Радник Президента України Іван Васюник вважає, що збір відповідним парламентським комітетом інформації про суддів КСУ, уже призначених Президентом України, є «елементом гри, введеної якоюсь силою». Таку думку Васюник висловив на сьогоднішній прес-конференції, повідомляє кореспондент ForUm’у.

За його словами, голова парламентського комітету з питань правової політики Василь Онопенко звернувся до Президента України з проханням надати інформацію про суддів КСУ, призначених главою держави.

Президента просять «надати біографічну довідку, копію паспорта, трудової книжки, дипломи про вищу освіту, вчений ступінь, наукові звання, декларацію про доходи та інше», - сказав Васюник і додав: «Ми дуже ретельно вивчали цю ситуацію… ми радилися з експертами, і не згідно з Конституцією, не згідно із законом про КСУ, не згідно із законом про комітети ВРУ, Президент України не зобов'язаний надавати такого роду інформацію.

Водночас Васюник зауважив, що, зважаючи на той факт, що Президент зацікавлений у формуванні дієздатного Конституційного Суду, «ми надамо Верховній Раді деякі формальні дані про суддів, призначених Президентом».

Раніше ForUm повідомляв, що, за словами голови Комітету Верховної Ради України з питань правової політики Василя Онопенка, не всі судді Конституційного Суду, призначені Президентом України і вибрані З'їздом суддів, виконали необхідні умови для приведення їх до присяги. Про це він повідомив 8 лютого 2006 року.

Він нагадав, що на Погоджувальній пораді комітет отримав доручення від Голови Верховної Ради України Володимира Литвина перевірити, чи виконали всі 8 призначених суддів Конституційного Суду необхідні умови. «Ми зробили відповідні запити і з'ясували, що є проблеми по певних людях», - зауважив Онопенко.

За його словами, це стосується голови Закарпатського суду Андрія Стрижака.

Онопенко нагадав, що свого часу він не зміг прийняти присягу через блокування парламентської трибуни, після чого відкликав свою заяву, а на останньому з'їзді суддів не були підтверджені його повноваження.

Також існують проблеми із суддею Вищого Господарського Суду України В’ячеславом Джунем, відзначив Онопенко. Зокрема, за його словами, зараз комітет перевіряє, чи необхідною кількістю голосів він був вибраний суддею Конституційного Суду. «Мені здається, що комітет буде готовий надати дані через тиждень», - зазначив Онопенко.

В той же час, за його словами, якщо Погоджувальна рада ВР ухвалить рішення про приведення завтра до присяги суддів Конституційного Суду України, які були вибрані з'їздом суддів і призначені Президентом, то церемонію можна буде провести з тими кандидатами, щодо яких зауважень немає.

Говорячи про перспективи обрання суддів КС від парламенту, Онопенко нагадав, що на сьогодні є 16 претендентів на чотири вакансії. Комітет розглянув всі кандидатури і не висловив зауважень щодо жодної з них - вони відповідають всім вимогам Конституції і Закону «Про Конституційний Суд України».

Онопенко відзначив, що сьогодні, з професійної точки зору, до кандидатів на посади суддів КС немає претензій, а є політичний аспект: «Багато хто в парламенті боїться, що з формуванням повноцінного Конституційного Суду буде проведена ревізія політичної реформи, тому це єдина причина, чому не приймається присяга суддів, які були вибрані з'їздом суддів і призначені Президентом і чому парламент не призначає свою частину». Онопенко відзначив, що не поділяє таку точку зору. Він переконаний, що уже давно необхідно було привести до присяги всіх суддів КС. Водночас він вважає, що є шанс на наступному пленарному тижні вибрати суддів від парламенту і прийняти присягу уже призначених.

Водночас Онопенко сказав, що його сьогодні непокоїть ситуація, коли пропонують вибрати суддів КС від політичних сил – 2 від опозиції, 2 від пропрезидентських сил. «Якщо формувати Конституційний Суд за таким принципом, то це буде щось подібне до ЦВК. І це буде не об'єктивний орган, він буде якоюсь мірою заангажований, оскільки на нього впливатимуть дві сторони, і краще тоді такий Конституційний Суд взагалі не формувати», - наголосив голова комітету. Він переконаний, що Конституційний Суд повинен формуватися виключно за професійними якостями кандидатів.

Як відомо, суддів КС призначають Президент України (6), Верховна Рада України (6) і З'їзд суддів України (6).

Нагадуємо також, що голова Верховної Ради України Володимир Литвин 31 січня 2006 року обіцяв, що вже найближчим часом парламент вирішить питання формування Конституційного Суду України. Про це він заявив на прес-конференції в Харкові, де перебував з робочим візитом.

Литвин наголосив, що питання формування Конституційного Суду є одним з першочергових завдань парламенту на його наступній сесії. Спікер парламенту відзначив, що розуміє складність реалізації раніше досягнутої домовленості про те, щоб всі судді КСУ одночасно були приведені до присяги.

Він повідомив, що на першому пленарному тижні парламент зробить ще одну спробу провести рейтингове голосування по тих 14 кандидатурах, які внесені на розгляд, а в разі, якщо ця спроба знову не вдасться, він має намір запропонувати депутатам привести до присяги тих суддів КСУ, які уже вибрані З'їздом суддів і призначені Президентом.

"Якщо Верховна Рада не може знайти компроміс по кандидатурах від парламенту, ми не повинні гальмувати процес", - відзначив Литвин. Спікер наголосив, що не має ніяких ілюзій з приводу ефективності роботи Конституційного Суду України. Він пояснив, що бачив пропозиції про розподіл посад після парламентських виборів, в які включені у тому числі посади суддів КСУ.

Ганна Писаренко

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

410