Губернатор Харківської області Арсен Аваков переконаний, що відміна політреформи приведе до дострокових парламентських виборів. Але це необхідно, оскільки завдяки виборам буде знята напруга в суспільстві. В ексклюзивному інтерв'ю кореспонденту ForUm’у він розповів про те, що і далі має намір працювати в Харківській обласній державній адміністрації, і що всі його плани пов'язані тільки з рідним Харковом.

- Арсене Борисовичу, мер Харкова Михайло Добкін запропонував Вам добровільно піти у відставку. Ця заява прозвучала у зв'язку з визнанням Вищим адміністративним судом України законності рішення Харківської обласної ради про вираз Вам недовіри як губернатору. Як Ви можете прокоментувати таке рішення суду? Чи і дійсно жителі Харкова і області виражають до Вас недовіру?

- Моїми юристами підготовлена касаційна скарга у Верховний Суд України. І як тільки ми на руки отримаємо рішення суду, скарга буде негайно передана у відповідну інстанцію.

Що ж до довіри жителів Харківщини, то я її чітко відчуваю за моїми численними зустрічами і за листами, які мені приходять. Є і ще один критерій – моя персональна «гілка» на одному з інтернет-форумів, куди люди пишуть анонімно, під псевдонімами, тобто, їм немає необхідності лукавити. Так от, на цій «гілці» я одержую дуже багато слів підтримки і розуміння, порад і зауважень. І я можу сказати, що мене чують і розуміють.

Є і більш формальний показник – результат соціологічного дослідження, проведеного в середині грудня минулого року Харківським Національним університетом. Згідно з опитуванням, мені повністю довіряє майже двадцять відсотків жителів області. Ще тридцять два відсотки знаходять у моїй роботі, як плюси, так і мінуси. Тобто, «на коло» одержуємо більше половини харків'ян – здається, цілком непоганий результат для двох таких непростих років.

Щодо пана Добкіна я можу сказати тільки одне - не йому давати оцінку мені і моєї діяльності на посту губернатора. В тому ж соціологічному дослідженні його позитивний рейтинг -23, а негативний – 46, і це результати на 15 грудня.

16 січня, як відомо, в Харкові відбулося масове побоїще на вулиці Клочковській – де у присутності мера і при активній організаційній участі секретаря міськради, 29 чоловік отримали найважчі травми. Я думаю, що після цієї потворної історії, пану Добкіну самому пора серйозно подумати про відставку.

- Як довго збираєтеся працювати в Харкові? Чи немає бажання перебратися до Києва?

- Я планую продовжувати працювати в Харківській обласній державній адміністрації. Я вважаю, що в мене є зобов'язання перед суспільством, перед людьми, і я збираюся їх виконувати. Мені не соромно за те, що я зробив. Багато задач вдалося вирішити, багато задач, на жаль, залишилися не виконаними. І невиконані задачі – це виклик для нашої команди і ми його приймаємо. Мені здається, ми рухаємося в позитивному напрямі.

До Києва у мене немає бажання переїхати. Я люблю місто, в якому я живу – Харків. Отже свої плани, що стосуються життя і роботи, пов'язую тільки з Харковом.

- Арсене Борисовичу, Прем'єр-міністр України Віктор Янукович на засіданні Кабінету Міністрів 22 листопада минулого року розкритикував Ваше керівництво, заявивши про те, що в Харківській області сума знайдених незаконних нецільових витрат, а також недостачі коштів і матеріальних цінностей перевищила 120 млн. грн. Чим закінчилася ця «делікатна ситуація»? І чи вдалося Вам довести необґрунтованість цих звинувачень?

- Так, ми розібралися з цим питанням.

До контрольної цифри КРУ увійшли 97 млн. грн. майна Куп’янського ливарного заводу, передача якого з державної в недержавну форму власності відбулася некоректно. Таке рішення ухвалено в 2004 році, тобто, ще моїм попередником. Така ж історія з іншим заводом, «оціненим» КРУ в 17 млн. грн. Але це ті випадки, коли державною власністю розпоряджається фонд держмайна України, а не обласна влада.

Безпосередньо обласного бюджету торкалася сума 3 млн. гривень, яку облрада направила на утримання і обслуговування будівлі Держпрому. У провину ставилося те, що обласний бюджет не може фінансувати державну будівлю. Але ті, хто перевіряв, помилилися: будівля Держпрому не державна, а знаходиться у власності обласної громади. І, звичайно, обласний бюджет може її фінансувати.

- Як Ви оцінюєте роботу уряду Віктора Януковича? Як губернатору-«нашоукраїнцю» Арсену Авакову працюється з прем’ером-регіоналом Віктором Януковичем?

- І Партія Регіонів, і уряд Януковича – не ті, що були до 2004 року. Знаходячись під тиском демократичних ліберальних процесів, вони міняються, вони вимушені враховувати настрої в суспільстві. Всі ми розуміємо, що повинен бути баланс влади. Звичайно, програмні внутріпартійні розбіжності існують, але вони не впливають на рішення насущних проблем життя області. Коли є необхідність, я звертаюся до Прем'єр-міністра Януковичу і одержую адекватні відповіді на свої питання.

