Довіру українців до банківської системи необхідно відновлювати. Таку думку Forum'у висловив член Ради Національного банку Юрій Полунєєв, коментуючи той факт, що українці з початку року вилучили депозитів з банків на суму близько 125 мільярдів гривень.

«Ця сумна статистика говорить про втрату довіри українців до банківської системи і до дій регулятора - НБУ. Це дуже небезпечний феномен, що фактично вибиває основу функціонування банківської системи», - заявив він.

Полунєєв зазначив, що вимивання коштів вкладників з банківської системи не дає можливості їй виконувати основну функцію - кредитувати реальний сектор економіки, підтримувати в сьогоднішніх складних умовах підприємства України.

«Також вимивання цих коштів з банківської системи призводить до тиску на валютному ринку у бік зниження курсу української гривні, фактичного її обвалу. Якщо цю тенденцію не зупинити - буде надзвичайно серйозна ситуація для банківської системи, яка вже сьогодні має всі ознаки повноцінної кризи», - додав він.

Член Ради НБУ вважає, що зупинити те, що відбувається, можна, здійснивши конкретні і швидкі кроки. «В першу чергу потрібно забезпечити абсолютне функціонування Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, його ефективну роботу та наявність достатньої кількості коштів. В банківській системі спостерігаються різні тенденції, одна з яких - це те, що банкрутують банки, які є фактично інструментами відмивання коштів або виконання інших не властивих нормальним банкам функцій», - упевнений він.

«Другий важливий елемент - необхідно суттєво поліпшити роботу самого регулятора, оскільки відсутність послідовності, системності в роботі негативно впливає на ситуацію. НБУ весь час посилає сигнали різноспрямованого характеру. І сьогодні я змушений констатувати, що довіри до дій регулятора ринку і у домогосподарств немає. Цю довіру потрібно відновлювати, реставрувати», - акцентував Полунєєв.

Він також додав, що необхідно істотно поліпшити політику комунікації Національного банку з вкладниками, а також, в умовах продовження відтоку депозитів, - скасувати оподаткування депозитів фізосіб.

«Потрібно, щоб люди відчули - держава, влада піклуються про їх заощадження. Заощадження і без того сьогодні страждають від інфляції, знецінення гривні. Крім того - депозити оподатковуються. Вважаю, терміново потрібно скасувати оподаткування фізичних осіб», - упевнений член Ради НБУ.

Нагадаємо, в 2011-2013 роках, коли Національний банк України очолювали Сергій Арбузов та Ігор Соркін, обсяг вкладів населення в банках зріс більш ніж на 60%, причому в основному за рахунок довгострокових вкладів у гривні. Вкрай низька інфляція в поєднанні з високими процентними ставками за депозитами і фіксованим курсом гривні дозволили заробити українським вкладникам. З урахуванням того, що в 2011-2013 роках середні ставки за гривневими депозитами становили 20-22% річних, поклавши в банк 10 тис. грн на початку 2011 року, через три роки можна було забрати вже понад 17 тис. грн, які не були піддані інфляції і девальвації.

Юлія Артамощенко, ForUm

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

зима
1637 грн.
246