“Міжнародна амністія” звинувачує уряд України в порушенні зобов'язань щодо міжнародного права і Закону України “Про біженців”.

Про це заявила сьогодні на прес-конференції в Києві голова “Міжнародної амністії” в Україні Наталія Дульнєва, передає «УНІАН».

“З погляду однієї з найбільш відомих міжнародних правозахисних організацій, в ніч з 14 на 15 січня 2006 року уряд України вчинив злочин проти прав людини. 10 біженців з Узбекистану, які шукали в Україні міжнародного захисту, були примусово повернені в країну, захисту від якої вони шукали в Україні. Тим самим Україна порушила свої зобов'язання перед міжнародним правом, перед Міжнародною конвенцією про статус біженців, яку вона ратифікувала і зобов'язалася виконувати, і перед власною Конституцією”, - сказала вона.

За словами Дульнєвої, особи, що ухвалили таке рішення, свідомо поставили 10 чоловік в ситуацію, коли вони можуть бути ув'язнені несправедливо, без зв'язку із зовнішнім світом, піддані тортурам, піддані знущанням, несправедливому суду, а можливо і смерті.

“В нашому звіті про порушення прав людини 2005 року ми приводили Україну як приклад того, як демократичні зміни можуть бути здійснений за волею народу, а зараз ми вимушені цей уряд засудити. Це дуже гіркий факт”, - сказала вона.

За інформацією “Міжнародної амністії”, уряд Узбекистану висунув вимоги про екстрадицію 11 біженців на підставі того, що вони нібито були учасниками подій в Андижані 13 травня 2005 року. 11-й узбек отримав дозвіл залишитися в Україні.

Дульнєва відзначила, що в неї є інформація про те, що 7 січня СБУ затримала 11 чоловік у двох різних містах Криму на підставі ордера на екстрадицію, виданого генеральним прокурором Узбекистану. Згідно з повідомленням, затриманих перевели в ізолятор Міністерства внутрішніх справ України в Сімферополі, після чого 10 з них були примусово повернені до Узбекистану в ніч з 14 на 15 лютого.

Як сказала Дульнєва, їй відомо, що їх утримують в ізоляторі в Узбекистані, але їх точне місце перебування до цих пір невідоме.

За її словами, 9 з 11 чоловік офіційно подали заяви про надання притулку, тоді як ще двоє не встигли подати заяви, але мали намір це зробити.

Дульнєва також нагадала, що між 7 і 14 січня Управління Верховного Комісара ООН з питань біженців (УВКБ ООН) офіційно звернулося до органів влади України „вимагаючи офіційних гарантій, що жоден біженець не буде примусово повернений інакше, ніж у випадку, якщо він відмовиться від надання притулку, після проходження повної і прозорої процедури представлення заяви про надання притулку, включаючи право на апеляцію”. “Проте Служба міграції Криму відмовила їм в прийнятті заяв про надання притулку на підставі того, що вони вважаються „явно необґрунтованими”. Вони були терміново примусово депортовані, без права на апеляцію. Двох осіб примусово вислали, не давши їм можливості подати заяву про надання притулку», - сказала вона.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

389