- Останні півроку уряд очолює Віктор Янукович, Ваш ідеологічний опонент. Що за цей час виграла чи програла Харківська область?

- Харківська область за цей час програла в часі, тому що дуже багато хто захоплювався політичним протистоянням, дуже багато нам довелося заплатити за амбіції політиків. Через це ми програвали, безумовно, і економічно, поступаючись більш вдалим, більш зваженим у цьому значенні територіям. Проте потенціал і можливості області такий, що навіть такого роду потрясіння не можуть серйозно вплинути на її місце в республіканському рейтингу.

Близько 6% економіки України зосереджено на Харківщині. В нас один з кращих показників зростання промислового виробництва, найдинамічніші показники розвитку науки, найпрозоріша система оподаткування і динаміка зростання заробітної плати одна з найстабільніших. У нас найвище зростання іноземних інвестицій. Все це говорить про те, що економічне середовище, яке ми підтримували останні два роки, вельми позитивне. І це відзначають як мої політичні колеги і союзники, так і політичні опоненти.

- А як йдуть Ваші бізнес-справи? Адже Ви не тільки губернатор Харківської області, але і успішний бізнесмен.

- Я призначений головою обласної адміністрації 4 лютого 2005 року. І зразу ж, буквально протягом тижня, передав свій бізнес в управління. З тих пір я не займаюся бізнесом.

- Президент Ющенко підписав Закон про імперативний мандат для депутатів місцевих рад. Законом передбачається, що депутат, який вийшов з фракції тієї політичної сили, від якої він був вибраний, може позбавитися мандата – за рішенням керівництва цієї партії або блоку. Як прийняття цього закону відобразиться на роботі облрад?

- Я вважаю, що депутати, принаймні, в місцеві ради, повинні обиратися за мажоритарним принципом, повинні представляти конкретні територіальні общини і нести персональну відповідальність за свою діяльність перед виборцями.

Пропорційна система виборів у Харківську обласну раду привела до того, що в ній не представлені 17 з 27 районів області. Що ж до імперативного мандата, то я вважаю, що ці ліки проти циніків і тих, хто кидається між партіями і фракціями, продаючи свій голос і заробляючи на цьому. Імперативний мандат – необхідна, але, безумовно, тимчасовий захід. Захід, який не має аналогів у розвинутих країнах Європи, але корисний для України на деякий перехідний період.

- Яких політичних «кроків» Ви чекаєте від Президента Ющенка?

- Я чекаю від Президента «кроків», направлених на консолідацію суспільства під прапором загальнонаціональної ідеї.

- Якщо будуть дострокові вибори до Парламенту, Ви балотуватиметеся в депутати?

- На мій погляд, нові парламентські вибори, звичайно ж, потрібні. Тому що цілий ряд партій не дотримуються тих принципів, які презентували виборцям напередодні виборів. А ось чи будуть парламентські вибори найближчим часом - не думаю. Але можливо буде відмінена політреформа в Конституційному Суді і ось це і приведе, як наслідок, до позачергових парламентських виборів. Але зняти напругу в суспільстві, яка і зараз високо, а до весни, думаю, підніметься ще вище – необхідно. І багато політиків вважають, що зробити це могли б дострокові місцеві вибори.

На підставі зміни закону про місцеве самоврядування або прийняття проекту Закону 3207 (проект змін у Конституцію в частині місцевого самоврядування) дострокові вибори цілком вірогідні. Думаю, багатьох політиків це б протверезило.

Що стосується мене, то я планую брати участь у політичному житті регіону і країни.

- Арсене Борисовичу, Ви зверталися до Президента України з проханням посприяти в створенні Національного заповідника на базі літературно-меморіального музею Григорія Сковороди в селі Сковородинівка, Золочівського району Харківської області. Чи відгукнувся Ющенко на Ваше прохання? І як йдуть справи з цього питання загалом?

- Так, у нашій області знаходиться унікальна садиба великого філософа Григорія Сковороди і я вважаю, що цей музей повинен отримати статус Національного заповідника. А спадщину Григорія Саввича – збережено для нащадків.

Я звертався з цього питання до Президента України Віктора Ющенка, до деяких віце-прем'єрів і знайшов розуміння. Я впевнений, що Сковородинівка стане Національним заповідником ще цього року.

- Арсене Борисовичу, розкажіть, будь ласка, трошки про себе і свою сім'ю.

- Я народився в місті Баку, в сім'ї військовослужбовця. Потім батька перевели служити до Чугуєва, потім до Чехословаччини. Школу я закінчив у Чугуєві, потім поступив у Харківський політех, вивчився на інженера-системотехніка. Після закінчення, працював в НДІ охорони вод.

В 1990 році зареєстрував акціонерне товариство і займався бізнесом аж до 4 лютого 2004 року.

- А чим захоплюєтеся у вільний від роботи час?

- Вільного часу останні два роки майже не буває.

Але якщо є вільна хвилинка, то люблю почитати цікаву книгу, поспілкуватися з хорошими друзями. Іноді вдається пограти з ними у футбол.

 

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

1169