Президент України Віктор Ющенко не був обізнаний про рішення депортувати за межі території країни узбецьких біженців, заявив перший заступник глави Секретаріату Президента України Іван Васюнік на брифінгу в п'ятницю в Києві.
" Президент не ухвалював рішення і не давав добро на це рішення . Президент про це рішення не був обізнаний", - сказав Васюнік.
Заступник голови Секретаріату підкреслив, що факт депортації біженців "служить предметом для детального аналізу всіма органами державної влади щодо можливості коректування позиції України в частині вислання людей, особливо в ті країни, де передбачаються тортури", передає «Інтерфакс-Україна».
Крім того, Васюнік підкреслив, що в Україні продовжують аналізувати цю ситуацію. Разом з тим він відзначив, що "всі формальності депортації узбецьких біженців з території України були формально дотримані, аж до відмови біженців від (подачі - ІФ) апеляції в суд".
Раніше ForUm повідомляв, що Україна була змушена депортувати на батьківщину 10 узбеків, оскільки ті належали до організації, яку ООН визнала терористичною - "Ісламський рух Узбекистану". Про це в ефірі “5-го каналу” заявила прес-секретар СБУ Марина Остапенко.
Зокрема, за її словами, “ці громадяни Узбекистану, про яких йдеться, належали до організації, яка відповідно до резолюції Ради Безпеки ООН 2001 року визнана терористичною. І перебуваючи в Україні в травні-серпні минулого року, ці громадяни Узбекистану пропагували серед українських громадян радикальні ідеї цієї організації”.
У свою чергу, заступник керівника узбецьких політичних біженців в Україні Хатинам Хаджиматов стверджує, що депортовані не займалися політикою, а просто були свідками подій в аАдижані, за що і потрапили в немилість можновладців Узбекистану.
Нагадаємо, що Держдепартамент США засудив українську владу за примусову депортацію 10 громадян Узбекистану.
Як повідомляла українська служба Бі-Бі-Сі, у Вашингтоні на брифінгу заступник спікера Держдепартаменту США Адам Ерелі відзначив, що такий крок був здійснений з порушенням чинного українського законодавства.
“Українська влада, - додав Ерелі, - також проігнорувала прохання Верховного комісара ООН з питань біженців не вдаватися до примусової репатріації жодного з шукаючих притулку, поки вони не пройдуть необхідних процедур отримання статусу біженців”.
Заступник спікера Держдепартаменту нагадав, що Україна так , як і Сполучені Штати, є підписантом міжнародного протоколу від 1967 року щодо статусу біженців.
Нагадаємо, що Агентство ООН у справах біженців висловило занепокоєння з приводу примусової депортації з України на батьківщину 10 шукаючих притулку з Узбекистану. За інформацією Управління Верховного комісара ООН у справах біженців (УВКБ ООН), дев'ять з цих осіб раніше зареєстрували свої заяви про отримання статусу біженця в органах влади України, а двоє інших висловили намір також звернутися за наданням притулку.
Нагадаємо також, що німецька правозахисна організація Pro Asyl заявила про систематичне порушення прав біженців в Україні.
Pro Asyl закликала ЄС і уряд Німеччини негайно припинити співпрацю з Україною в цій області. У зверненні Pro Asyl сказано: якщо міністр внутрішніх справ Німеччини Вольфганг Шойбле і його європейські колеги й надалі не відмовляться від ідеї втілення пілотного проекту в Україні, стосовно питання про притулок, вони також будуть винними у важких порушеннях прав людини.
Таку різку реакцію Pro Asyl викликала інформація про те, що Україна відправила біженців з Узбекистану назад на батьківщину.
7 лютого, співробітники управління СБУ в Криму затримали в містах Нижньогорське і Білогорське громадян Узбекистану, яких узбецька влада підозрює у причетності до торішніх заворушень в Андижані.
16 лютого, Агентство ООН у справах біженців заявило про свою занепоколєність примусовою депортацією з України на батьківщину 11 людей з Узбекистану, які потребували притулку.
21 лютого, Служба безпеки України заявила, що їй невідоме місцезнаходження і доля одного з 11 затриманих 7 лютого в Криму громадян Узбекистану, 10 з яких 14 лютого були депортовані з України на батьківщину. .
«Дійсно, з 11 затриманих у Криму громадян Узбекистану депортовано на батьківщину було 10 осіб. При перевірці документів в одного з затриманих документи були в порядку, і його відразу відпустили. У приймач-розподільник були оформлені тільки 10 громадян, які потім і були депортовані на батьківщину», - сказала Остапенко.
Нагадаємо також, що речник Міністерства закордонних справ України Василь Філіпчук заявив, що в ситуації з узбецькими біженцями йдеться не про екстрадицію, а про відмову в наданні статусу біженця. Про це він заявив 21 лютого на прес-конференції.
Він також відзначив, що ця ситуація не зовсім в рамках функцій МЗС. «10 громадян Узбекистану, про яких йдеться, прибули до України з території Молдови і Росії. Обидві ці країни визнано безпечними для перебування на їх території біженців. Ці особи перебували в Україні з травня-червня і лише 6 лютого звернулися в управління міграційної політики Автономної Республіки Крим про надання їм статусу біженця», - сказав Філіпчук.
За його словами, в Україні, як і в більшості європейських країн, діє положення про те, що громадянин іншої країни може бути на території нашої держави як турист тільки протягом 90 днів. «Якщо більше, то він має мати або трудову візу, або реєструватися в органах внутрішніх справ. Якщо ж людина перебуває понад 90 днів і не зробила жодного кроку для оформлення свого статусу, вона вважається нелегальним мігрантом», - речник МЗС.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом