![Радянські примари української столиці](https://for-ua.com/static/images/previews/48/489283-2.jpg)
Пам'ятник Леніну
«Відправити в архітектурне «гетто»
Якщо українські націоналісти шанують пам'ятник Тарасу Шевченку, то для комуністів іконою став постамент Леніна. Його полірована гранітна фігура заввишки 3,45 м (і це не беручи до уваги семиметрове підніжжя) знаходиться перед Бессарабською площею. Його відкрили відразу після війни - у 1946 році.
Були люди у формі і вчора. Однак на запитання кореспондента ForUm'у відповідати геть відмовилися. Лише один охоронець з вусами і густим амбре перегару кинув нам у слід, мовляв, наша країна - країна ідіотів: «Твоя «незалежна» гірше за Латинську Америку. Ось і трапляються подібні інциденти». На запитання, чи уцілів би монумент без захисту, чоловік послав нас... дізнатися про це у націоналістів.
«З одного боку - це історія. З іншого, якщо пам'ятник вносить розкол у суспільство, можна його перемістити в інше місце, створити якесь архітектурне «гетто», - вважає киянка Наталя Коломієць.
Пам'ятник Мануїльському
«Його час минув - треба замінити кимось більш гідним»
Монумент Дмитру Мануїльському на 20 років молодший за пам'ятник Іллічу. Він стоїть на перетині вулиць Липська й Інститутська, зроблений у вигляді бронзової фігури, що стоїть на постаменті з граніту, висота - 5,1 м.
«Мені він не заважає - хай стоїть», - каже студент Владислав Галицький.
«Це глава Раднаркому, - не замислюючись, випалив киянин середніх років Олександр. - Чи потрібен він? Якщо в Італії є пам'ятник Беніто Муссоліні, чому б у Києві не залишити Мануїльського? Я вважаю, що історичні пам'ятки треба зберігати. Не всі, звичайно. Якщо, наприклад, монументів Леніна дуже багато, то залишити можна тільки один».
Старше покоління пам'ятає гріхи Мануїльського, і за це його дуже не любить. Йому не забули переслідування і цькування української інтелігенції: письменників Олександра Довженка, Володимира Сосюри, Юрія Яновського, Максима Рильського та інших.
«Це Мануїльський - заступник голови Ради Міністрів УРСР, - відразу розпізнав пам'ятник пенсіонер Григорій Іванович у класичному капелюсі й довгому плащі, а ля детектив. - Цей монумент не потрібен Києву. Тому що його час минув. Усі радянські пам'ятники треба прибрати - поставити десь за містом. Хто хоче - приїжджай і дивись». На запитання, кого б він хотів бачити на його місці, він відповів, що поки такої честі ніхто не заслужив.
«У жодному разі не можна залишати цей пам'ятник, - категорично заявив пенсіонер. - В Україні має бути віддана пам'ять тим політичним діячам, господарникам або вченим, які робили все для зміцнення країни і благополуччя людей. Наприклад, таким, як Пилип Орлик. Також потрібно повернути повалені пам'ятники. Взяти хоча б того ж козака Іскру, що стояв на місці нинішньої гармати біля метро «Арсенальна».
«Під кожен режим пам'ятників не наставиш»
Монумент Миколі Щорсу споруджено у 1954 році на бульварі Тараса Шевченка, на місці демонтованого пам'ятника графу Бобринському, ініціатору спорудження в Києві залізниці.
«Чесно? Не пам'ятаю я, хто це. Щодня проходжу повз нього на роботу, але ніколи не замислювалася, - збентежилася дівчина Ангеліна, в діловому костюмі. - Але він потрібен, нехай хоч щось у нас залишиться в пам'яті. Історію ж можна трактувати по-різному. Нехай сьогодні його хтось вважає ворогом народу, але ще живі сотні людей, для яких він герой. Він нікому не заважає, симпатичний пам'ятник - прикраса міста, стоїть в хорошому місці. Значить - заслужив».
«Це Щорс - герой громадянської війни, - пізнає наш пам'ятник краще за місцевих турист з Білорусі Сяргей. - Це наша спільна історія, не можна її розділяти на нашу і вашу. І Щорс - наш спільний герой, потрібно його вшановувати».
«Щорс - відстій, а от кінь гарний. Треба людину звалити, а тварину залишити», - пропонує студент Микола Романюк.
До речі, на честь Щорса ще названо і одну зі столичних вулиць.
«Не велика честь для клерка?»
Зізнатися чесно, все життя ходжу біля цього пам'ятника - спочатку в садок, потім в університет, але ніколи не знав, чий це постамент. Втім, як і багато молоді. Зате місцеві жителі, які старші, пишаються таким монументальним сусідом. П'ятиметровий бронзовий красень тут оселився у 1976 році. Прямо на перетині вулиць Суворова та Іванова.
«Це історична особистість - її треба зберегти. Він за людей, за свободу боровся. І потім, якщо його забрати, кого на його місце поставити?»- дивується пенсіонерка Катерина Гопанюк.
Монумент учасникам Січневого повстання
Кому пам'ятник, а кому скейт-парк
Бронзову чотириметрову фігуру робітника відкрили в Маріїнському парку (тоді Радянському) у 1967 році, через багато років після січневих подій. На монументі напис - «Вічна слава учасникам Січневого збройного повстання 1918 року в Києві, загиблим у боротьбі за Владу Рад». Поруч розташована могила вищезгаданого Андрія Іванова.
«Ми не знаємо хто це, вперше в Києві. Напевно, якимось героям, якоїсь війни. Пам'ятник гарний, тому потрібен, - міркують студентки з Вінниці Наталя Григораш та Оксана Зименко, одягнені в строкаті наряди. - Кому б ми поставили пам'ятник? Напевно, всі хто заслужив, вже мають пам'ятники».
«Чесно кажучи, не знаємо хто це. Чи потрібен він? Думаємо так. Історична пам'ять. Та й потім - є де на скейті покататися», - зізнаються школярі Костя і Петро.
Монумент чекістам - бійцям Революції
«Пам'ятники, до яких ніхто не приходить - не потрібні»
Мабуть, виконуючи указ щодо насичення Києва радянськими символами, пам'ятник чекістам спорудили того ж року, що й учасникам січневого повстання - у 1967. Він розташований на Либідській площі (тоді - пл. Дзержинського) і являє собою прямокутну вертикальну брилу з червоного граніту, з висіченими на ній обличчями. Напис внизу говорить: «Мужнім чекістам, бійцям революції, вірним синам Батьківщини, полеглим в боях за владу Рад, пам'ять і вдячність народна». Цікаво, що більшість букв цього напису давно відірвали, і, мабуть, здали на металобрухт.
«Мені вони абсолютно не заважають. Нехай собі будуть. Чекісти? Ну й що? Хто винищував невинних людей, а хто ні - не всі ж вони там такі були. І потім - армія - є армія, - не погоджується пенсіонерка Наталія Володимирівна.
«Я думаю, цей пам'ятник не потрібен, треба вже щось нове ставити, - переконана студентка Юлія Кривошея. - А то камінь без діла стоїть, хоч би хто приїхав на весілля пофоткатися. Треба знайти цим брилам більш гідне застосування. А на їхньому місці поставити, наприклад, Тараса Шевченка - його ніколи не буває багато».
Пам'ятник під Аркою Дружби народів
«Поки живі люди тієї епохи, пам'ятник потрібно берегти»
У 1982 році у Хрещатому (тоді Піонерському) парку відкрили «Арку дружби народів», зведену до 60-річчя заснування СРСР. Скульптурна композиція складається з трьох елементів: арки у вигляді веселки, бронзової скульптури двох трудящих і гранітної скульптури, що зображає сцену Переяславської ради. За задумом авторів, пам'ятник повинен символізувати єднання братніх народів: українців і росіян. Однак, після розпаду Радянського Союзу, в народі арку стали називати «ярмом».
Вулиці-примари вносять плутанину у життя городян
Окремо хотілося б згадати про вулиці, названі на честь радянських героїв, а потім перейменовані нашими бравими депутатами на честь героїв нашого часу. Усе б нічого, якби перейменування відбулося не лише на папері, а й на самих вулицях - у вигляді нових табличок на будинках. Але, на ділі все відбувається якраз навпаки. Проблеми з правильним визначенням місця виникають у служб таксі, машин швидкої допомоги, туристів (особливо напередодні Євро-12), а також у простих городян.
Для прикладу візьмемо хоча б вулицю Червоноармійську, яку вже багато років тому перейменували у Велику Васильківську. Однак, по сьогоднішній день не знайти жодного будинку з табличкою, на якій зазначено нову назву вулиці. Навіть для нещодавно зведених будівель замовляють покажчики з назвою неіснуючої вулиці. І зрозуміти, чому так відбувається, - не важко. Усі звикли до такої назви і, повісивши назву «Б. Васильківська», підприємці ризикують залишитися без клієнтів, які заблукали в пошуках невідомої їм вулиці.
Фото Віктора Ковальчука
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом