![Час падати... маслом донизу?](https://for-ua.com/static/images/previews/48/485221-2.jpg)
Як відомо, людині, щоб жити - треба їсти. І, якщо раніше для цього достатньо було вийти в ліс і завалити мамонта, то сьогодні більшість наших співгромадян змушені полювати на продукти за більш-менш «пристойними» цінами - інакше просто не вижити...
Згідно твердженням експертів, продукти в Україні дорожчають на тлі світової продовольчої кризи.
За статистикою, українці витрачають на їжу, послуги ЖКГ, транспорт і зв'язок до 80% свого бюджету, тоді як на Заході цей показник рідко перевищує 20%. Причому, левову частку своїх доходів наші співвітчизники витрачають саме на харчування.
Якщо як приклад взяти сім'ю з двох осіб, які працюють, і проаналізувати їхні витрати, виявиться, що 45-55% (залежно від регіону, оскільки в столиці доходи більші, і, відповідно, питома вага «харчових» витрат менша) загального доходу йде саме на харчування; в цифровому еквіваленті це становить не менше 2000 грн. Витрати на житло і «комуналку» складають приблизно 15% у загальній структурі, на проїзд припадає 5%.
Адже за світовими стандартами саме рівень витрат на товари, які не пов'язані з базовим, визначає реальний добробут народу. Поки ж витрати «першої необхідності» продовжують зростати на тлі постійного подорожчання товарів і послуг. Так, за даними Державної служби статистики, за 8 місяців поточного року споживчі ціни в країні відносно січня-серпня 2010 р. зросли в середньому на 9,4%.
Рекордсмен подорожчання серед продуктів - картопля (+21,9%), на другому місці - соняшникова олія (+18,5%). Більшість інших продуктів також дорожчала; виняток (за офіційними даними) становлять лише яйця (-20,6%). Заради справедливості радник міністра аграрної політики і продовольства України Василь Фурман нагадує: у літні місяці неодноразово спостерігалася дефляція - як загальна, так і щодо конкретних груп продовольства.
«Наприклад, у липні-серпні швидко дешевшали овочі. Це не на жарт стривожило овочівників, які несуть, у зв'язку з цим, збитки. Так, у серпні (у порівнянні з липнем) овочі подешевшали на 25,6%, а картопля - і зовсім на 36%. Але оскільки вона швидко дорожчала в попередні місяці, ціни на неї залишаються досить високими. Те ж саме стосується фруктів: якщо у липні вони подешевшали на 3,7%, то у серпні - вже на 11,5%», - зазначає експерт.
У свою чергу, президент Української аграрної конфедерації Леонід Козаченко пояснює цю ситуацію гарним врожаєм основних агрокультур цього року, і додає, що аграрії навіть навряд чи встигнуть зібрати щедрий урожай до настання холодів.
А от ціни на соняшникову олію залишаються на колишньому рівні, незважаючи на падіння вартості сировини (соняшнику) з 5200 до 3100 грн/тонна. Глава аналітичного департаменту консалтингового агентства «ААА» Марія Колесник пояснює це тим, що виробники намагаються уникнути збитків - за рахунок кінцевого споживача.
«Та й взагалі, в країні є традиція: товари дорожчають з приводу, а от дешевшають - рідко і неохоче», - нарікає фахівець.
І все ж таки, харчопром і під час кризи залишався однією з найбільш успішних галузей промисловості. Це підтверджує і директор Ліги виробників харчових продуктів України Геннадій Кузнєцов. Правда, у 2011 році ситуація змінюється: за 8 місяців поточного року обсяги виробництва в галузі скоротилися в порівнянні з січнем-серпнем 2010 року на 2,9% у натуральному вираженні.
«В основному скорочення відбулося за рахунок зменшення випуску різних напоїв на 12,3%, - говорить експерт. - Тоді як, скажімо, переробка овочів і фруктів за звітний період зросла на 8,7%, виготовлення м'яса та м'ясопродуктів - на 8,1%».
Таким чином, виходить, що зростання цін і спад пропозиції йдуть паралельно. І ослаблення виробничих показників галузі найближчим часом додатково підігріватиме вартість продовольства на вітчизняному ринку.
Виправдовуючи зростання цін на продукти, і чиновники, і виробники згадують «високу продовольчу інфляцію на світових ринках». Дійсно, за інформацією Світового банку (СБ), за останній рік вартість продуктів харчування в світі зросла аж на 33%, тим самим продовживши тренд 2009-10 рр.
Уже зараз їжа коштує майже стільки ж, скільки у 2008 році - на піку розвитку глобальної економіки. При цьому, світові запаси продовольства залишаються на тривожно низькому рівні, йдеться у повідомленнях СБ.
Крім того, на міжнародному продовольчому ринку спостерігаються великі перекоси: так, в одних країнах кукурудза за рік подорожчала вдвічі, в інших - подешевшала на 19-20%. У цілому по планеті ціни на цю культуру зросли на 84%, на цукор - на 62%, на пшеницю - на 55%, на соєву олію - на 47%.
У відсталих країнах лютує голод, тільки в країнах Африканського Рога зараз голодує 12 млн людей, а на межі голодної смерті знаходиться 3,6 млн.
«Цього року в даному регіоні (Ефіопія, Джібуті, Сомалі, Кенія) вибухнула продовольча криза, якої тут не бачили 50 років», - розповідає Кузнєцов.
Але навіть у «ситих» країнах споживачам доводиться відмовлятися від звичних продуктів - їжа, що дорожчає, б'є по кишені. Виходячи з цього, президент СБ Роберт Зеллік нещодавно заявив: у країн-імпортерів продовольства починаються серйозні проблеми з тим, як нагодувати малозабезпечені верстви власного населення.
Поки що ситуацію рятує те, що не тільки в Україні, а й у Європі, США, Аргентині, Бразилії фермери отримали хороші врожаї пшона і пшениці. Однак Колесник нагадує, що виробники часто знищують свій товар тільки для того, щоб не допустити зниження цін на ринку. У той час як в інших країнах люди вмирають від недоїдання.
Експерти Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (FAO) вважають, що брак продуктів уже найближчим часом стане важливим стимулом соціальних конфліктів у світі. У зв'язку з цим був розроблений спеціальний індекс, що показує зв'язок зростання цін на їжу із соціальною напруженістю. Якщо значення індексу перевищує 215 одиниць (показник 100 - рівень 2002-2004 р.), то в країні є ймовірність повстання. Зазначимо, що «арабська весна» цього року збіглася з черговим піком цін на продовольство.
Не дивно, що українська влада продовжує застосовувати певні заходи та дії щодо стримування цін. Виробники продуктів навіть лаються з цього приводу. Так, Козаченко, висловлюючи загальну думку постачальників, вважає, що перелік «соціальних» продуктів в країні треба скорочувати. Цікаво, що б йому відповіли прості люди, які з кожним днем все більше витрачають на їжу?
Президент Українського клубу аграрного бізнесу Алекс Ліссітса зауважує: тільки через подорожчання зернових і олійних культур до кінця 2011 р. українці «понад план» витратять на продукти 20-25 млрд грн. До того ж, зростання цін на вихідні ресурси, від нафтопродуктів до добрив, за підсумками року підвищить собівартість випуску основних видів сільгосппродукції не менше ніж на 30%.
Лідером подорожчання у 2011 р. може стати яловичина (+25-30%). Приблизно на 20% подорожчають хлібобулочні вироби (у т.ч. через скорочення держпідтримки виробників) і алкогольно-тютюнова продукція; на 15% - крупи, що пов'язано зі скороченням посівних площ.
Отже, зростання цін триває. Що може його стримати? Фахівці вважають: хіба що нова хвиля кризи, коли впаде попит і, відповідно, вартість продуктів. Що ж, поживемо - побачимо.
Андрій Боярунець,
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом