Президент України Віктор Янукович здійснив візит до Туркменістану з надією відновити повноцінне енергетичне співробітництво з цією країною, у той час як відносини України з традиційним постачальником газу – Росією - продовжують погіршуватися. Про це з посиланням на Associated Press розповідає американська газета Washington Post, повідомляє «Укрінформ».

Як зазначає видання, Президент України заявив, що хоче відновити «повну співпрацю» між Україною і Туркменістаном у секторах нафти і газу, у контексті контрактів щодо закупівлі газу, які існували між двома країнами раніше.

Видання нагадує, що Туркменістан і Україна не мають спільних кордонів, а, отже, будь-яка поставка газу у межах двосторонніх контрактів може здійснюватися тільки по території Росії.

Як зазначили з цього приводу представники Туркменістану, країна має необхідний для такої торгівлі газ, і трубопровід, який використовується для того, щоб доставляти газ до Росії, не завантажений на повну потужність ще з 2009 року, коли державна компанія «Газпром» різко обмежила закупівлю експортних енергоресурсів із країн Центральної Азії.

Бажання України зменшити імпорт російського газу пояснюється тим, що країна вважає високою ціну на такий газ. Зараз Україна сплачує приблизно 355 доларів США за 1000 кубометрів російського газу, але хотіла б знизити ціну до 230 доларів. Україна також хоче на третину зменшити обсяги газу, який вона купує в Росії, - до 27 мільярдів кубометрів щорічно. Існуючий контракт вимагає від України сплати принаймні за 33 мільярди кубометрів газу щорічно незалежно від фактичної кількості газу, імпортованого країною.

Україна переконана, що навіть з урахуванням ціни на транзит туркменський газ буде дешевше пропонованого Росією для України.

Washington Post нагадує, що після розпаду СРСР Україна була головним покупцем туркменського газу. Відповідно до п'ятирічного контракту, Україна закуповувала у Туркменістану щорічно по 36 мільярдів кубометрів газу до 2006 року. Після закінчення терміну дії цього контракту Україна знову звернулася до Росії для покриття власних потреб газу, хоча російська ціна на газ була значно вищою.

У власних коментарях для журналістів туркменський Президент Гурбангули Бердимухамедов уникав згадки про те, чи обговорював він з Януковичем можливий газовий контракт, очевидно, намагаючись таким чином мінімізувати напруженість між його власним урядом і Кремлем. Як зазначає видання, зв'язки між Туркменістаном і Росією значно охолонули після того, як у 2009 році стався вибух на магістральному трубопроводі на території Туркменістану, в якому уряди двох країн звинувачували одне одного. До цього моменту Москва закуповувала майже 40 мільярдів туркменського газу щорічно. Таке постачання було частково відновлене через кілька місяців після вибуху, але у значно менших обсягах. Внаслідок цього, зазначає Washington Post, північний газотранспортний шлях із Туркменістану в Росію «недовикористовує» власну потужність на 35 мільярдів кубометрів газу щорічно.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

430