
З вуст в уста в Україні передається інформація, що країни ЄС в останні дні почали масово відмовляти українцям у візах. Зокрема, подейкують, що відмову тепер можуть отримати не тільки люди з «чистим» закордонним паспортом, а навіть ті, хто неодноразово отримував «шенген», а також мають американську візу.
Певні підстави під подібними чутками, очевидно, все ж таки є.
Так, один зі співрозмовників ForUm'у, який побажав залишитися неназваним, розповів: «У мене є запрошення з Італії. Мав їхати туди по роботі. Попередня віза закінчилася. Я думав, що проблем «шльопнути» нову не буде. Але, на жаль, виявилося, що зараз усе набагато складніше. Мені порадили не подавати найближчим часом документи, щоб не отримати відмову в паспорт. І така ситуація, повірте, не лише в мене».
У той же час, в одній з компаній-посередників, які допомагають громадянам в оформленні документів та отриманні віз, нас запевнили, що поки у них не виникало додаткових складнощів з посольствами країн Шенгенської зони.
В Асоціації лідерів турбізнесу України на запит ForUm'у відповіли, що не можуть ні підтвердити, ні спростувати таку інформацію. «Міжнародні відносини України - в компетенції МЗС України. Рекомендуємо звернутися за уточненням цієї інформації в їхню прес-службу», - повідомила керівник прес-служби Асоціації лідерів турбізнесу України Юлія Олійник.
Як розповіли ForUm'у в одному з великих турагентств Києва на умовах анонімності, у вівторок, 18 жовтня, посольства країн ЄС неофіційно попередили операторів турбізнесу про те, що посилюються вимоги для отримувачів віз, які працюють в державних структурах, що представляють усі гілки влади. Зокрема, постраждають співробітники міністерств, відомств, представники судових інстанцій, прокуратури, а також помічники народних депутатів.
Посольства попросили туроператорів пропонувати вищевказаним категоріям шукачів інші напрямки для поїздок.
Ми відправили інформаційний запит до Міністерства закордонних справ з проханням роз'яснити ситуацію. Відповіді поки немає, але в прес-службі міністерства нас запевнили, що вона буде надана виданню, як цього вимагає закон, протягом п'яти робочих днів. Запити також відправлено до деяких посольств і консульств.
В очікуванні офіційних відповідей ForUm вирішив розпитати людей біля посольств, наскільки, на їхню думку, правдиві розмови про нові перешкоди для українців у посольствах країн ЄС. Наш кореспондент побував під посольствами Франції, Угорщини, Німеччини та консульством Польщі.
Німецьке консульство
Іван Толозенко, радник міністра МНС:
«Правду всі кажуть. Гальмують нас в Європі. У нашої міністерської делегації невідкладний візит до Німеччини, але в консульстві нам відмовляють в отриманні віз. Кажуть, мовляв, треба було заздалегідь домовлятися. Але ми подали всі документи ще 15-го числа. А тепер у нас через них зривається вигідний контракт з відомою німецькою фірмою, яка зацікавлена у співпраці з Україною. Доведеться міністра викликати, але де це бачено, щоб за візою приїжджав особисто міністр?!»
Раїса Ніколаєнко, візовий посередник:
«Та ну! Перестаньте! Як давали візи, так і дають. Ті ж, кому відмовляли раніше, і зараз отримують відмову. Найчастіше це безробітні люди або жінки віком 50-55 років, молодь. Або ж ті, у кого незрозумілі довідки з роботи. Причини завжди є, і вони обгрунтовані. Я допомагаю людям оформляти візи вже п'ятий рік, і я це знаю».
Олексій Ярмолюк, претендент на візу:
«П'ять років тому я їздив до Німеччини на запрошення. Тоді я отримав візу за три дні. Зараз же чекаю місяць. Документів вимагають утричі більше».
Віктор, візовий посередник:
«На практиці поки непомітно, щоб посольства країн єврозони стали неохоче видавати українцям візи. Побачимо, що буде далі».
Чеське посольство

Ярослав Криницина, візовий посередник:
«Тиждень тому я стояв під німецьким посольством. Переді мною чотирьом людям відмовили, не пояснюючи причину. Якщо у когось немає якоїсь однієї незначної копії - відразу виставляють за поріг. Вимагають також документи про зарплату (а вона повинна бути обов'язково офіційною і не нижче 3,5 тис. грн), довідку з роботи, що на час вашої відсутності за вами зберігається трудове місце. Я два роки тому відправляв до Європи групу туристів - такої тяганини не було. Зараз же, щоб отримати візу, потрібно пройти всі кола пекла. Причому самі європейці до нас в'їжджають без віз, а нам висувають жорсткі вимоги для її отримання».
Ольга Соколова, претендент на візу:
«Я не вперше їду до Чехії. Принесла звичний пакет документів. Але цього разу в консульстві попросили ще стопку додаткових документів. При цьому посилаються на якісь нововведення. Мені здається, що розширенню цього списку посприяла наша влада. Усього потрібно понад 30 різних копій. Крім того, якщо викликають троюрідні родичі, треба підтвердити весь споріднений ланцюжок, що ви дійсно кровні родичі. Знову-таки вимагають роздруківку скайп-протоколу всіх розмов з тими, хто вас запрошує, телефонних дзвінків, листування, листівки, спільні фото. І нікого не хвилює, що це порушує право на приватне життя».
Олександр Палій сказав, що знає про проблему зі слів людей, які оформляли візу. Вони стверджують, що кількість відмов дійсно зросла, але остаточні висновки можна робити, тільки проаналізувавши статистику.
«Бюрократична машина працює довго. І, можливо, це пов'язано з очікуванням другої хвилі економічної кризи, коли країни Шенгену не потребуватимуть додаткових робочих рук, тому посольства проводять стримуючу політику», - зазначив експерт.
«Але не виключено, що тут є політичні чинники, - додав Палій. - Судячи з усього, тенденція збільшення відсотка відмов дійсно буде. І вона буде пов'язана не з економічними, а з політичними питаннями. Раніше ЄС розглядав Україну, як свого потенційного члена, зараз же невідомо, як виглядає Україна в очах ЄС. Тут може бути симбіоз цих двох факторів. Але, підкреслюю: щоб щось стверджувати, треба проаналізувати офіційну статистику».
Заступник голови парламентського комітету у закордонних справах, нардеп Тарас Чорновіл теж чув нарікання народу на нові перешкоди при оформленні Євровізи.
«Я чув від багатьох людей про погіршення візової політики європейських країн. З'явилися додаткові причіпки.
Знаєте, що це мені нагадує? Коли кілька років тому Хорошковський наслідив щодо Ланге і Шиллера, в посольствах тоді погіршилося ставлення до українців. Зрештою тоді Хорошковський спокійно полетів до Брюсселя, а журналісти не змогли отримати візи.
Зараз відбувається щось схоже: посольства відриваються на простих людях, які хочуть поїхати за кордон. Це один з випадків трохи дурнуватої псевдопринциповості Євросоюзу. Стверджувати, що є якась офіційна позиція, я не можу, але думаю, що вказівки ускладнити процес пішли. Це через політичні проблеми».
Зараз відбувається щось схоже: посольства відриваються на простих людях, які хочуть поїхати за кордон. Це один з випадків трохи дурнуватої псевдопринциповості Євросоюзу. Стверджувати, що є якась офіційна позиція, я не можу, але думаю, що вказівки ускладнити процес пішли. Це через політичні проблеми».
Фото Віктора Ковальчука
Юлія Артамощенко, Сергій Одаренко,