Економіка

ЗМІ: НБУ розпродав третину золотих запасів собі у збиток

Національний банк України, накопичивши до початку року максимальний обсяг золота за всю історію, почав активний розпродаж дорогоцінного металу.

Протягом жовтня він позбувся 14,3 т золота, скоротивши свої запаси відразу на 35 % - до 26,1 т, за даними Міжнародного валютного фонду.

За рахунок цього, а також у результаті зниження цін на золото на міжнародних ринках обсяг золотих резервів НБУ у грошовому еквіваленті знизився на $ 580 млн - до $ 988,7 млн.

Це був другий місяць цього року і в цілому за останнє десятиліття, коли Нацбанк продавав золото. У травні регулятор вперше з літа почав розпродавати запаси золота. До цього він лише нарощував обсяги золота в резервах.

Всього за десять років - з серпня 2004 року до кінця І кварталу 2014 року - у засіках НБУ з'явилося приблизно 27 т золота. Ще у квітні Центробанк міг похвалитися максимальними за свою історію запасами золота.

В НБУ золотий розпродаж пояснюють оптимізацією структури міжнародних резервів. «Це пов'язано з синхронізацією структури міжнародних резервів і зовнішньої позиції країни», - повідомили в прес-службі регулятора, пише «Капітал».

Нацбанк вирішив збільшити частку долара США в резервному кошику, тому що, як йдеться у повідомленні, на долар припадає 70,3 % операцій в структурі торгового балансу. Також 77,7 % валового зовнішнього боргу України номіновано в американській валюті.

Крім того, додають в НБУ, останнім часом спостерігалася значна волатильність світових валютних ринків, пов'язана із зміцненням позицій долара по відношенню до інших світових валют.

«Тому НБУ вирішив зменшити частку золота у валютних резервах до 8 %. З цією метою на міжнародних ринках було продано 0,46 млн тройських унцій (14,3 т. - Ред.) золота за долари США», - уточнює прес-служба Центробанку.

Якщо до розпродажу золота частка дорогоцінного металу становила 9,6 % резервів НБУ, то після неї вона скоротилася до 7,9 %. Для порівняння: у світі цей показник становить в середньому 11,7 %, в економіках, що розвиваються - 4,4 %, за даними МВФ.

Втім, експерти пояснюють рішення НБУ більш прозаїчно - потребою у валюті. Продавати золото як інвестиційний актив Нацбанку зараз не було сенсу. Як зазначає начальник відділу по роботі з борговими інструментами на локальному ринку інвесткомпанії Concorde Capital Юрій Товстенко, продаж Нацбанком золота в жовтні з інвестиційної точки зору була збитковою, оскільки минулого місяця ціни на нього були на мінімальному рівні з 2010 р. За даними World Gold Council, середня ціна на золото в минулому місяці була $ 1222,5 за тройську унцію.

А основні купівлі дорогоцінного металу Нацбанк здійснював у попередні два роки, коли ціни були значно вищими. Зокрема, він придбав 7,44 т в 2012 р., коли середня ціна золота становила $ 1669 за тройську унцію. Ще 6,84 т він купив у 2013 р., коли середня ціна була на рівні $ 1411,2 за тройську унцію. Падінню ціни золота сприяли непогані показники американської економіки і очікування підвищення ставки ФРС, відзначає Товстенко. Щоправда, на його думку, назвати продаж необґрунтованим однозначно не можна, тому що залишається висока ймовірність, що золото продовжить дешевшати.

Теги: