Учора, 14 жовтня, у парку Шевченка відбувся мітинг, присвячений 69-й річниці УПА. Близько двох тисяч людей зібралися навколо пам'ятника Кобзарю. Багато учасників акції, одягнені у вишиванки або форму повстанців, тримали у руках партійні прапори ВО «Свобода». У деяких були чорні прапори із золотистим тризубом і написом «Україна або смерть». Натовп за закликом оратора, який виступав біля підніжжя пам'ятника, що став йому трибуною, вигукував націоналістичні гасла: «Слава нації! Смерть ворогам!», «ОУН-УПА - державне визнання!», «Бандера наш герой, Покрова - наше свято!» З боків монумента стояв конвой, стилізований під вояків УПА.

 

У той час, коли народ хором співав патріотичні пісні, у парку навпроти Київського університету мітингувальники розгорнули гігантський прапор з портретом Бендери. Тут же особливо підприємливі громадяни продавали по 5 грн за штуку червоно-чорні стрічки – символ УПА. Судячи з усього, партійні боси видали їх безкоштовно, з наказом роздати, але люди вирішили підзаробити. І слід зазначити, що покупців у них було хоч відбавляй.

 
Коли біля Кобзаря вивісили транспарант із зображенням Шухевича і Бендери, у натовпі якийсь чоловік почав викрикувати, що їм тут не місце. Учасники акції назвали його підкупленим провокатором і виштовхали за межі парку. Ледве вдалося уникнути бійки. Втім, на серйозну бійку такий конфлікт навряд чи б зміг перетворитися – по периметру парку курсувала колона, яка складалася із сотні правоохоронців. До того ж, на випадок непередбачених обставин уздовж бул. Тараса Шевченка та вул. Володимирської були припарковані близько десятка міліцейських автобусів.

«Чуєш! Бютівці прийшли!», - вигукнув молодий чоловік своєму другові. У натовпі почали з подивом обговорювати цю новину. Тим часом сотні дві людей з «біло-сердечними» прапорами приєдналися до націоналістів. Але якщо у «свободівців» іконою служив портрет Степана Бендери, то у цих у руках були фотографії Тимошенко.

Представники ВО «Свобода» з імпровізованої сцени зачитали резолюцію, у якій закликали владу визнати 14 жовтня - день створення УПА - державним святом.

«Сьогоднішній день - це єднання героїчного минулого, сьогодення, певного політичного аналізу: що робити, як робити і, звичайно ж, нашого майбутнього, - заявив лідер партії «Свобода» Олег Тягнибок. - Громадськість закликала Президента терміново розпустити парламент, призначити дострокові вибори, а уряд Азарова і Тігіпка відправити у відставку. Щоб захистити своє майбутнє, ми повинні робити радикальні дії».

 

Тягнибок також заявив, що всіляким провокаціям, якими залякують український народ, у цей день вони запобігають своїми силами. Тому що самі ж у цьому зацікавлені. «Ми прийшли святкувати, а не битися. Якщо хтось захоче вчинити правопорушення, я сподіваюся на адекватну реакцію міліції», - сказав він. Питання примирення глава «Свободи» назвав неактуальним. Оскільки у народі воно вже є. А з українофобами все що не роби – буде погано.

Серед учасників мітингу ForUm помітив і брата відомого українського письменника, лауреата Шевченківської премії Василя Шкляра – Петра, з численними родичами. Він тримався осторонь від маси людей і намагався залишатися непоміченим. Хоча він дуже схожий на брата-письменника, чию книгу «Залишенець» зі сцени назвали прикладом свідомої націоналістичної боротьби.

«Ми з братом націоналісти. Якби Василь зміг, то теж приєднався б до цього мітингу. Однак сьогодні його посвячують у почесні громадяни лисесковського козацтва, подарували шаблю. Сьогодні біля підніжжя Шевченка звучать ті ж гасла, що і в Латвії у 1988 році. Я був там і чув, як люди зверталися до свого стародавнього коріння. Я щороку беру участь у таких акціях і вважаю їх необхідними – у щось вони таки виллються», - зазначив Петро Шкляр.

 
Після мітингу колона безперешкодно рушила до Михайлівської площі, де відбувся концерт. Що цікаво, «бютівці» крокували окремо від колони «Свободи». Учасників акції супроводжували бійці «Беркута» у бойовій амуніції. У парку Шевченка мітингувальники після себе залишили витоптані газони та клумби.

Тим часом

Біля Леніна ностальгували за СРСР

Ще вдень біля пам'ятника Леніну зібралося трохи більше сотні комуністів. Серед них були переважно пенсіонери. Їхній спокій охороняли патрулі міліції у бронежилетах. Наспівуючи слова пісні «10-й наш десантний батальйон» мітингувальники розмахували транспарантами з гаслами: «Фашизм не пройде!», «Зупинимо сучасних фашистів!», «Поріддя Іуди – український націоналізм».

 

У натовпі поширювали газети з промовистими назвами: «Хочу в СССР», «Час революції», «Правда». Як і серед «свободівців», серед комуністів знайшлися підприємливі громадяни, які продавали значки з портретами Сталіна і Че Гевари по 10 грн за штуку. Вже о 18:00 опозиційний мітинг розійшовся.

Центр Києва застряг у пробці

Через рух колони мітингувальників від пам'ятника Шевченка до Михайлівської площі рух автотранспорту по прилеглих вулицях сильно ускладнився. Частково зупинився рух на бул. Тараса Шевченка та Лесі Українки у бік центру, навколо Бессарабської площі машини практично не рухалися з місця.

 
Фото Віктора Ковальчука

Повний фоторепортаж можна подивитися у рубриці «Фото»


 

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

2019