Літо – це ідеальний час для батьків підготувати школяра до початку навчального року. Оздоровити його на морі або в селі у бабусі, нагодувати свіжими овочами та фруктами, а, можливо, і зводити до лікаря. Адже краще і дешевше попереджати захворювання на ранній стадії. Про те, як зберегти здоров'я дитини у школі, For`Um питав у завідувачки педіатричного відділення національної дитячої спеціалізованої лікарні «ОХМАТДИТ» Оксани Грищенко.

- Виникнення якихось захворювань може спровокувати у дитини шкільний режим?

- У школах умови не завжди можуть бути суто індивідуальними. І вчитель не має можливості слідкувати за всіма. Якщо у батька одна дитина, то він акцентує увагу на тому, щоб сидіти рівно, правильно тримати ручку, поставу, руки на столі. Але у класі дітей багато, тому вчитель не може прослідкувати за кожним і 30 разів зробити зауваження, побачити це. Його завдання – викладати урок. Безумовно, звичка дітей приймати ту позу, яка їм зручна, впливає на здоров'я. Якщо дитина правша, то права рука у неї на столі, а ліва - внизу. Від надмірного старання дитина може дуже сильно нахилятися вниз і сильно здавлювати ручку, виписуючи всі літери. Поки не виробиться звичка правильно сидіти, дивитися і писати без напруження, у дітей формуються «звичні пози».

Так буває і у новонароджених, коли мама бере малюка тільки з одного боку, він звикає дивитися тільки в один бік і виникає м'язове напруження. Це називається зазвичай кривошиєю. Це установча ситуація. Якщо з дитиною робити фіззарядку, то це можна виправити. Якби у нас у школах було краще поставлене фізичне виховання, правильно робилися перерви, вчасно провітрювати приміщення у класі, було б легше. Діти менше хворіли б.

Завдяки провітрюванню зменшується ризик вегето-судинних захворювань, серцевих. Якщо змінювати вид діяльності з розумового на якісь легкі фізичні вправи, це буде позитивно позначатися на здоров'ї. І дитина вже не сидітиме в одній позі півгодини. Тобто встали, пройшлися, поприсідали, зарядку пальчиками поробили і знову сіли писати. Для дітей старшого віку має проводитися більш якісно фізкультура.


- Ви ж знаєте про кілька смертельних випадків у школах. І тепер батьки всіма силами прагнуть захистити школярів від спорту. Як зберегти золоту середину?

- За станом дітей потрібно слідкувати. У кожній віковій групі є свої ризики розвитку певних захворювань. Коли дитина маленька, то частіше хворіє на застуду. Зазвичай це стається, коли малюк потрапляє у колектив. Він звикає. І іншого шляху набуття інфекційного імунітету, окрім як перехворівши або отримавши вакцинацію, у дітей немає. Якщо дитина ходила у садок, то у школі вона хворіє менше. А якщо вона росла «під ковпаком» при мінімальному контакті з навколишнім світом (вибіркове коло дорослих і діти на вулиці), то вона хворітиме частіше. Це закон фізіології.

Більш старші діти, у яких є скачки росту, схильні до інших захворювань. Кістки ростуть швидше, ніж м'язи і судини. Такі діти не можу впоратися зі своїм скелетом. М'язи просто не тримають. Якщо дитина не тренована, не займалася, не зміцнювала організм, то м'язи в'ялі і не утримують кістковий скелет. Це загрожує порушенням постави, сколіозом, западінням грудної клітини тощо. І у цей же час виникають ризики вегето-судинної дистонії. Тому що серце перебуває у підвішеному стані, це крапельне серце. І на судини йде підвищене навантаження. У такі періоди активного росту, безумовно, потрібно контролювати кардіограму, УЗД серця. Тим більше, якщо до цього учень часто хворів, у нього хронічний тонзиліт. Це потрібно контролювати у підлітковому віці.

Але заняття спортом у будь-якому разі повинні бути. Це загартовування і тренування. Якщо ваше чадо до підліткового віку буде треноване, то цей складний період у нього пройде легше. Якщо у малюка виникають якісь скарги, то потрібно стримати запал і знизити навантаження, порадившись з лікарем. Якщо дитина не може їх переносити, то не варто змушувати. Але мінімальні навантаження повинні бути. Хоча би ЛФК (лікувальна фізкультура). Можливо, таким дітям не потрібні величезні нормативи зі здавання кросів, але ЛФК, контрастні обливання, плавання – це дуже корисно.

- До яких фахівців можна звернутися батькам влітку, коли є час на обстеження, і на що звернути увагу, якщо на перший погляд дитина здорова?

- Щороку повинна проводитися диспансеризація. Наприклад, за перевіркою зору можна звернутися тільки до офтальмолога. А звернути увагу варто на те, чи нахиляється дитина занадто близько до парти, коли пише, або ставить книжку близько до обличчя. Можливо, вона мружиться, коли дивиться вдалину, намагається «навести різкість». А, може, у сім'ї є родичі, які носять окуляри. Таким дітям варто проходити обстеження частіше, ніж раз на рік. У разі якихось побоювань фахівець сам вкаже кратність відвідувань.

Але обов'язково щорічно дитину повинен оглянути окуліст, ЛОР, хірург-ортопед. Для підлітків важливо проходити обстеження у ендокринолога, дівчаткам – у гінеколога, хлопчикам – у уролога. За віковими групами приєднуються інші фахівці. І, звичайно ж, лікар загального профілю.

Якщо батьків турбує, що дитина нехарактерно втомлюється, насамперед потрібно порадитися з педіатром. Це можуть бути проблеми з серцем, з судинами, печінкові захворювання. Якісь загальні скарги, та ж субфебрильна температура, можуть свідчити як про інфекційні захворювання, так і про соматичні.

- Для підлітків характерні скарги на головні болі. Як батькам відрізнити, коли дитина просто не хоче робити уроки, а коли це – ознака захворювання?

- У дитини зі старшими повинен бути контакт. У зв'язку із зайнятістю батьки не завжди помічають, наскільки вона рухлива, які інтереси. Діти не діляться своїми шкільними проблемами. У них банально можуть бути у класі якісь проблеми і стрес через те, що немає бажання йти вчитися. Немає контакту з однолітками або з якимось учителем. Велика помилка – це страх розповісти батькам про цю проблему, тому що далі буде слідувати покарання. Тому головне – це близький, дружній контакт батьків зі своїми дітьми. У мами і тата повинна бути установка, що малюк – це їхня найрідніша і найближча людина. Хто її пожаліє, як не мама? А з усіма іншими потрібно вже з'ясовувати стосунки.

У дитини від внутрішнього перенапруження можуть виникати психосоматичні захворювання. Можуть виникнути головні болі та болі в області серця. Ми нерідко бачимо, коли цим проявляється якийсь страх. Адже діти самі собі можуть придумувати захворювання. Так, у дитини є якийсь стан, пов'язаний з нездужанням, але підліток настільки це посилює і демонструє, тому що є страх. І він серйозно переконує батьків у хворобі. А коли настає літо, канікули, то хвороба проходить. Приходить осінь, виникає внутрішній стрес і знову починаються скарги. Влітку, поки дитина здорова, можна на це звернути увагу і обстежити, порівняти зі скаргами, які були під час навчального року. Якщо взимку не хочеться пропускати школу, немає часу на це, то зверніться до лікаря влітку. Можна порівняти симптоми.

- Вплив комп'ютерів на дітей дійсно такий згубний?

- Батькам простіше дати планшет, щоб їх не чіпали після роботи і дитина сиділа тихо. Це, безумовно, погано. Дитина – це не маленький дорослий. Вона вимагає певних норм життя. Її психіка, всі системи й органи не готові до впливу комп'ютера. Що ви у дитину вкладете – те від неї потім і отримаєте.

Перебування біля комп'ютера потрібно обмежувати. Адже це загрожує перенапруженням і погіршенням зору, головними болями, вегето-судинними розладами. У дітей з недозрілою нервовою системою екранні відблиски можуть спровокувати судоми.

