Міністерство транспорту і зв'язки України констатує, що кризова ситуація з вантажоперевезеннями на кордоні України та Придністровського регіону Республіки Молдова склалася в результаті фактичної самоблокади придністровської сторони. Про це говориться в повідомленні прес-служби міністерства.
Згідно з повідомленням, починаючи з 3 березня 2006 року, Державна митна служба України здійснює належне митне оформлення товарів і транспортних засобів, які ввозяться до України з Республіки Молдова.
Міністерство заявляє, що українська сторона повністю забезпечує доставку товарів і вантажів до українсько-молдавського кордону і їх переміщення відповідно до діючого порядку. Для цього задіяні всі потужності і можливості української транспортної галузі. У той же час, відзначають в міністерстві, ці кроки зведені нанівець неадекватними діями придністровської сторони, які полягають у блокуванні перевезень на відповідних ділянках перетину українсько-молдавського кордону.
Зокрема, на ранок 9 березня 2006 року на коліях залізниць по всій Україні чекали передачі 2 тис. 623 вагонів призначенням на Рені-Галац. Відповідальність за блокаду руху товарів і вантажів повністю несе придністровська сторона, підкреслюється в повідомленні, передає «УНІАН».
Міністерство транспорту і зв'язку України заявляє, що з українського боку не вчинені ніякі дії, які б обмежували рух вантажів і товарів в районі кордону України і Придністровського регіону Республіки Молдова і висловлює стурбованість тією обставиною, що створюються проблеми перевізникам.
При цьому, згідно з повідомленням, міністерство шукає шляхи виходу зі штучної кризи, створеної в результаті дій придністровської сторони. Зокрема, Мінтрансзв’язку і «Укрзалізниця» проводять переговори з вантажовласниками і експедиторськими фірмами щодо напряму вантажів альтернативними шляхами: існують можливості перенаправлення вантажів через порт Ізмаїл і частково на перехід Могильов-Подільський.
Міністерство транспорту і зв'язку України вважає, що відновлення нормального процесу руху вантажів на українсько-молдавському кордоні сьогодні повністю залежить від зваженої позиції придністровської сторони, яка повинна відмовитися від самоізоляції і самоблокади і дотримуватися встановлених митних правил на кордоні України і Молдови.
Раніше ForUm повідомляв, що громадські організації Придністров'я різко відреагували на те, що Україна припинила пропускати придністровські вантажі без митного оформлення Молдови. Лідери низки громадських організацій виступили за створення Антиблокадної координаційної ради. Так, з понеділка очікується масове пікетування основних пунктів пропуску на кордоні.
Зокрема, голова Союзу українців Придністров'я Василь Проценко заявив: «Фактично виступаюча гарантом придністровського врегулювання Україна під тиском влади Молдови почала економічну блокаду, яка веде до гуманітарної катастрофи в Придністров'ї, де проживає 67 тис. українських громадян і 200 тис. етнічних українців».
У свою чергу президент Торговельно-промислової палати Придністров'я Василь Кожан вважає, що від введення нового порядку транзиту вантажів через молдово-український кордон програє сама Україна, оскільки сума товару, що імпортується Україною в Придністров'ї, становить до $270 млн. на рік.
«Якщо ж український імпорт реєструватиметься на території Молдови, це приведе до додаткового оподаткування і, відповідно, подорожчання і неконкурентноспроможності українських товарів на придністровському ринку», - заявив він, підтвердивши при цьому, що з 3 березня придністровські вантажі зупиняються на кордоні українськими митниками, проте офіційного повідомлення влада Придністров'я не отримала.
Придністровськими діловими колами це розцінюється як «відсутність поваги не тільки до бізнес-партнерів чи жителів Придністров'я, а й до тих 67 тис. громадян України, які проживають на території Придністров'я».
Союз українців Придністров'я, у свою чергу, розцінив дії української сторони як «зраду співвітчизників».
Директор придністровського філіалу Ради з національної стратегії Дмитро Соїн заявив, що «Молдова завжди прагнула поставити Придністров'я на коліна, поглинувши економічну основу державності», а зараз «Україна пішла на повідку у Молдови». «Ми вже несемо серйозні економічні втрати. На кордоні заблоковані десятки автомобілів, близько 40 вагонів з виробами металургійного заводу, 7 вагонів з зерном. І це тільки початок, оскільки йдеться про вихідні дні. У понеділок-вівторок на кордоні можуть виникнути справжні пробки. На мою думку, економічна блокада може бути прелюдією до військових провокацій і, можливо, нової війни», - сказав він.
Нагадаємо також, що після введення Україною нових митних правил на придністровській ділянці молдавсько-українського кордону зібралися десятки автомобілів з різним вантажем, які не можуть виїхати з Придністров'я.
Як повідомили в митному комітеті Придністров'я, особливо складна ситуація склалася на пропускних пунктах Нові Гояни і Кучурган.
За повідомленнями придністровських ЗМІ, на українському пропускному пункті Платоново (граничить з придністровським Нові Гояни) повністю заблокований рух транспорту.
Нагадаємо також, що Міністерство закордонних справ України висловило здивування неадекватною реакцією придністровської сторони і заявою МЗС Російської Федерації з приводу введення нового порядку митного оформлення товарів і транспортних засобів, які ввозяться до України з Республіки Молдови.
Про це говориться в коментарі керівника прес-служби МЗС України Василя Філіпчука.
Нормалізація міжнародної торгівлі і інтеграція придністровського бізнесу в легальне правове поле є метою введення нового режиму митного оформлення товарів і транспортних засобів, які ввозяться до України з Республіки Молдови, відзначає МЗС України.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом