Війська Китайської Народної республіки увійшли до Таджикистану, встановивши військовий контроль над великою ділянкою земель у Гірничо-Бадахшанській автономній області (ГБАО) Таджикистану, повідомляє Центральноазіатський інформаційний портал News-Asia. Видання також зазначає, що Китай почав операцію щодо введення військ ще 6 травня.

Видання також уточнює, що зайняті КНР території Душанбе передав Китаю в рахунок погашення зовнішнього боргу. Всього ж за роки незалежності Таджикистану китайцям було віддано 1,5 тисячі квадратних кілометрів землі, яка по суті є спірною територією.

Гірничо-Бадахшанська автономна область відома своєю дистанційованою позицією щодо центральної влади. Жителі ГБАО не завжди підкоряються рішенням офіційного Душанбе, найчастіше викликаючи «вогонь» республіканського керівництва на себе. Варто нагадати, що влітку 2012 року в автономії розгорівся конфлікт, спровокований центром, в якому загинули в тому числі і мирні люди. Гірський Бадахшан став на захист своїх польових командирів, яких переслідувала влада країни.

Якщо експансія із залученням військових з боку Китаю буде продовжена, не виключено, що в регіоні спалахне черговий конфлікт.

Ще на початку 2013 року багато експертів попереджали, що офіційний Душанбе готує акт про передачу земель Китаю, проте інформацію тоді ніхто не сприймав всерйоз. Експерти ж стверджували, що території будуть віддані КНР в рахунок погашення зовнішнього боргу. У перспективі - оформлення за Китаєм високогірних земель, непридатних для життя. Однак, Китай бачить в цих землях хорошу перспективу, оскільки вони багаті родовищами дорогоцінних каменів, урану і мінералів.

Китайці вже приступили до геологорозвідувальних робіт у самому Мургабі, а дії сусідньої держави в Таджикистані узаконили, прийнявши поправки до закону «Про надра», по суті, офіційний Душанбе легалізував розробку родовищ юридичними особами з-за кордону.

Відомо, що на територію Таджикистану вже почали прибувати не тільки військові, але і цивільні особи. Останні будуть освоювати землі, де свого часу проживали етнічні таджики. Між сторонами сьогодні йде негласна боротьба за землю, якою таджики не хочуть поступатися китайським мігрантам. Проте їм це, мабуть, все таки доведеться зробити, оскільки існують урядові документи, які зобов'язують місцеве населення залишити територію.
 


 

ForUm

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

342