Міністр фінансів України Віктор Пинзеник вважає, що відносно питань поставок російського газу до України і його транзиту по території нашої держави необхідно повернутися до "нульового варіанту". Про це він заявив вчора у прямому ефірі на телеканалі «1+1».

За його словами, Міністерство фінансів дуже стурбоване досягнутими з Росією домовленостями щодо поставок і транзиту газу. Передусім, відзначив він, у підписаному Україною і Росією пакеті документів немає гарантій поставок газу. Крім того, не існує гарантій стабільності ціни. Проблемою також є те, що відсутність ув'язки цін на поставки газу і його транзит робить українську державу дуже вразливою. В той же час, підкреслив Міністр фінансів, відсутні "дзеркальні умови" транзиту газу, передає «ЛІГА».

Проте, сказав Пинзеник, вихід з ситуації, що склалася, існує. Не "буває безвихідних ситуацій. Вихід є - це повернення до нульового варіанту", - сказав він. Міністр пояснив, що "нульовим варіантом" він називає повернення до переговорного процесу з Росією з газового питання. "Коли я говорю про нульовий варіант, я не маю на увазі повернення до статусу кво. Я говорю про баланс інтересів двох сторін. І в нас є прекрасний інструмент досягти такого балансу", - підкреслив він.

За словами Міністра, існують об'єктивні юридичні підстави збалансувати інтереси двох сторін. "Росія має газ, але в неї немає труб. У нас є труба, але немає достатньо газу. Виходить, один без одного нам не можна. Тобто, об'єктивно можна шукати компроміс інтересів двох сторін. Для мене незрозуміла логіка: сьогодні говорять "зима", а через рік скажуть інше - "труба: віддайте трубу". Ми однаково вразливі. В цьому слабкість наша і в цьому й перевага. Я розумію російську сторону, коли вона просить гарантії щодо транзиту, а не розумію іншого - чому ми не отримали таких же гарантій за об'ємом, за ціною і однаковими умовами транзиту", - сказав Пинзеник, передає «ЛІГА».

За його словами, українському суспільству забувають сказати, що "українська труба - це не просто труба, а це унікальне в світі явище". "В нас є той інструмент, якого ніде більше немає. Трубу прокласти можна в будь-якому місці, але мати систему, яка підтримує тиск по всій Європі, яка забезпечує експорт, неможливо. Задумайтеся над таким питанням: газ видобувають щодня, а споживають нерівномірно. А де літній газ дівається? Ось цю функцію виконує єдина в світі система, якої більше ніде немає. І не використовувати цю унікальну перевагу України, яка дозволяє на рівних розмовляти про газову тему (не можна - ред.)", - відзначив Міністр фінансів.

Пинзеник нагадав, що так звані "газові атаки" відносно іншої держави заборонені ще з часів першої світової війни. "Те, з чим зіткнулася Україна, було газовою атакою", - відзначив міністр.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

299