Нарешті позаду всі тривоги і побоювання, що Київ не встигне з відкриттям головної арени країни, на якій проходитиме фінальний матч Євро-2012. І хоч не склалося з відкриттям до 20-річчя Дня незалежності, як планували раніше, але все ж таки - стадіон є! І от увечері восьмого жовтня відбулося офіційне урочисте відкриття реконструйованого НСК «Олімпійський». Тепер справді важко повірити, що цій будові скоро виповниться сто років.
 
Шоу обіцяло бути видовищним. Глядачі почали підтягуватися до стадіону години за три до початку церемонії. Прилеглі вулиці вже були перекриті для руху транспорту, тому якогось особливого стовпотворіння не спостерігалося. Серед натовпу кидалися в очі яскраві салатові накидки стюартів, колориту на площі додавали двоє міліціонерів на конях.
 
Також невеликими групами то тут, то там стояли міліціонери в накидках-дощовиках (вдень у Києві була гроза). Беркутівців у чорних шоломах і бронежилетах, яких звикли бачити упродовж останнього року в місцях великого скупчення людей у ​​ Києві, помічено не було.
 
О шостій вечора відкрили турнікети і почали пропускати людей на НСК «Олімпійський». Варто зазначити, що до безпеки на НСК поставилися серйозно. Процедура пропуску виглядала наступним чином: стюарти перевіряли квитки, а потім просили показати вміст сумок. Примітно, що чоловіків оглядали стюарти-чоловіки, а жінок - стюарти-дівчата.
 
Сильну стать також прискіпливо обшукували на предмет наявності заборонених для входу на стадіон речей: пляшок, фаєрів, колючо-ріжучих предметів та ін. Процедура виглядала досить принизливо. Людина стоїть з розставленими на ширині плечей ногами і розведеними в сторони витягнутими руками, а її в цей час ретельно обмацує стюарт (без перебільшення: від шиї і до колін).
 
Ця процедура займала чимало часу. Саме по собі напрошувалося питання: невже не можна було поставити сканери, й уникнути обшуків і невдоволення від них. Сподіватимемося, що досконалості немає межі, і в майбутньому неприємність процедури з особистим оглядом врахують, і «рентгени» все ж таки поставлять.
 
Але, продовжимо. Як ми вже сказали, обшук проводився ретельно. Знайдені у відвідувачів пляшки (неважливо з чим) викидалися в сміттєві контейнери біля турнікетів. Люди обурювалися. Наприклад, один з гостей НСК поскаржився, що його сина років 15-ти також попросили викинути пластикову пляшку з соком, і підліткові за раз довелося прямо біля турнікета видути півлітра напою.
 
Що стосується території НСК «Олімпійський», то, переступивши його поріг, кожен зміг переконатися: до відкриття готувалися в авральному темпі. Наприклад, у туалетах не прибрані сліди ремонту - всюди цементний пил. Також брудними були й поручні на галереї між верхніми і нижніми секторами, а глядачі активно цей пил витирали одягом, гуляючи в очікуванні шоу.
 

Окремої розмови заслуговують фаст-фуди, вірніше – їх ціни. Хот-дог з одною сосискою і стаканчик продають за 30 грн, півлітра пива - 15 грн. Дуже дорого як для кафе швидкого харчування. Багато відвідувачів, побачивши прайс, йшли від фаст-фудів геть.
 

Втіхою для обурених цінами стали сувеніри, завчасно розкладені на трибунах. У пакеті була кепка з символікою «Олімпійського», спеціальна поролонова подушечка зі спинкою під стадіонні сидіння на випадок негоди, щоб не сидіти на холодному пластику, і маленький ліхтарик на мотузочці. Причому на нижніх секторах ліхтарики світили жовтим, а на верхніх – синім кольором. Коли основне світло на полі погасло, тисячі глядачів запалили ці ліхтарики і вийшов такий собі зоряно-мерехтливий прапор України по всьому периметру трибун. Видовище зачаровує!

Ближче до восьмої вечора - початок дійства - трибуни були вже заповнені повністю, а на галереї стало помітно більше охорони. Крім стюартів і співробітників Управління державної охорони (на стадіоні були присутні Президент, глава уряду і спікер парламенту), з'явився також і «Беркут». Правда, без шоломів і бронежилетів. Враховуючи ставлення українців до цього спецпідрозділу, а також вимогу УЄФА про те, що на стадіоні не повинно бути міліції, поява бійців стала швидше дратівливим чинником, ніж гарантією безпеки. Принаймні, багато глядачів вголос висловлювали своє невдоволення.

Втім, численні сек'юріті так і не змогли попередити чергову витівку скандально-відомих дівчат з руху Femen. Його представниця примудрилася за п'ять хвилин до початку вистави вискочити на поле в напівголому вигляді і добігти до його центру. Там її зловили стюарти, і вивели під руки, передавши міліції.

О восьмій почалася довгоочікувана церемонія відкриття НСК «Олімпійський».

Шоу стартувало театралізованим дійством на тему боротьби українського народу з численними ворогами. Головним ворогом був представлений величезний триголовий орел з крилами чи то дракона, чи то кажана. Супостат вивергав вогонь на козаків, які його, зрештою, здолали. Характерно, що чудовисько, що переміщалося по сцені на спеціальній платформі, при певному ракурсі дуже нагадувало багатоголового птаха з герба однієї суміжної з Україною держави. Що ж, схожість монстра з геральдичним символом може і не політкоректна, але небезпідставна з історичної точки зору.
 
Поки козаки на сцені захищали дівчат і селян від злого дракона, на стадіоні ледь не трапилася справжня біда.
 
Приблизно на п'ятнадцятій хвилині шоу, коли козаки вже перемогли зло, і над ареною з цього приводу заіскрилися вогні феєрверку, від цього самого феєрверку щось загорілося під дахом стадіону.
 


Займання сталося якраз над VIP-ложею, де перебували в нижніх секторах перші особи держави, а на верхніх - журналісти. Темно-червоне полум'я розгоралося все сильніше. Концерт тривав, а на бігову доріжку зверху вже почали капати вогняні краплі, як від палаючого поліетилену! У ложі преси потягнуло чадом. Тільки через п'ять хвилин під дахом (по всьому внутрішньому периметру даху проходить вузький довгий овальний балкон для обслуговування прожекторів) нарешті з'явився якийсь чоловік і почав метушитися біля вогню. Це при тому, що на стадіоні було багато працівників пожежної охорони, правда, чомусь не в спецодязі, а в парадній формі. Ще хвилин через п'ять з'явився інший чоловік, вже з вогнегасником і полум'я таки погасили.

Цей інцидент показав «готовність» служб стадіону до форс-мажору. Цілих п'ять хвилин на загоряння ніхто ніяк не реагував. Може, думали, що само згасне. А якби виникла паніка? У місці, де знаходяться близько 70 тисяч людей - це загрожує дуже серйозними наслідками.

Після сцени про козаків і дракона, а також пожежі була спортивна, музична, офіційна, акробатична і зоряна частини шоу.

На поле виходили знамениті українські спортсмени - і сьогоднішні, і ветерани спорту. Команди української прем'єр-ліги представляли футболісти молодіжного складу. Ведучий шоу розповів про історію українського футболу, його колишню велич, яка припала на 70-ті роки минулого століття.


Попурі відомих українських хітів минулого століття, наприклад «Червону руту», заспівали сучасні популярні виконавиці.
 


Президент України Віктор Янукович урочисто відкрив реконструйований НСК «Олімпійський». У короткій промові він привітав українців зі святом відкриття спортивної арени і подякував за успішну роботу всіх, хто був причетний до реконструкції «Олімпійського». Виступ Президента супроводжувався гулом трибун, проте, він не тільки виступив, а й додивився шоу до кінця.
 

Шоу тривало. Акробатичні номери були художніми і ліричними. Повітряні гімнасти показали цілу виставу, зависаючи і переміщаючись у повітрі.
 

Кульмінацією свята став виступ латиноамериканської поп-діви Шакіри. Багато глядачів йшли на стадіон саме з метою побачити її виступ.

Поява співачки на сцені викликала, як казали років 30 тому, бурхливі й тривалі оплески, що переходили в овації.

Зірка виправдала надії фанів, показавши драйвове танцювально-вокальне шоу. Простіше кажучи: співала і при цьому танцювала. Музика з фатальними гітарними мотивами і динамічність мелодії вигідно відрізняла колумбійську співачку від солодкаво-нудотних рулад вітчизняних виконавців поп-музики.

Під час виступу Шакіри фанам, які були у захваті, дозволили пройти безпосередньо до сцени. Більш того, деяких фанаток пустили навіть на сцену, де зірка влаштувала майстер-клас: вчила їх еротично обертати стегнами під музику.
 
О 22:15 концерт завершився грандіозним салютом, який тривав близько 10 хвилин. Народ почав розходитися по домівках.
 

Люди йшли, кортежі роз'їжджалися, міліціонери матюкалися, громадяни обурювалися... Свято скінчилося, почалися будні.

Але в цілому свято вдалося, і тест на здатність прийняти десятки тисяч людей стадіон і його співробітники пройшли. Були й прорахунки (та ж пожежа під дахом) але, не буває так, щоб перший млинець був не комом.

Окремо потрібно сказати про телевізійну трансляцію шоу. Незважаючи на те, що стадіон будувався на бюджетні гроші, і належить державі, транслювали церемонію відкриття чомусь не на Першому національному, а на приватному телеканалі. І все б нічого, якби це був прямий ефір. Однак телеглядачів обдурили: на екрані в кутку було зазначено, що йде прямий ефір, а насправді концерт показували в запису з відставанням хвилин на тридцять від реального часу. У результаті, коли глядачі на стадіоні вітали Шакіру, телеглядачі ще тільки слухали Президента. При цьому, запис постійно переривався тривалими рекламними блоками.

Як мінімум, це не повага до платників податків, за чий рахунок і був реконструйований стадіон. Що ж, сподіватимемося, що хоч футбол наступного літа ми зможемо побачити в прямому ефірі і що матчі не перериватимуть рекламою.

ФОТО Віктора Ковальчука

Повний фоторепортаж можна подивитися тут
Дмитро Хилюк, Юлія Артамощенко,

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

2572