Уповноважений Верховної Ради з прав людини Ніна Карпачова взяла під особистий контроль інцидент з депортацією 11 узбецьких біженців.
Як повідомили в прес-службі Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, про це Карпачова повідомила на зустрічі з новопризначеним Регіональним представником Верховного Комісара ООН у справах біженців в Україні Сімон Волькен.
Сторони обмінялися всією наявною є у них інформацією за фактом видворення 11 громадян Узбекистану за рішенням суду. При цьому було акцентовано увагу на дотриманні їхніх прав відповідно до Конвенції ООН про статус біженців, Конвенції ООН проти тортур і Європейської конвенції про захист прав і основних свобод людини.
Карпачова відзначила, що як тільки про цей факт стало відомо із ЗМІ, вона відразу відкрила провадження за власною ініціативою. Зараз проводиться детальний моніторинг цього питання, у тому числі і в АР Крим. Уповноважений з прав людини також звернулася до керівництва Верховного Суду, Генеральної прокуратури і Служби безпеки України з приводу надання відповідних коментарів і правових оцінок ситуації, що склалася навколо факту видворення громадян Узбекистану.
Крім того, український Омбудсман звернулася до Омбудсмана Узбекистану з проханням взяти під особистий контроль умови утримання і стан здоров'я цих 11 узбецьких громадян, які зараз утримуються в СІЗО №1 міста Ташкента, повідомляє «УНІАН».
Сторони домовилися про продовження відвертого діалогу з цього питання.
Також Карпачова поінформувала Волькен про результати власного постійного моніторингу стану дотримання і захисту прав трудових мігрантів і біженців. Так, у 2003 році Уповноважений з прав людини представила в парламенті України спеціальну доповідь «Стан дотримання і захисту прав громадян України за кордоном». В ній зокрема містяться пропозиції стосовно ратифікації Україною Європейської конвенції про правовий статус робітників-мігрантів 1977 р.; Конвенції ООН проти транснаціональної організованої злочинності 2000 р. і протоколів до неї про попередження і перешкоджання торгівлі людьми і незаконному ввезенню мігрантів; стосовно розгляду і ухвалення Закону України «Про Концепцію міграційної політики України» і тому подібне.
Влітку минулого року, представляючи Верховній Раді України чергову щорічну Доповідь, вона звернула увагу народних депутатів України на проблеми дотримання прав і свобод біженців в Україні, присвятивши цьому спеціальний розділ.
Ще на початку 2002 року, після відповідного подання Уповноваженого з прав людини голові Верховної Ради України була ратифікована Конвенція ООН про статус біженців 1951 р. і Додатковий протокол до неї 1967 р.
28 червня 2005 року Карпачова, звернувшись з відповідним поданням до Президента України Віктора Ющенка, ініціювала процес ратифікації Україною Факультативного протоколу 2002 року до Конвенції ООН проти тортур.
Ми вимагаємо системних змін, як на рівні законодавства, так і на рівні правозастосовної практики, відзначила український Омбудсман. Невідкладним питанням вона вважає також створення в Україні могутньої міграційної служби.
Уповноважений з прав людини завжди приділяла увагу проблемі шукачів притулку і біженців. Жодне звернення до Омбудсмана (зокрема від громадян Афганістану, Іраку, В'єтнаму, десятків інших країн) не було залишено поза увагою. Статус біженця в Україні отримали більше іноземців, ніж у Росії, Білорусі і Польщі разом узятих. За станом на 1 січня ц.р., констатувала Уповноважений, в Україні перебувало 2346 осіб із статусом біженця, причому протягом 2005 року цей статус було надано ще 37 особам.
Водночас український Омбудсман відзначила не тільки необхідність подальшого вдосконалення вітчизняного законодавства відповідно до світових стандартів, але і необхідність уникнення політики подвійних стандартів, прояви якої все ще присутні в міжнародній практиці.
Волькен подякувала українському Омбудсману за конструктивний підхід до захисту прав біженців в Україні.
Уповноважений з прав людини і Регіональний представник Верховного Комісара ООН у справах біженців в Україні домовилися, що і надалі всіляко опікуватимуться співпрацею в справі дотримання прав біженців і зміцненням ділових контактів.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом