Всесвітня організація Союзу споживачів (IOCI) девізом Всесвітнього дня прав споживачів, який щорічно відзначається 15 березня, оголосила: «Енергія – рівний і стабільний доступ для всіх».

Про це повідомили у Всеукраїнському державному науково-виробничому центрі стандартизації, метрології, сертифікації і захисту прав споживачів.

У своєму посланні до світової спільноти керівництво IOCI відзначає, що для кожного з нас стало звичним користуватися благами енергії, проте сьогодні людству ще не вдалося забезпечити рівний доступ до будь-яких енергоносіїв або енергоресурсів майже двом мільярдам людей, які цього потребують у планетарному масштабі. В той же час забезпечення носіями нерівномірно, і вплив їх споживання є одним з викликів, що стоять перед світовою громадськістю, передає «УНІАН».

IOCI відзначає, що, зберігаючи енергію, ми зберігаємо природне середовище нашого буття. Це твердження змушує не тільки задуматися над проблемами економного виробництва енергії, економного її споживання, а й сприяє пошукам і дослідженням нових способів отримання енергії, які приносили б мінімальну шкоду навколишньому середовищу, говориться в посланні. Тільки при раціональному застосуванні викопних енергоносіїв (нафти, газу, вугілля) і розумному поєднанні їх з нетрадиційними джерелами (енергії вітру, сонця, геотермального тепла і інших) можна надовго зберегти рівновагу в природі. Поза сумнівом, дбайливе ставлення до енергії стосується не тільки сімейного бюджету – воно безпосередньо пов'язане з подальшим розвитком цивілізації.

У повідомленні наголошується, що Україна відноситься до країн, які мають надзвичайно високий рівень споживання енергоресурсів. За даними Міністерства будівництва і архітектури України, об'єми споживання газу, тепла, води в нашій країні значно перевищують рівень споживання цих видів ресурсів у розвинутих країнах: на одного жителя України на рік витрачається умовного палива в 1,5 рази більше, ніж у США, і в 2,5 рази більше, ніж у скандинавських країнах. Аналіз стану речей у вітчизняній електроенергетиці, проведений вченими Національного технічного університету «КПІ» засвідчив: частка енергоресурсів у собівартості продукції машинобудування перевищує 20%, а в енергоємних галузях – до 50%.

В умовах світового зростаючого дефіциту палива і енергії, облік енергоресурсів і контроль за їх споживанням – один з важливих чинників у забезпеченні економічної і політичної безпеки України. Першочерговою і швидкоокуповуючою мірою, направленою на зменшення потреби в енергоресурсах, є повсюдне введення режиму об'єктивного обліку фактичної витрати води (питної, технічної, оборотної) газу, тепла, електроенергії за допомогою надійних і точних засобів вимірювальної техніки (ЗВТ). Введення приладів обліку сам по собі не економить енергоресурси, але вказує на їх фактичне споживання. Це стимулює раціональне використання ресурсів на всіх рівнях споживання, допомагає вести об'єктивні розрахунки між споживачами і виробниками.

У повідомленні наголошується, що в Україні немає єдиної скоординованої політики в цій галузі: відсутня міжгалузева програма розробки нормативної документації, програма випуску приладів обліку і робочих еталонів для їх перевірки. Немає концепції з метрологічного забезпечення засобів обліку енергоносіїв, яка дозволила б створити в Україні порівняно недорогу систему забезпечення єдності вимірювань газу, води і тепла.

Офіційний відлік історії святкування Всесвітнього дня споживачів ведеться з 15 березня 1962 р. Саме того дня президент США Джон Кеннеді, виступаючи в американському Конгресі, вперше в світовій історії, окреслив чотири невід'ємні споживацькі права американських громадян, якими вони володіють, незалежно від соціального стану, віку і смаків. Серед них – право на безпеку, право на інформацію, право на вибір і право бути почутим, якщо твоїми правами нехтують. Пізніше до цих базових споживацьких прав були додані ще чотири, також визнані світовою співдружністю: право на відшкодування збитку, право на споживацьку освіту, право на задоволення базових потреб і право на здорове оточуюче середовище. Точкою відліку здійснення споживацької політики в Україні став 1991 рік, коли наша країна, першою серед держав колишнього Союзу, прийняла Закон України «Про захист прав споживачів».

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

345