В центрі Києва на площі 22,5 га розташований ботанічний сад ім. Фоміна, де зібрано понад 8 000 видів рослин зі всього світу, половина з яких – тропічні і субтропічні.

Ботанічний сад, заснований у 1839 році, що вистояв в період революцій, громадянської, світових воєн, радує сьогодні відвідувачів своїми унікальними колекціями. Проте він, як і раніше, обділений увагою влади і меценатів. Кореспондент ForUm‘у зустрілася з директором ботанічного саду Василем Капустяном.

- Страждав ботанічний сад і під час будівництва метро «Університет», коли живий музей практично перетворився на будівельний майданчик із сміттям, а красиву арку з колонами зруйнували, і відтоді в нас немає головного входу, - почав розповідь Капустян. - І лише в 70-і роки була прийнята постанова уряду про реконструкцію ботсаду, виділені кошти, відбудовані оранжереї і паркова частина.

Сьогодні ботанічний сад – учбова база київського національного університету ім. Т.Г.Шевченка, заповідник загальнодержавного значення, колекція саду складає понад 8 тисяч видів і підвидів. Особливість у тому, що половина нашої колекції, що створена поколіннями багатьох ботаніків – це тропічні і субтропічні рослини. В наших оранжереях можна познайомитися з рослинами з Африки, Австралії і майже всіх куточків світу. В закритому грунті у нас виростає найбільша в світі колекція сукулентів, яка складає понад 2,5 тисячі видів, а колекція водних рослин складається з понад 300 видів.

У відкритому грунті ростуть близько двох тисяч рослин, які переносять українські зими, у нас найбільша в Україні колекція листяних магнолій, понад 150 видів і різновидів, одна з якнайкращих в світі колекція кизильників.

Інший київський ботанічний сад славиться колекцією бузку. Ми не хочемо конкурувати з нашими колегами, ми дружимо, у них є одні колекції, в нас – інші, та й дублювати не дуже вигідно.

- Василю Васильовичу, а яка найстаріша рослина в саду?

- Одна з найстаріших рослин - наша 200-річна австралійська пальма Лівістона – найстаріший екземпляр в Європі, була привезена до Києва в 1840 році і пережила дві світові війни. Її висота - 30 метрів, вона квітне щороку. Для цієї пальми була побудована оранжерея заввишки 32 метри, що колись вважалася найвищою в світі.

- Як оновлюються фонди?

- Ми співпрацюємо з більш ніж 300 ботанічними установами 52 країн. 3 тисячі зразків рослин ми відправляємо їм і приблизно таку ж кількість одержуємо.

- Недавні морози якось вплинули на вихованців ботанічного саду?

- Нам необхідно підтримувати в оранжереях тропічний клімат 22-25 градусів тепла. При зниженні температури рослини пошкоджуються. В нас є резервне газове опалювання і під час морозів ми включаємо його додатково. Звичайно, його недостатньо, але ми використовуємо ще спеціальні установки, які підвищують температуру і забезпечують життєдіяльність рослин.

Важливий і чинник освітлення. В тропіках 12 годин світлового дня і 12 ночі, а в нас взимку світловий день - менше 7 годин. Тому ми прагнемо компенсувати нестачу світла добривами і якісним грунтом.

- Проблем у ботанічного саду чимало?

- Так, і, передусім – це фінанси. Ми бюджетна організація, знаходимося на балансі Київського державного університету ім. Т.Г.Шевченка. Коштів поки не вистачає.

- А бізнесмени не допомагають ботанічному саду?

- Ні. Це все, напевно, в майбутньому. Поки що вони зайняті накопиченням капіталу, турбуються про свої дачі. Ще жоден меценат не передав рахунок. Лише кілька разів допомагали фінансово в межах 2-3 тисяч гривень.

Розмов ведеться багато, але багато бізнесменів обіцяють допомогу лише у разі виділення їм земельної ділянки, на якій обіцяють побудувати «рай для ботанічного саду» - аквапарк, готель, розважальний комплекс або ресторан. Але згідно із законом ми не маємо права віддавати землі заповідника загальнодержавного призначення. І тому всі ці, так звані, інвестори йдуть і більше не повертаються.

Ми б із задоволенням поставили меморіальні дошки тим меценатам, які допомагали б у розвитку ботанічного саду.

- Цікаво, скільки виділяється коштів на утримання ботанічних садів за кордоном?

Королівський ботанічний сад в Англії більший від нашого в два рази, там на рік виділяється близько 100 млн. фунтів стерлінгів. Половину дає держава, половину – меценати. В Нью-йоркському ботсаду – 60-70 млн. доларів. А в Україні – в межах 5 млн. гривень. За рубежем престижно вкладати кошти в таку організацію, як ботанічний сад, допомагати в будівництві об'єктів саду, оранжерей.

- Чула, що сад періодично страждає від зловмисників?

- Так. Охорона у нас, звичайно, є, але не завжди можна прослідкувати за тими, хто б'є стекла в оранжереях, вирубує ялини або ламає дерева. Трапляються і крадіжки, коли з розплідника було викрадено декілька десятків кактусів, а з оранжереї якось вночі винесли близько півсотні орхідей.

- Яким бачите майбутнє Київського ботанічного саду?

Чудовим. Хотілося б, щоб і влада надавала більше уваги таким зеленим куточкам. Вважаю, що люди все одно завжди тягнуться до природи, а ставлення до ботанічних садів, рослинного світу – показник рівня цивілізації.

 

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

1962