, рішення стосовно Косового повинно бути компромісним, і в результаті населення Косового і Сербії «повинно відчувати себе переможцями».

На питання щодо позиції Росії в питанні визначення статусу Косового Драшкович відповів, що Росія виступає проти незалежності Косового і за територіальну цілісність Сербії згідно з усіма міжнародним правовими актами.

За його словами, питання Косового не може бути прецедентом вирішення подібних питань, оскільки це стосується цілого світу. Особливу увагу російська сторона звертає на регіон Південного Кавказу. «Якщо принципи будуть порушені в Сербії з урахуванням того, що Сербія зараз слабка держава і можна порушити її територіальний суверенітет, то ми фігурально випускаємо з цієї косовської пляшки джина, і що тоді буде з турецькою частиною Кіпру, Македонією, Іспанією, Італією, Великобританією, Китаєм і Тайванем? Весь цей ряд проблем починається з Косового», - сказав він.

Тарасюк констатував високий рівень політичної, економічної, культурно-гуманітарної співпраці між двома країнами. Сторони домовилися про проведення у квітні консультацій між МЗС з питань європейської і євроатлантичної інтеграції, а також з питань Дунайської комісії. Окрім цього були досягнуті домовленості про проведення консультації між консульськими службами двох міністерств і про встановлення взаємодії між департаментами, які займаються питаннями Європейського Союзу.

Драшкович подякував за українську позицію в підтриманні Сербії і Чорногорії в приєднанні до програми НАТО «Партнерство заради миру». Він також повідомив, що Сербія і Чорногорія запрошує на оздоровлення групу українських дітей і ця акція проходить в рамках 20-х роковин аварії на ЧАЕС.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

257