У дітей немає чіткої реальності. За своєю природою вони вигадники. Фантазії досить реальні. Для мене як для лікаря дуже страшно, коли дивляться жахастики або грають в агресивні ігри. Вони вважають, що 10 життів у грі будуть також надані у житті і гравцеві, і комусь. Дитина не розуміє, що заподіює комусь біль, тим же тваринам. Вона грає в усе як у гру, а не у реальне життя. А немає розуміння, тому що немає контакту з дорослими, які пояснять це. Малюкові доводиться самому все це осмислювати і будувати картинку життя на тлі ігор.

Сучасні підлітки більшість часу проводять біля екрану і втратили контакт з однолітками. У них мало рухливих ігор. Вони у принципі менше рухаються. А далі починаються проблеми дорослих – формування ожиріння, ранні хвороби суглобів, ранні гіпертонічні хвороби. І все це молодшає. А якщо дитина ще і сидить біля комп'ютера, то не вчасно поїсть. Пожує щось всухом'ятку. Якщо дитина надана сама собі, то ще й фаст-фуд з'їсть. Зараз же навіть доставка додому є.

- З чим пов'язано дитяче ожиріння в Україні, адже у нас не так багато тих же фаст-фудів, як у США?

- Це пов'язано з малорухливим способом життя. У нас неправильний слов'янський підхід: головне – нагодувати. Це важливо, але не головне. Головне, між іншим, це спілкування з мамою, татом, бабусею, дідусем. А у старших так: якщо поїв, значить, все добре. Якщо дитина у принципі здорова, але починає спостерігатися така тенденція, то вона повинна досить багато пити. Це важливо. Потрібно давати попити вчасно. Та й наїстися можна легкою їжею, особливо в літній час. Це можуть бути фрукти, овочі, невеликий шматочок м'яса. Акцентувати потрібно на корисності їжі і на тому, що організм повинен отримати, а не на тому, що вдома є. Не хоче доїдати – хай не доїдає. Коли дитина починає рости, ці ж батьки не знають, як їх нагодувати, бо дитина починає їсти все і побільше. Якщо ж нема стрибків росту, то організму вистачає того, що він споживає.

- Як батькам вирішувати проблему надто важких портфелів, особливо для першокласників?

- Звичайно, якщо є можливість зустрічати дитину, забирати її зі школи і нести портфель, то потрібно нею користуватися. Але у принципі краще придбати ранець, щоб не було перекосу в один бік. І контролювати, щоб школяр одягав його на плечі, а не носив в одній руці. Треба просити і вчителів якось вирішувати це питання. Може, мати набір підручників для класу. Або робити як раніше: один підручник на парту носити. Тут повинні прийматися адміністративні рішення. Діти не повинні бути перевантаженими. Вони за своєю фізіологією не можуть носити портфель, як дев'ятикласники.

- Чи прийнятні як перекуси бутерброди з ковбасою, які зазвичай кладуть до школи з собою мами?

- Якість нашої ковбаси залишає бажати кращого. Тим більше, класти такий перекус у теплу пору року... В ідеалі потрібні шкільні сніданки або обіди. Потрібен хороший шкільний кухар, який готував би рідку їжу або другу страву (кашу з котлетою і рибою). А вже яблучко можна принести з собою і перекусити на перерві. Я вважаю, що кращий вихід – це організоване харчування. Ви будете впевнені, що продукти зберігалися правильно, що кухню перевіряла СЕС, що закупівлі централізовані. Що стосується солодкого, то Снікерс і Твікс краще замінити булочкою або бабусиними пиріжками. А у цих шоколадках самого шоколаду менше, ніж наповнювачів. Тоді вже краще їсти невеликий шматочок звичайної шоколадки або пару горішків і фрукти – це більш здорове харчування. І, звичайно ж, має бути водичка. Було б ідеально, якби у кожному класі стояв кулер з чистою водою і одноразовими скляночками.

,

ForUm

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

1102