Поза всяким сумнівом, автомобіль давно перетворився на невід'ємну частину нашого життя. Причому, як не парадоксально, не дивлячись на стабільно низькі доходи більшості українців, кількість «залізних конячок», які борознять рідні простори, з кожним роком неухильно зростає.

Згідно зі статистикою, тільки у вересні 2011 року «легковиків» в Україні було продано майже 21200 штук (це на 43% більше того, що було реалізовано за аналогічний період минулого року), і до новорічних свят ситуація може ще змінитися.

ForUm вирішив розібратися, що насправді діється на авторинку, чи варто купувати машину зараз і чому, а головне, як це краще зробити.

Відкладати не варто?

Експерти стверджують: в умовах економічної кризи машину придбати набагато простіше, ніж у звичайний час.

«Коли через невпевненість населення у завтрашньому дні різко падає попит на товар, автотрейдери починають боротися за покупця, знижуючи ціни і пропонуючи більш вигідні умови покупки, - пояснює ситуацію директор з маркетингу корпорації «Богдан» Михайло Сокол. - У 2009 році, наприклад, деякі іномарки на вітчизняному ринку подешевшали на 5-10%».

Разом з тим, спеціаліст попереджає: якщо обіцяна економістами «друга хвиля кризи» виявиться не настільки сильною, як попередня, на нові спади вартості бажаючим придбати легкове авто розраховувати не варто. А враховуючи, що у 2009-2011 рр. світові виробники, щоб покрити кризові збитки і ризики, намагалися утримувати відпускні ціни (торговці автомашинами теж не виняток), то надалі слід очікувати, скоріше, зростання цін, ніж їхнього зниження. Пояснюється цінова «крива» у даному разі побоюваннями автокомпаній щодо тієї самої горезвісної «другої хвилі» і високими цінами на сировину та енергоносії.

З іншого боку, давайте не забувати про найближчу перспективу вступу України у зону вільної торгівлі з Євросоюзом. Власне, серйозно про це можна буде починати говорити у грудні, коли угоду парафують, проте вже сьогодні відомо, що у рамках процесу офіційний Київ домовився з Брюсселем про щорічне безмитне ввезення до України приблизно 48 тисяч автомобілів (нагадаємо: зараз діє базова мито – 10 %).

Таким чином, спираючись на дані, озвучені українським прем'єр-міністром Миколою Азаровим про те, що це відповідає приблизно річним обсягам імпорту у докризові 2005-2007 роки, можна висловити припущення, що кінцеві продавці дещо знизять відпускні ціни і будуть проводити більше акцій, стимулюючи тим самим попит і, в підсумку, підвищуючи власну прибутковість. І вже точно можна сказати, що спрощення торгового режиму з ЄС вплине на ринок старих авто. Оскільки завозити їх стане простіше, відповідно, і ціни на них будуть поступово знижуватися.

Загалом, ті, хто бажає придбати «конячку» недорого, можуть почекати, поки не набуде чинності угода про ЗВТ з Європою: тоді вона коштуватиме на 5-7% дешевше нинішнього прайса. Правда, «чекати» доведеться не менше року, а за цей час легковики можуть подорожчати з якихось інших причин, так що, може, і не варто, в розрахунку на ЗВТ, відкладати придбання...

Яку «тачку» вибрати?

Як відомо, крім ціни, існує ще ціла низка критеріїв, за якими люди вибирають авто. За словами одного із власників компанії, що реалізує авто на нашому ринку, Дмитра Чорнобая, перш за все, українців цікавить не тільки якість, надійність, комфорт, безпека і технічні характеристики вподобаного автомобіля, але і стиль, престижність, кваліфікований сервіс та репутація виробника. Не менш актуальним є і питання про цілодобовий сервіс. І як тут не розгубитися, задаючись питанням, «що краще?»: нова модель, але дорожча, чи б/у, але не виключено, що з «котом у мішку»?

Судіть самі. Головні плюси повністю нової покупки полягають у гарантованій якості, повному постпродажному сервісі, стабільному забезпеченні запчастинами та опції покупки у кредит. Уживана «тачка» набагато дешевша, але на цьому переваги і закінчуються. Найкращий варіант тут – пригнати машину прямо із Європи, не витрачаючи час на українських авторинках. Схеми таких перегонів, які виникли у 90-і роки минулого століття, прекрасно діють досі, а авто, придбане таким чином, виявляється набагато дешевшим, ніж покупка «з рук» на Батьківщині, навіть з урахуванням гонорару для того, хто переганяв.

До речі, до душевних терзань на тему «що краще?» можна додати пункт: «вибір між західними і «СНД-шними» марками». Тим більше, і тут теж є свої цікаві моменти. Українські споживачі, наприклад, в основному віддають перевагу іномаркам з їхньою стабільною якістю, хоча провідні автозаводи СНД (включаючи вітчизняні) пропонують свою продукцію дешевше, і на тих же принципах, що й імпортери – сервіс, акції та кредити.

Як відомо, у нашій країні вже багато років складають різні російські та західні марки. Купувати авто саме у національного збирача краще з двох причин: ціна і швидкість сервісного обслуговування. Ні, ніхто не говорить, що «чисті» імпортери неодмінно будуть довго ремонтувати вашу машину – сервісні системи ключових автоконцернів відпрацьовувалися десятиріччями, цей досвід застосовується і при поставках в Україну. Просто ринкова практика показує: з «внутряками» працювати простіше і швидше. Збиранням іноземних моделей займаються всі основні вітчизняні автокомпанії – «Богдан», ЗАЗ, «Єврокар», Кременчуцький автоскладальний завод. А вже якщо Кабмін України виконає свій намір щодо запровадження найближчим часом різних пільг для автовиробників, то можна розраховувати, що вже у 2012 році моделі, які випускаються в країні, можуть стати дешевшими. Тим більше, що у збереженні позицій на ринку зацікавлені і самі автозаводи.

Ще одним аргументом на користь авто, зібраних всередині країни, є доступність запчастин. Як швидко можна отримати потрібні деталі та вузли, чи бувають перебої з цим, звичайно, треба з'ясовувати до покупки, але, як правило, підприємства, які мають потужності в Україні, постачають запчастини швидше (у т.ч. збирачі іномарок).

При виборі «конячки» важливо враховувати і те, яку «їжу» вона споживає. Так, наприклад, хороший бензин Аі-98, який відповідає усім стандартам, зустрічається на українських заправках рідше, ніж Аі-95. Найбільше у продажу якісного Аі-92, і, відповідно, простіше користуватися авто, у якому дозволяється заправка останнім «номінантом».

Нарешті, машина популярного, «модного», колера завжди дорожча. Різниця, звичайно, не у рази, але помітна. Автолюбителі кажуть, що в останні роки затребувані сріблястий і білий, а, відповідно, автомобілі цих кольорів коштують більше, ніж інші.

Отже, висновок: якщо дозволяють кошти, краще брати західну модель, але зібрану в українському цеху. Причому зараз продавці дають кредити не більше ніж на 5-6 років під 10-17% (залежно від марки та терміну кредитування). І можна вибирати: простіше віддати позику швидше і заплатити менше, або ж краще платити довше, але загальна сума буде вищою.

У перспективі – стабільність і зростання

Щодо перспектив директор AUTO-Consulting Олег Омельницький вважає, що, незважаючи на тривоги, пов'язані з новою хвилею світової економічної рецесії, український авторинок залишається досить стабільним. Щоправда, надалі ця стабільність збережеться тільки при незмінних «правилах гри» (якщо не підвищаться ввізні мита та інші регулятивні параметри). З іншого боку, аналітик називає відразу кілька позитивних факторів, які стимулюватимуть попит: вибори до Верховної Ради, Євро-2012 і т.д. Оптимістичний прогноз продажів нових авто у наступному році становить 260 тисяч штук, песимістичний – 240 тисяч.

Таким чином, підсумовуючи, робимо висновок: криза з авторинку України поступово йде, а тому тим, хто бажає придбати машину, відкладати покупку не варто. Бо у наступному році попит може активізуватися.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

2746