На днях довелося заново побувати у Львові і поїздити по Львівській області. У самому місті та в окрузі повним ходом йде будівництво - Львівщина готується до фіналу Євро-2012. Як відомо, наступного року сюди приїдуть сотні тисяч людей подивитися, як кілька десятків мільйонерів б'ють м'яч.
 


Щоб не впасти обличчям в бруд перед світовим співтовариством, у Львові будують новий стадіон, реконструюють аеропорт, аеровокзал, залізничний вокзал та автомобільні дороги. Стадіон, на якому власне і відбудеться фінал Євро-2012, практично завершений. Він оснащений системою безпеки, введена система опалювання поля, поліпшена система розподілу сидячих місць, VIP-зони, надання медичної допомоги - все це організовано за останнім словом техніки. Крім того, Євро-2012 дає можливість розширити автобусну мережу, упорядкувати масиви і поліпшити освітлення вулиць, прилеглих до стадіону.


Але хоч будівельники і запевняють, що все готово на 81%, враження такого не створюється. Напевно, через те, що інфраструктуру створено трохи більше ніж на половину, - на 64%, якщо бути точним. Проте, як запевняють ті ж будівельники, все йде за планом.


До плану реконструкції міжнародного аеропорту «Львів» включені подовження злітної смуги на 795 метрів, а також ремонт діючої смуги і перонів. Тут також все ще поки зроблено наполовину. Наполовину все вже зробили або половину ще не доробили - тут усе залежить від того, хто дивиться - оптиміст чи песиміст. Більше трьохсот робітників, які трудяться тут - явні оптимісти. «Усе буде готово в строк», - впевнені вони, хоча на підготовці зовнішньої інженерної мережі до аеропорту поки що, можна сказати, «кінь не валявся» - лише 24% виконано.


Вокзали до Євро-2012 теж ще не готові, попереду осінні холоди, а зроблено всього на 69%. Однак, можливо, до моменту цієї публікації все ще зміниться накраще. Тому що всі будівництва тривають, а люди, які живуть в Західній Україні, працьовиті.


Найбільше докучає ремонт автомобільних доріг. Десь доводиться їхати в об'їзд, десь накопичуються затори через великовантажні неповороткі самоскиди і трактори. Каміння незакріпленого грунту, що летять з-під коліс далекобійників, дряпають кузов і скла малолітражок. Усі терплять, із задоволенням, можна сказати - звісно, Євро-2012 пройде, а дороги - рівні, широкі, європейські - залишаться на роки. Хіба це не радість?!

Державні кошти України становили більшу частку у формуванні бюджету підготовки до Євро-2012. На державному рівні свідомо була зроблена орієнтація на міста, де проходили ігри чемпіонату. При формуванні бюджету враховувалася також рентабельність заходу; загальний бюджет для Львова був встановлений у 13 020, 74 млн грн.


Слід також зазначити, що реалізація таких проектів зазвичай впливає на структуру зайнятості і знижує рівень безробіття в країні. Хочеться вірити, що рекламний ефект для Львова від проведення Євро-2012 збережеться до наступних змагань подібного масштабу.


Треба віддати належне голові Львівської обласної державної адміністрації Михайлу Цимбалюку: Євро-2012 йому очі не закрило на все решта в області. Нещодавно в селі Нагуєвичі був реставрований дах на хаті письменника Івана Франка. Колишній згорів кілька років тому - солома горить швидко, загасити не встигли.


Ще у червні, перебуваючи на трускавецькому кінофестивалі «Золота Пектораль», мені довелося побувати в Нагуєвичах і бачити хату Франка, покриту тимчасовою дерев'яною дранкою, а нині сяє на хаті «золота» солома врожаю цього року. Службовці музею не натішаться. Кажуть, що Цимбалюк сам щотижня приїжджав і процес реконструкції музею контролював. Автобуси зі школярами, велотуристи, автомандрівники - всі зупиняються біля оновленої хати сільського коваля й українського мислителя Івана Франка. Фотографуються на пам'ять. Гарне село Нагуєвичі!


Чомусь здається, що заїжджав глава Цимбалюк у Нагуєвичі з боку міста Борислав. Звідти веде на батьківщину Івана Франка цілком стерпна асфальтована дорога. А ось з боку Дрогобича, там, де дорога йде через мальовничі прикарпатські села Лішня і Унятичі - автомобілі рухаються на манер місяцеходів: то об'їжджаючи, то долаючи місячні кратери. На ремонт автомобільних доріг на Львівщині у 2008-2011 роках було виділено 1342,96 млн гривень, от би трохи асфальту зі щебенем і цим селам відсипати!


Такі заходи, як Євро-2012, є стимулом для того, щоб швидше і більш якісно реалізовувати вже заплановані проекти, вирішувати питання розвитку інфраструктури. Кілька років лежав в обладміністрації підготовлений проект щодо реконструкції мережі автодоріг, але у області раніше для цього не було достатньо коштів. Та й на сьогоднішній день виділено лише 187,78 млн гривень.


Після розмов з львів'янами з'явилася підозра: городян буде складно переконати, що вболівальники - це не хулігани, не деструктивна сила, а всього лише люди, для яких радість у житті пов'язана зі спортивними заходами. Тому важливо, щоб у Львові для організації і підтримки правопорядку був посилений контроль за порядком - подейкують, що буде задіяно стільки міліціонерів, скільки давно вже не було.


Міліція та фахівці, що займаються технічною організацією заходу, працюють в одній команді. Потрібен певний час, щоб налагодити роботу такої системи. Проводяться навчання - перевірка необхідних навичок. Тестується підготовка персоналу (правоохоронні органи, органи МНС, медичні працівники, стюарди та волонтери). Проводяться командно-штабні тренування під керівництвом командувача ВВ МВС України, командно-штабні і тактико-спеціальні навчання з органами СБУ, МВС та МНС щодо захисту від можливого терористичного впливу на об'єкти, задіяні в проведенні фінальної частини Чемпіонату. Необхідно, щоб ті, хто бере участь в таких операціях, відчували свою значущість, щоб їх мотивація підтримувалася на високому рівні.


Для забезпечення безпеки та правопорядку на час проведення фіналу Євро-2012 було створено Львівський регіональний Міжвідомчий штаб з питань безпеки та правопорядку. До цього колегіального органу увійшли представники правоохоронних органів, орган виконавчої влади, органи місцевого самоврядування та організації у сфері забезпечення безпеки. Члени колегії на місцях мають право втручання у разі необхідності.


Звертаю увагу штабістів - уже небезпечно долати хиткий місток через автомобільну безіменну річечку на в'їзді в село Лішня з боку села Унятичі. Необхідно мати концепцію, яка відповідала б конкретній ситуації. Це Португалія у 2004 році, яка знаходиться на краю материка, могла обмежитися чіткою роботою аеропортів і автобусного сполучення. А в 1000-кілометровій зоні України знаходяться Росія, Польща, Угорщина, Румунія, Молдова, Німеччина, Чехія, Словаччина. З цих країн треба чекати гостей на чемпіонат. І для України це може стати однією з головних проблем, коли багато вболівальників вирішать приїхати на Євро-2012 власними автомобілями.


Розбита в мотлох дорога нехай навіть між прикордонними селами може створити великі проблеми. Навіть якийсь розвалений місток у Лішні може перетворити Євро-2012 в негативну подію. Припускаю, що на Чемпіонат Європи в Україну багато вболівальників з країн СНД поїдуть саме особистим транспортом, тому є необхідність приділяти пильну увагу стану під'їзних шляхів.

У 2008 році в Женеві та Відні поставили новий стандарт організації фінальних турнірів чемпіонатів Європи. Наше завдання - досягти цього рівня і навіть перевершити його на Євро-2012.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

1899