Україні загрожує екологічний колапс. Як передає кореспондент ForUm'у, про це йшлося на засіданні наукової ради Всеукраїнської екологічної ліги на тему «Сучасний стан сміттєзвалищ в Україні: екологічні, соціальні, економічні проблеми та шляхи їх подолання».

Зокрема, за даними екологів, за минулий рік в Україні утворилося приблизно 50 млн кубічних метрів, або 12 млн тонн, твердих побутових відходів, а загальна площа захоронення сміття на звалищах та полігонах склала 8 тис. га.

Екологи констатують, що в Україні зростає кількість несанкціонованих звалищ. За даними вчених, на сьогоднішній день їх уже 23,7 тис. У зв'язку з цим погіршується здоров'я населення, забруднюються повітря, земля, підземні та поверхневі води. За їхніми даними, 897 (20%) полігонів, розташованих у Луганській, Одеській, Херсонській, Тернопільській, Харківській, Запорізькій, Вінницькій та Закарпатській областях, не відповідають елементарним нормам безпеки. 314 (7%) із них перевантажені.

На думку вчених-екологів, щоб задовольнити потребу України у смітниках, потрібно побудувати ще 670 об'єктів.

«Кількість звалищ з кожним роком тільки зростає, вони «з'їдають» родючі землі. Через те, що у нас немає системи розподілення сміття, побутові та промислові відходи складують разом. Відбувається невідомий науці процес бродіння. До яких вірусів це може призвести у майбутньому – невідомо, - каже еколог Тетяна Тимочко. - Тому вже сьогодні потрібно розробити ефективні економічні механізми роботи підприємств зі сміттєпереробки, забезпечити належне фінансування цих проектів, запровадити більш чисті екологічні технології переробки відходів, прийняти закон України «Про вторинні матеріальні ресурси».

За її словами, якщо у Європі поступово відмовляються від сміттєвих полігонів і сміттєспалювальних заводів (до 2020 року. - Ред.), то в Україні будівництво таких об'єктів лише набирає обертів.

Тимочко зазначила, що європейці намагаються перенести такі заводи на територію України. «Наша ж влада їх презентує у красивій завуальованій обкладинці як нові екологічні проекти. Приклад цьому – плани влади побудувати у Києві на Троєщині під видом підприємства, яке переробляє відходи, завод зі спалювання сміття. І лише зусиллями екологів і громадськості будівництва вдалося уникнути», - заявила вона і додала: «У цьому районі роза вітрів, це могло б призвести до забруднення усього Лівого берега».

У свою чергу, голова харківської екологічної організації Сергій Размєтаєв вважає, що Україні потрібно прийняти нормативний акт, який регулюватиме поводження з відходами. «Без нього влада нічого не зробить», - вважає він.

За його відомостями, в Україні більшість сміттєвих полігонів мають перший клас небезпеки. «Це пов'язано з тим же нероздільним складуванням сміття. Особливу загрозу несуть акумулятори, електроприлади, медпрепарати (у т.ч. одноразові шприци), біологічний матеріал після операцій», - розповів Размєтаєв.

Такої ж думки дотримується і голова тернопільської обласної організації Всеукраїнської еколіги Степан Вадзюк: «Як мінімум неетично, коли собаки на звалищах тягають у зубах ампутовані руки і ноги. З цієї причини у чотирьох медустанов відібрали ліцензії, третина медзакладів відбулися попередженням».

Також екологи зазначили, що, за даними Всеукраїнської екологічної ліги, на 20 підприємствах України кількість шкідливих викидів перевищує допустимі норми у 20 (!) разів. Але, як стверджують екологи, ці цифри приховуються, а у звіти вписуються навмисне занижені у десятки разів показники.

«Насправді Україна з лишком використовує свою квоту на викид шкідливих речовин. Але обманним шляхом ми приховуємо ці дані і наважуємося навіть продавати нібито не використану квоту», - стверджує Тимочко.

У зв'язку з вищесказаним, екологи закликали парламент розробити ефективні механізми роботи підприємств щодо сміттєпереробки, забезпечити належне фінансування екопроектів, впровадити більш чисті екологічні технології переробки відходів, проголосувати закон України «Про вторинні матеріальні ресурси», а також вжити заходів щодо розширення площ зелених насаджень в українських містах, на об'єктах природно-заповідного фонду.

 

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

1156