Міністерство транспорту і зв'язки України на засіданні уряду в квітні представить стратегію розвитку авіаційної галузі. Про це повідомив журналістам міністр транспорту і зв'язку Віктор Бондар у ході першої міжнародної конференції в Києві "Перспективи України в упровадженні державно-приватного партнерства в інфраструктурних проектах" у вівторок.
" Через два-три засідання уряду я зроблю доповідь про стратегію розвитку авіаційної галузі України", - сказав він.
Бондар відзначив, що завершити реконструкцію і модернізацію найбільших сем аеропортів країни планується за чотири роки, що дозволить забезпечити зростання регіональних авіаперевезень і залучити транзитні перевезення.
" Ми можемо бути потужним конкурентом в європейському співтоваристві в плані авіаперевезень. Є всі можливості розвинути один потружний хаб на базі аеропорту "Бориспіль", який дозволить перевозити транзитом до 15 млн. пасажирів на рік і буде конкурентноздатним завдяки мінімальним аеропортовим зборам і сучасній логістиці", - сказав міністр.
Він також повідомив, що передбачається визначити програму розвитку регіональних аеропортів. "За останні вісім років усі порти перейшли з комунальної форми власності або в оренду , або в приватні руки. Ми не бачимо, що відбувається з аеропортами. Я доручив провести чітку аналітику, де зафіксувати, як ми їх бачимо, в якому статусі, хто буде головним інвестором їх розвитку і модернізації і чи дамо ми можливість в Україні з'явитися приватним аеропортам" -- пояснив Бондар, передає «Інтерфакс-Україна».
"Я особисто підтримую думку про те, що це має бути приватна власність. Хай будують нові аеропорти, а державі залишаться тільки функції нагляду за безпекою польотів, всі збори - митні, прикордонні і інші. Київ - особлива ситуація. Тут треба дивитися, а по регіональних - однозначно треба давати можливість прийти власнику", - додав міністр.
Він підкреслив, що ще одним важливим завдання в авіаційній галузі є створення за рік-два єдиної потужної флагманської авіаційної компанії. "Тривають переговори між "Аеросвітом" і "Міжнародними авіалініями України" за участю Мінтрансзв’язку. Є розуміння, що їм треба домовлятися", - відзначив Бондар.
Міністр також пояснив, що Україна буде змушена приєднатися до програми "єдиного неба ", яка не дає жодних шансів конкурувати дрібним компаніям на ринку.
Він також відзначив, що Мінтрансзв’язку пропонує стимулювати покупку українських регіональних і середньомагістральних літаків через розраховану на 5-10 років програму державної підтримки, наприклад, шляхом часткової або повної компенсації процентної ставки за кредитами.
Директор Європейського банку реконструкції і розвитку (ЄБРР) в Україні Камен Захарієв висловив журналістам думку про те, що у випадку з аеропортами доцільним було б використовувати державно-приватне партнерство або концесійні механізми. "Аеропорти - публічна інфраструктура. Вона створена не для прибутку, а для розвитку авіаперевезень - тут потрібно мати розумні низькі збори", - пояснив він.
Згідно з оперативними даними Мінтрансзв’язку, в 2005 році 39 українських авіакомпаній здійснили 81,5 тис. комерційних рейсів, перевезли на міжнародних рейсах 1,8 млн. пасажирів, на внутрішніх - 0,8 млн., а також 123, тис. тонн вантажів і пошти. При цьому регулярні внутрішні рейси здійснювали 13 авіакомпаній.
Пасажиропотік через аеропорти України в 2005 році зріс на 17,2% -- до 6,4 млн. пасажирів.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом