Психологи з університету Франкфурту на Майні на чолі з професором Дітером Запфом дійшли висновку, що люди, вимушені на робочому місці демонструвати щасливі усмішки і демонструвати дружелюбність, дуже сильно ризикують своїм здоров'ям.
Німецькі учені говорять, що "удавана дружелюбність" приводить до депресії, стресу і зниження імунітету, що своєю чергою може викликати більш серйозні захворювання.
"Людина, яка постійно притлумлює свої справжні почуття, повинна знати, що це може мати негативні наслідки для її здоров'я, — повідомив Запф. — Ми всі здатні приборкати наші емоції. Труднощі виникають, коли ми повинні робити це протягом тривалого періоду, як, наприклад, стюардеси під час довгих перельотів, повідомляє «Мембрана».
Люди цієї професії потребують окремого просторі, подалі від пасажирів, де вони можуть дати волю емоціям, "випустити пару". Ми ж повинні відмовитися від стосунків за формулою "клієнт завжди правий" і виявляти більше поваги до тих, хто працює у сфері послуг".
Під час експерименту студентів поділили на дві групи і "влаштували на роботу" в уявний інформаційний центр. Першій групі було дозволено захищатися від грубих клієнтів (тобто огризатися), тоді як інша група повинна була залишатися ввічливою і "дружньою" завжди.
В результаті у тих, хто протистояв клієнтам, було зафіксовано прискорене серцебиття протягом коротких періодів, тоді як у "ввічливих людей" серце ще довго виривалося з грудей після того, як клієнт повісив слухавку.
Загалом у дослідженні взяли участь близько 4 тисяч осіб, включаючи стюардес, продавців-консультантів, доглядальниць та інший обслуговуючий персонал.
Висновок, зроблений психологами, звучить так: "дружелюбність проти бажання нічого, окрім стресу, не приносить".
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом