Вітчизняний валютний ринок лихоманить: 12 серпня гривня ледь не перетнула історичну позначку 14 за долар. Торги на міжбанківському ринку зупинилися на позначці 13,6 грн за долар. До рекорду не вистачило 40 копійок. В обмінниках відразу почали масово змінюватися таблички. На багатьох тепер цифра 13 з половиною. Про це йдеться у сюжеті телеканалу «Бізнес».

Українці обурені і вважають, що все це відбувається через війну на сході. Хоча додають при цьому, що курс долара - це показник стану країни, адже ніхто точно не знає, що насправді відбувається в державі. Вигоду отримують хіба що ті, хто вирішив позбутися іноземної валюти. Таких, до речі, зустрічається безліч: українці вирішили трохи заробити на курсових коливаннях.

Через непросте становище до Верховної Ради викликали главу Національного банку України Валерій Гонтарєву. Вона запевнила, що НБУ намагається стабілізувати ситуацію ринковими методами і зберегти золотовалютні резерви.

Експерти виділяють дві основні групи причин зростання курсу долара. Перша - АТО на Донбасі. Це тисне на економіку, експортерів й відлякує іноземних інвесторів.

«Зниження нашого експорту відбувається протягом першого півріччя. Чим менше надходжень валюти за рахунок експорту в країну, тим менш стабільно почувається грошова одиниця», - каже директор Центру світової економіки і міжнародних відносин НАН України Олег Устенко.

Але основна причина - паніка. Люди хочуть купити американської та європейської валюти більше, ніж продати. Тепер же панічні настрої охопили і великий бізнес. На думку фахівців, олігархи злякалися санкцій України проти Росії, тому що їхні компанії дуже тісно пов'язані з державою.

«Багато підприємств закриється, не будуть, можливо, виконуватися функції розрахунку між країнами. Всі розуміють, що бізнес може зникнути, тому і бояться, що під виглядом боротьби з терористами і Росією почнеться переділ власності. У зв'язку з чим чимало бізнесменів просто переводять активи в готівку і ховають», - вважає президент українського аналітичного центру Олександр Охріменко.

У той же час експерти стверджують: стабільним ринок, як у часи керівників НБУ Арбузова-Соркіна, вже навряд чи буде. Якщо санкції почнуть реально діяти, бізнесмени витягнуть з банків усі кошти, тоді є ризик, що курс гривні досягне позначки 20 за долар.

ForUm

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

весна/осень
1347 грн.
169