Президент Фонду «Співдружність» політолог Сергій Телешун вважає, що новий склад Конституційного Суду України почне діяти тільки в серпні-вересні поточного року. Така думку він виказав в ексклюзивному інтерв'ю кореспонденту ForUm’у.

Він пояснив, що якщо вибори відбуваються в березні, обрання голови Верховної Ради може відбутися в травні-червні 2006 року незалежно від конституційної реформи. Далі іде процес формування основних органів влади в системі представницької влади, тобто вирішується питання про формування «пакету» заступників голови ВРУ, потім голів ключових комітетів, і тільки після цього, орієнтовно в липні, ми виходимо на формування виконавчої влади. «Що ж до КСУ, то в найкращому разі ми його побачимо в серпні-вересні. Таким чином, парламентарії з квітня по вересень зможуть спокійно діяти у відсутньому єдиному правовому полі, формуючи власні правила гри», - зауважив політолог.

Абсолютно закономірно, вважає Телешун, що обрання суддів Конституційного Суду чітко визначає політичний розклад по відношенню до конституційної реформи. Перш за все більшість депутатського корпусу і, як не дивно, «Наша Україна» і багато інших, блокуючи призначення суддів КСУ, не хочуть до певної міри, щоб змінилася ситуація в правовому полі при обранні нового складу Верховної Ради. «Зрозуміло, що багато хто не просто не хоче обрання нового складу ВРУ, але й того, щоб КСУ міг дати оцінку тим ініціативам народних депутатів, які останнім часом прийняли ті або інші законопроекти», - сказав президент Фонду «Співдружність».

Він вважає, що «депутати, і це зрозуміло, хочуть провести вибори за старою системою без контролю з боку Конституційного Суду. Після цього склад ВРУ вибере суддів Конституційного Суду і, виходячи з нового стану речей, зможе потрактувати новий єдиний політичний правовий простір».

Сьогодні ніхто не повинен, у тому числі і Президент, говорити про те, що він визнає або не визнає набрання чинності політичною реформою. Є нова Конституція. Питання в тому, що згідно зі старою Конституцією, навіть з доповненнями, всі зміни може вносити новий склад Верховної Ради, зауважив політолог, пояснивши: «Тобто незалежно від бажання Віктора Андрійовича (Ющенка - ред..) новий склад ВРУ може міняти Конституцію, плюс референдум, плюс багато інших повноважень».

«Так от питання полягає в тому, чи буде рішення Конституційного Суду протягом цього місяця про неконституційність тих або інших законодавчих актів або ж рішення КСУ будуть прийняті, за моїми підрахунками, в серпні поточного року», - зазначив Телешун.

Він також нагадав, що представники Євросоюзу звернули увагу української влади на відсутність Конституційного Суду в Україні. «Я розумію, що сьогодні і Олександр Мороз, і Володимир Литвин, і Президент Ющенко звертають увагу на відсутність КСУ. З іншого боку, всі критикують Конституційний Суд, говорячи про його суб'єктивізм, але парадокс полягає в тому, що будь-який суд є явище суб'єктивне. Так от заява сьогоднішніх політиків незалежно від місця положення в системі влади свідчить про те, що сьогодні уже давно відбулося порушення Конституції, але сьогодні ніхто не хоче сформувати «третейського арбітра», який би спробував би сформувати єдині правила гри. Сьогодні легше домовлятися один з одним, ніж трактувати Конституцію», - вважає політолог.

Ганна Писаренко

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

359