В Україні не будуватиметься могильник ядерних відходів. Про це сьогодні на прес-конференції повідомила голова Державного комітету ядерного регулювання України Олена Миколайчук, коментуючи заяви різних політиків про перетворення України в «всесвітнє звалище ядерних відходів».

В Україні, за словами Ммколайчук, розглядається можливість будівництва сховища, а не могильника. Вона нагадала, що НАЕК «Енергоатом» підписала з американською компанією «Holtec International» контракт на створення сховища відпрацьованого ядерного палива.

Передбачається, що це сховище буде довгострокового (від 50 до 100 років) зберігання, тоді як, за її словами, могильники призначені для остаточного поховання. Миколайчук підкреслила, що передбачається, що в такому сховищі зберігатимуться відходи, вироблені на реакторах Південно-Української, Рівненської і Хмельницької АЕС.

Наразі розглядаються три майданчики для споруди такого сховища, а саме на території Хмельницької АЕС і два майданчики в зоні відчуження. У будь-якому випадку, як запевнила Миколайчук, згідно з Законом України «Про порядок прийняття рішень про розміщення, проектування, будівництво ядерних установок і об'єктів, призначених для поводження з радіоактивними відходами, які мають загальнодержавне значення», ні на одному майданчику будівництво не почнеться без проведення місцевих референдумів, а також опитування громадян України, передає «ЛІГА».

Контракт з американською компанією нині на першій фазі: розробка техніко-економічного обґрунтовування.

До речі, Миколайчук запевнила журналістів, що в цьому сховищі не зберігатимуться відходи інших держав, оскільки це не дозволено законодавством України і, крім того, місткість сховища буде достатня тільки для відходів українських АЕС.

При цьому голова Держкомітету ядерного регулювання підкреслила, що зараз в Україні гостро стоїть питання будівництва «могильника» для остаточного поховання високоактивних відходів, оскільки в 2010 році Російська Федерація почне повертати високоактивні відходи після переробки українського високоактивного ядерного палива. Раніше Миколайчук відзначала, що за переробку РФ ядерного палива Україна платить великі гроші.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

345