Працівники Бортницької станції аерації б'ють на сполох: якщо найближчим часом не реконструювати підприємство, у Дніпро підуть неочищені каналізаційні стоки.
Станція спроектована у 60-х роках і розрахована на 1 млн 800 тис. стічних вод на добу. Але фактично на сьогоднішній день вона спроможна очистити майже вдвічі менше – приблизно 1 млн м ³ стоків. До того ж з кожним роком у них зростає кількість сміття: щодоби на БСА із усього Києва стікає більше 9 тонн відходів. Це призводить до погіршення якості очищення води, яка потрапляє у Дніпро.
За словами директора БАС Володимира Бражника, влада обіцяє виділити кошти на реконструкцію підприємства вже більше 10 років. Але щороку у бюджеті на ці роботи не закладається ні копійки. І це у той час, коли, за оцінками фахівців, на реконструкцію необхідно як мінімум 500 млн євро.
«Ми сподіваємося, що після Євро-2012 наша проблема вирішиться, будемо поступово, по одному блоку переходити на сучасні методи очищення води», - каже директор.
Кореспондент «ForUm'у» побачив усі етапи очищення на власні очі. Запах, варто сказати, по всій території БСА, яка займає понад 300 га, огидний. Непідготовлену людину може у буквальному сенсі знудити. Проте 900 працівників підприємства проводять тут 5 днів на тиждень без будь-якого захисту. І це при середній зарплаті у 2 тис. грн.
«У нас в країні дуже погане ставлення до каналізації. Сюди чого тільки не потрапляє», - скаржиться Ігор Березань.
Потім стоки надходять у пісколовку – довгі канали з водою. Під гідравлічним тиском із пісколовки видавлюється пісок і надходить на спецмайданчики, де і складується.
Із пісколовки приблизно 5 тис м ³ стоків надходить у радіальний відстійник глибиною до 5 м. Тут вони перебувають 2-2,5 години. За цей час важкий осад опускається на дно, звідки його зчищають у спецканал з насосом. Легкі речовини спливають на поверхню. Потім стоки змішують зі звичайною водою у співвідношенні 50 до 1, і в роботу вступає органіка. При очищенні зовсім не застосовується хімія – тільки біологічні процеси.
«Особливою проблемою в останні роки стало широке застосування у побуті миючих засобів. У них містяться фосфати, які заражають воду. Сьогодні їхній вміст у стоках перевищує допустиму норму на 130%! Вода починає цвісти, загнивати. Це ускладнює процеси очищення. Чим більше фосфатів – тим більше ми будемо скидати у Дніпро неочищені стоки, - скаржиться Ігор Березань. - Треба їх забороняти!»
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом