![Астрологія в Україні: Стратити не можна помилувати?](https://for-ua.com/static/images/previews/48/488855-2.jpg)
Як відомо, заборонений плід солодкий. А якщо про нього ще й інформації немає, то, вважайте, інтригу «фрукту» забезпечено на століття. Власне, саме ця доля спіткала й астрологію - науку тлумачення переміщень і «монологів» небесних тіл, якій свого часу беззастережно довіряли практично всі царствені будинки Європи.
Виникла астрологія у цілком реальних шумерів приблизно п'ять тисяч років тому. Від шумерів про неї дізналися єгиптяни. Разом з торговими караванами, народами, які кучували і мігрували, астрологія поширювалася через дикі азіатські степи, лісисті кавказькі гори, голі хребти Гіндукушу і Паміру, по дрімучих просторах Індії, благодатних середземноморських берегах.
Між іншим, «поспілкуватися» із зірками не гребували не лише європейці й індуси. Російські царі, а потім їх «серпасто-молоткасті» наступники також піддавалися цьому невинному захопленню. Правда, останні ретельно приховували свої пристрасті, принизливо розписуючи астрологію як «хибне вчення», яке лише через непорозуміння не «занепало з відкриттями Коперника», і, всупереч будь-якій логіці, морочить голову населенню, яку «до теперішнього часу поширено і в деяких капіталістичних країнах».
В Україні астрологія примудрялася «світитися» ще до настання епохи гласності, в найбільш відчайдушних газетах і журналах, зазвичай мелькаючи на малопомітних куточках останніх сторінок. І сьогодні більшість українців, відмічаючи найбільш несприятливі або, навпаки, позитивні, для себе дні місяця, навряд чи замислюються над тим, що «обчислення» ці зроблені за допомогою певної математичної моделі і чітко прописаних алгоритмів інтерпретації її показників, а не завдяки редакторам, перед якими поставлено завдання «наповнити сторінку».
Принаймні, саме в цьому намагається переконати парламент Всеукраїнська громадська організація Союз астрологів України (САУ), яка вимагає визнання астрології на державному рівні, й закликає під час розгляду законопроекту «Про внесення змін до деяких законодавчих актів (щодо захисту населення та інформаційного простору від негативного впливу)» зберегти їхню професію в Державному класифікаторі професій.
«Астрологія на даному етапі - це прорив наукової свідомості. Абстрактна модель, з якою працює астрологія - унікальна, і стверджує, що людина і навколишнє середовище - єдині. Саме ця модель дозволяє людині вижити, - пояснює голова Спілки астрологів України Олена Калантарова. - Астрологічна наука тісно пов'язана з математикою, астрономією, психологією й історією. Саме тому астрологічні прогнози базуються, перш за все, на розрахунках певної математичної моделі і чітко прописаних алгоритмах інтерпретації її показників, а не на використанні будь-яких окультних знань».
У свою чергу представник координаційної ради Спілки астрологів Петро Кур'ят припускає, що Верховна Рада України своїми законодавчими ініціативами намагається «перекрити рух Місяця і Сонця».
«Професія астролога поширена в усьому світі, і в жодній з країн цю науку не заборонено. Приміром, у США працює близько 200 тисяч астрологічних компаній, у Великобританії - 16 тисяч, в Японії - 15 тисяч», - розповідає експерт. І тут з ним не посперечаєшся. Дійсно, масштаби поширення астрології в світі вражають. Як повідомляють довідники, сотні мільйонів людей на нашій планеті звіряються з астрологічними прогнозами при вирішенні найважливіших життєвих проблем: без поради астролога не виберуть собі дружину або чоловіка, не змінять роботу або місце проживання. Мільйони купують книги з астрології, виписують астрологічні журнали, особливо в США, Франції, Японії, Індії.
«Закон, який зараз може бути прийнятий, буде недемократичним, оскільки демократія передбачає наявність свободи слова, права на працю - те, чого ми будемо, по суті, позбавлені», - підхоплює тему бесіди автор і видавець «Астрологічного календаря для України» Олена Осипенко.
Астрологи розповіли ForUm'y, що зараз завершено роботу над кваліфікаційними вимогами до професії астролога, навчальною програмою з цієї професії, а також створенням підрозділу Гуманітарного університету наукової астрології, на базі якого проходить випробування базових модулів навчальних програм з астрології. На їхню думку, у разі законодавчого запровадження заборони на астрологічну діяльність, цією наукою займатимуться неконтрольовано і непрофесійно.
«Дати науковій астрології «зелене світло» на державному рівні - це шанс припинити небажані, так звані, окультно-містичні течії і зміцнити психологічне, моральне і духовне здоров'я суспільства», - резюмує Калантарова.
Бажаючи дізнатися про те, що думає про цю ідею народ, ForUm звернувся з відповідним запитанням до мешканців і гостей української столиці, які прогулюються по головній вулиці міста.
«Що? Визнати астрологію на державному рівні? Це що, жарт? У яких кущах ви ховаєте камеру?», - такою була перша відповідь, яку ми отримали від чоловіка, який побажав залишитися невідомим.
«Ідіотизм», - коротко фиркнула його мініатюрна супутниця. - Давайте краще введемо в парламент нашу сусідку, бабку-шептунку, там відразу стане тихо».
«Та мені все одно», - роздратовано відмахнувся від нас наступний респондент. - Якщо це додасть людям зарплати і зменшить витрати - нехай хоч біса в ступі визнають, що завгодно».
«А що, прикольно, - захихикали двоє підлітків на запитання, чи підуть вони на урок астрології в школі. - Чого б не сходити, потім підемо на Андріївку, будемо гадати - заробляти грошенята».
Що ж, у даному випадку нам нічого іншого не залишається, як у черговий раз застосувати «крилату фразу» про людей і їхні думки. Однак, незважаючи на явний скептицизм наших співгромадян, мабуть, все-таки не варто заперечувати, що «перевірка» часом дає астрології право на життя.
Так, вона змінювалася і з часом, і залежно від культури народів, які сприйняли її. Набувала нових рис, знаходила нові паралелі, як, наприклад, дванадцять сузір'їв - дванадцять місяців - дванадцять найважливіших органів тіла; чи сім планет - сім кольорів веселки; чотири стихії і чотири пори року. Безумовно, деякі паралелі випадкові й ілюзорні, але дещо через пам'ять і терпіння незліченних поколінь виявилося поміченим точно й дотепно.
Лєра Нєжина,
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом