Влада залишає підприємців південного сходу наодинці з їхніми проблемами. Про це написав на своїй сторінці у «Фейсбуці» колишній міністр доходів та зборів України Олександр Клименко.

«Учора великий бізнес все ж «дотиснув» парламент на перенесення термінів трансфертного ціноутворення. Ну що ж, мої вітання олігархам, які показали, що здатні лобіювати свої інтереси навіть у найскладніші для країни часи. Але сьогодні не про них, а про той сегмент бізнесу, який не має на утриманні стільки лобістів і який дійсно зараз переживає важкі часи. Це дрібні та середні підприємці східних областей України, які сьогодні опинилися в ситуації подвійної невизначеності. З одного боку, вони не розуміють, як далі розвиватиметься ситуація в країні, що буде з їхнім бізнесом завтра, яким буде курс долара, як змінитися споживчий попит і т.д. З іншого боку, вони фактично залишилися без будь-якої підтримки уряду України, якому простіше оголосити всіх сепаратистами і терористами, ніж визнати існування проблеми і шукати шляхи її вирішення», - заявив він.

Клименко закликав владу звернути увагу на проблеми мешканців сходу. «Панове можновладці, відкрийте очі: у Донецькій та Луганській області живуть такі ж люди, як і ви. Вони ходять на роботу, займаються бізнесом, виховують дітей, щиро вболівають за долю країни. Так, вони висловлюють свій протест не на Майдані, для них ментально прийнятні інші форми протесту, і ним став референдум. Нехай він не відповідає букві закону, але він відобразив суспільний запит, що йде від мільйонів людей. Звичайно, простіше заявити, що вони роблять це під дулами автоматів, замість того, щоб почути голос цих людей, визнати проблеми і почати їх вирішувати», - вважає політик.

«А проблеми існують, і вони цілком реальні, щоденні. Наприклад, питання сплати податків. Міндоходів повідомило, що евакуювало своїх співробітників ГУ Міндоходів Донецької області, а також податкових інспекцій Слов'янська, Краматорська, Костянтинівки. Що порадили робити платникам, які хотіли сплатити податки? Зробити це в електронному вигляді. Але як це зробити, якщо сайт Міністерства просто «ліг» на два дні, а відділення банків закриваються?», - запитує Клименко.

За його словами, замість того, щоб дати чіткі інструкції для платників, голова Міндоходів Ігор Білоус дає розлогі інтерв'ю, оптимістично заявляючи, що в податковій сфері просто таки чудово. «А міністр фінансів Шлапак життєрадісно констатує, що самозабезпечення Донецької та Луганської областей у 2013 році з точки зору доходів, які ними збираються, становить 39,8% і 44,1% відповідно. Вважаю, що подібна оцінка ролі регіонів не тільки не об'єктивна, але й не професійна, не відповідає елементарному економічному аналізу. Якщо подивитися на зведений бюджет цих регіонів, на їхні місцеві бюджети у 2013 році, то вони набагато більші і в Донецькій, і в Луганській області. Наприклад, минулого року податки від Донецької, Луганської, Харківської та Одеської областей становили сумарно 23,5% зведеного бюджету України. З них лише Донецька область дала в 2013 році майже 10% всіх податкових платежів. Але аналізувати роботу регіону неможливо тільки за статистикою податків, які надійшли до бюджету і були віддані назад. Необхідно комплексно дивитися на ситуацію і рахувати кількість підприємств, які реально працюють, кількість живого населення, всі фактори, аж до рівня інфляції», - заявив Клименко.

«За даними Шлапака, на Луганську і Донецьку області припадає значна частка відшкодування ПДВ. У березні відповідний показник становив 24%, в квітні - 51% від загального обсягу відшкодування ПДВ по Україні в цілому. Якщо говорити про відшкодування ПДВ цих областей, то так само треба враховувати, що всі підприємства-відшкодуванці, а це найбільші експортно-імпортні підприємства, розташовані у цьому регіоні - серед них і "Метінвест" і "ІСД", і "Донецьксталь", і ММК ім. Ілліча та багато інших. І відшкодовані гроші йдуть на розвиток цих областей, а дуже часто - давайте говорити об'єктивно - повертаються до державного бюджету у вигляді авансового платежу. А таких переплат на сьогодні держава взяла вже більше 25 млрд грн тільки за останні 2 місяці. При цьому сумарний борг держави перед платниками на 1 травня з початку року різко збільшився відразу на 13 млрд грн - і вже досягає 70 млрд грн», - зазначив він.

«Пане Шлапак, ну не можна ж так непрофесійно говорити про те, що Донецька або Луганська область дотаційні. Робити такі заяви, маніпулювати цифрами, - навмисно вводити в оману. Тільки питання - кого? Самих себе? Агов, панове!!!! Те, що ви вважаєте за краще не бачити проблем, не означає, що їх не існує! Підприємці південно-східних областей продовжують справно платити податки. Наприклад, за 4 місяці 2014 року від підприємств Донецької області у бюджет надійшло 8,3 млрд грн податків, Луганської - 2,6 млрд, майже 4 млрд - від Одеської, і 6,6 млрд грн від Харківської. У складній ситуації, на тлі такого гострого конфлікту, підприємці продовжують сумлінно виконувати свої громадянські обов'язки, продовжують справно наповнювати не тільки державний бюджет, але й, що не менш важливо, місцеві бюджети, оскільки розуміють, наскільки це важливо для функціонування місцевих громад. Що робить у цій ситуації уряд? Дякує їм, допомагає? Ні, вмиває руки, залишає цих підприємців наодинці з їхніми проблемами!», - зазначає політик.

«Куди і яким чином платити податки в тих населених пунктах, де податкові інспекції евакуйовані або блоковані? Хто подумає про це? Культура сплати податків у людей є, вони переживають. Вони телефонують на гарячі лінії, вони пишуть мені. Дайте людям зрозумілий механізм роботи в сформованій ситуації! Наприклад, організуйте роботу виїзних пунктів і сервісних центрів, залучайте волонтерів. Крім того, дайте зрозуміти, що буде в разі несплати податків у встановлені терміни. Роз'ясніть, дайте чіткі інструкції, консультації. Подумайте про систему спецрежиму для підприємців цих областей - тимчасове скасування штрафів», - заявив Клименко.

«Адже як би не було складно сьогодні, завтра настає завжди. І настане ситуація, коли люди загрузнуть у судових суперечках і доказах своєї правоти. Це відкладена проблема, і вона ускладнюється тим, що чинний уряд вперто відмовляється визнавати її. Як це було у випадку з підприємцями Криму. Якщо державна влада хоче бути такою, вона повинна вирішувати проблеми своїх громадян, а не закривати на них очі. Як же ви хочете навчити країну жити по-новому, якщо робите ще гірше, ніж по-старому?!», - підсумував він.

ForUm

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

144