Суспiльство

Експерт розкритикувала запропоновані Президентом зміни у сфері мовної політики

Зміни у сфері державної мовної політики, запропоновані Президентом України в проекті Закону України «Про внесення змін до Конституції України», загрожують конституційності всього законопроекту. Про це, як передає кореспондент Forum'у, на прес-конференції заявила експерт Центру політико-правових реформ з конституційного права Ярина Журба.

«Це єдине питання, яке ставить під сумнів конституційність цього законопроекту», - зазначила вона.

За словами Журби, в проекті закону пропонується надати всім місцевим радам, не тільки міським, сільським та селищним, але й обласним, і районним, повноваження визнавати на певній території російську або іншу мову національних меншин, як таку, що має спеціальний статус.

Вона зазначила, що це положення закріплено у розділі 11 «Місцеве самоврядування». «Згідно з логікою у Конституції є розділи більш захищені - 1, 3 і 13, вони передбачають особливий порядок внесення змін до Конституції: двічі Верховна Рада має підтримати не менш ніж 300 голосами такі зміни, крім того, вони повинні бути схвалені на народному референдумі. Відповідно до розділу 1 «Загальні принципи» віднесені основні для держави питання, в тому числі - і питання мови», - заявила Журба.

«Ми отримуємо ситуацію, що в розділі 11, який є менш захищеним, і процедура внесення змін до якого - простіша, пропонується врегулювати питання, яке має бути врегульовано лише в розділі 1. Якщо є необхідність вносити конституційні зміни щодо порядку застосування мов, то це можна зробити тільки шляхом внесення змін до 1 розділу Конституції», - зазначає експерт.

Як раніше повідомляв ForUm, згідно зі змінами до Конституції, які пропонуються, місцеві органи самоврядування отримають право надавати спеціальний статус іноземній мові на їхніх територіях.

 

Автор: Яніна Ткачук

Теги: