Туркменістан не виконав умови контракту з Україною щодо поставок газу, внаслідок чого «українська сторона писатиме офіційні претензії з приводу невиконання туркменкою стороною контракту щодо поставки газу за 2006 рік». Про це в інтерв'ю журналістів повідомив Глава правління НАК «Нафтогаз України» Олексій Івченко, передає кореспондент ForUm’у.
«Ми здійснили передоплату 88 млн. доларів, але вона не підтверджена поставками газу з туркменської сторони, тому ми отримали газ у січні по 95$ на кордоні Україна-Росія, отримали в лютому, і далі отримуватимемо за цією ціною», - сказав Івченко.
Якщо туркменська сторона захоче змінити ціну на газ в односторонньому порядку, то «почне діяти правовий режим», а контроль за дотриманням всіх правових норм почне здійснювати Стокгольмський суд, як це і передбачено відповідними документами,- також сказав Івченко, відповідаючи на питання журналістів.
Раніше ForUm повідомляв, що 20 лютого президент Туркменістану Сапармурат Ніязов у телефонній розмові з Президентом України Віктором Ющенком звернув увагу на необхідність швидкого погашення заборгованості України, яка в даний час складає 158,9 млн. доларів, причому з них тільки за 2005 рік – 143,3 млн. доларів.
Того ж дня Державна служба новин Туркменістану (ТДХ) розповсюдила повідомлення про деякі подробиці переговорів між керівником Міннафтогазу республіки Гурбанміратом Атаєвим і делегацією України, яку очолили Плачков і голова правління НАК «Нафтогаз України» Олексій Івченко.
Згідно з цим повідомленням, українська сторона проявила неконструктивний підхід і не вжила необхідних заходів для вирішення питання про повну виплату боргу за поставлений туркменський природний газ. Така неконструктивна позиція НАК «Нафтогаз України», на думку туркменської сторони, ускладнює проведення переговорів про перспективи співпраці Туркменістану і України в газовій сфері в 2007 році і на подальший період, підкреслюється в повідомленні ТДХ.
В жовтні 2005 року Україна і Туркменістан підписали протокол «Про проведення розрахунків за поставки до України туркменського природного газу».
Наприкінці грудня Прем'єр-міністр України Юрій Єхануров заявив, що в першому кварталі 2006 року Україна погасить залишок боргу перед Туркменістаном, який нагромадився з 1994 року.
За його словами, розрахунки за туркменський газ йдуть відповідно до графіка, недопостачання товарів буде перекрито грошима. При цьому Єхануров уточнив, що з туркменською стороною досягнута домовленість, що товари, які технологічно не могли бути поставлені до Туркменістану минулого року, будуть відправлені протягом перших двох місяців поточного року.
Нагадуємо також, що Міністр закордонних справ України Борис Тарасюк пояснює заяви Туркменістану про заборгованість України за газ його можливим бажанням не виконувати домовленостей щодо поставок газу.
Тарасюк повідомив, що, за інформацією української делегації на чолі з Міністром палива і енергетики Іваном Плачковим, сторони мають різне бачення щодо рівня розрахунків за газ. (Переговори пройшли днями в Ашхабаді – ред.)
«Наша сторона стверджує, що не має боргу, який називає туркменська сторона. З другого боку, є підстави говорити, що туркменська сторона починає відходити від досягнутих домовленостей – отже, це той випадок, коли кращий метод оборони - це наступ», - сказав Тарасюк.
«Тобто, потрібно звинуватити Україну, щоб виправдати невиконання Туркменістаном своїх зобов'язань відносно укладених поставок газу», - додав міністр.
За його словами, фактично Туркменістан уклав контракти з російськими і українськими компаніями на об'єм газу майже вдвічі більше, ніж він здатний експортувати. В той же час Тарасюк відзначив, що якщо борг перед Туркменістаном існує, його необхідно віддавати.
Нагадуємо також, що голова правління НАК «Нафтогаз України» Олексій Івченко вважає, що Україна не повинна брати участь у сценарії, що розробляється Туркменістаном, згідно з яким ціна на газ може бути піднята у вересні-жовтні до ста доларів. Про це він заявив в інтерв'ю журналістам 22 лютого перед початком засідання Кабінету Міністрів України.
Нагадуємо також, що глава прес-служби МЗС Василь Філіпчук 21 лютого заявив, що Україна знайшла передоплату за поставку туркменського газу в 2006 році на суму 88 мільйонів доларів. .
«Але, не дивлячись на це, жодного кубічного метра газу за контрактом 2006 року на кордоні Туркменістан-Узбекистан Україною не отримано», - підкреслив він.
За словами Філіпчука, згідно з даними української сторони загальна сума боргу за поставлений у минулі роки газ (з Туркменістану до України – ред.) складає 77,4 мільйони доларів.
«Ця сума залишається непогашеною з урахуванням неузгодженості позицій щодо номенклатури товарів, які повинні бути поставлені Україною до Туркменістану. Також, одна з причин наявності цієї заборгованості полягає в повільному оформленні (документів – ред.) туркменською стороною української продукції, яка вже знаходиться на митній території з Туркменістаном», - заявив Філіпчук
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом