![Безпека на дорогах – питання національної безпеки країни](https://for-ua.com/static/images/previews/46/465380-2.jpg)
11 травня в усьому світі офіційно стартувало Десятиріччя дій з безпеки дорожнього руху, проголошене Генасамблеєю ООН у резолюції від 2 березня 2010 року. ООН визнала цю проблему всесвітньо значущою, визначальною для гармонійного розвитку всього людства.
Тотальна автомобілізація призвела до неоднозначних наслідків. На одній чаші терезів опинилася вигода від швидкісного і комфортного пересування, на іншій – жахливі наслідки, зумовлені цілою масою чинників. Заплющувати очі на те, до чого призвела поява на дорогах мільйонів автомобілів, у певний момент стало неможливим. Це і змусило втрутитися у ситуацію Організацію Об'єднаних Націй.
Безумовно, проблеми, пов'язані з безпекою дорожнього руху, не обмежуються кордонами якоїсь однієї країни, а тому повною мірою торкнулися й України. Залишатися осторонь від спроб подолання глобальної, загальносвітової проблеми, значить, робити крок назад, ризикувати тисячами життів, які ще можна врятувати. На щастя, наша країна не втратила шансу на поліпшення ситуації, яку багато хто вже охрестив «війною на дорогах». 11 травня у Києві відбулася прес-конференція, яка відкриває проголошене ООН Десятиріччя і в Україні.
Міжнародний фонд «Єдиний світ» упродовж двох років ініціював проведення соціологічних досліджень з цієї тематики. Останнє дослідження, проведене восени минулого 2010 року, показало, що 75% населення України не задоволене ситуацією на вітчизняних дорогах. На їхнє переконання, питання БДР має взяти під свій особистий патронат Президент України.
Зрозуміло, робота влади щодо поліпшення ситуації на дорогах важлива і необхідна. Але для того, щоб відбулися кардинальні зміни на краще, потрібна і участь у цьому процесі громадських організацій. Вони повинні, зобов'язані всіляко сприяти усвідомленню політиками, а також усім суспільством того, що безвідповідальності на дорогах необхідно покласти край. Необхідно також подолати відомчі підходи. І старт Десятиліття дій щодо БДР дає нам для цього чудовий шанс.
Зазначу, що навіть у країнах з розвиненою економікою проблемою безпеки на дорогах займається не тільки держава, а й громадські організації, соціально-відповідальний бізнес, різні фонди. Тому в Україні не треба «винаходити велосипед» у спробі зробити дороги безпечними. Варто лише уважно придивитися до існуючого світового досвіду і ефективно його перейняти.
З цією метою уже не перший рік фонд «Єдиний світ» плідно співпрацює з Асоціацією безпеки дорожнього руху. Саме ця громадська організація реалізує в Україні випробувані в усьому світі підходи до підвищення БДД. Їх необхідно впроваджувати у нас, і якомога скоріше, адже ситуація на дорогах сьогодні стала однією із головних загроз національній безпеці України. Підкреслю: не зовнішні загрози, не тероризм, як у багатьох країнах світу, а саме втрати людських життів на дорогах загрожують нашій країні сильніше названих вище факторів.
Крім шокуючої, нескінченної низки смертей на дорогах, нездатність України навести лад у цій сфері негативно позначається на іміджі нашої країни на світовій арені, а також призводить до значних матеріальних втрат. Так, за оцінками Світового банку, збитки української економіки внаслідок ДТП щорічно становлять п'ять мільярдів доларів. Тільки вдумайтеся у цю величезну цифру!
У своєму Зверненні до співвітчизників з нагоди Десятиліття дій з безпеки дорожнього руху Президент України Віктор Янукович зажадав вжити рішучих заходів для запобігання катастрофічним наслідкам дорожньо-транспортних пригод і закликав усі органи державної влади, політичні партії, рухи, неурядові організації та громадян України підтримати вказану Глобальну ініціативу Організації Об'єднаних Націй.
Домогтися поліпшення ситуації щодо БДР в Україні можна лише комплексними діями. Тут недостатньо зусиль одних тільки міністерств і відомств. Важливою є активна позиція парламенту. Крім того, громадянське суспільство зобов'язане вимагати контролю з боку громадських організацій за діями усіх гілок влади щодо забезпечення безпеки на дорогах. Адже зберегти своє життя, уникнути травм, пов'язаних з ДТП, – це конституційне право кожного громадянина Україна. І кожне ДТП потрібно розглядати як порушення такого права.
Певні зрушення щодо поліпшення ситуації на дорогах у нашій країні є. Так, Верховна Рада України підтримала ініціативу Асоціації безпеки дорожнього руху та Глобального партнерства з БДР (GRSP, структура Світового банку) щодо проведення у листопаді нинішнього року в Україні Міжпарламентської зустрічі з питань ефективності національного законодавства у сфері безпеки на дорогах. Цю ініціативу також підтримала Європейська Економічна комісія ООН. Фонд «Єдиний світ» став партнером в організації цього важливого міжнародного заходу.
А вже у поточному місяці делегація МФ «Єдиний світ» візьме участь у щорічній зустрічі Глобального Партнерства з безпеки дорожнього руху (GRSP), яка пройде у столиці Німеччини. Серед учасників зустрічі – політики, бізнесмени, провідні міжнародні експерти у сфері БДР. На заході планується ознайомити зацікавлену міжнародну громадськість з об'єктивною інформацією про ситуацію у сфері БДР, яка склалася в Україні, а також окреслити пропоновані кроки, починаючи з реформ у законодавстві, яке необхідно привести у відповідність зі світовими стандартами.
Едуард Прутнік, голова правління Міжнародного фонду «Єдиний світ»
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом