
Одіозний, але народно вибраний мер Києва Леонід Черновецький чи поставлений Президентом, але господарський глава КМДА Олександр Попов? Це питання було актуальним ще рік тому. Сьогодні більшості киян важко знайти відмінності між Черновецьким і Поповим.
Важко не погодитися, що нова команда Попова, яка прийшла в КМДА і витіснила «молоду команду» Черновецького, багато в чому не виправдала очікувань киян. Сподівання, що прийдуть нові управлінці і життя киян стане кращим, повністю розтануло. При найближчому розгляді виявилося, що економічна політика господарника Попова нітрохи не ефективніше за методи «космонавта» Черновецького. І всі відмінності між цими фігурами, насправді - схожість.
1. Корупція у КМДА.
Як і Черновецький, Попов не заперечує, що в його адміністрації є корупція. Як і Черновецький, Попов обіцяв з нею боротися. І обом це не вдалося!
«Чи була корупція в очолюваній мною КМДА? Звичайно, була, як і по всій країні. Вона є і зараз, і буде до тих пір, поки в країні не запрацює ефективне антикорупційне законодавство», - говорив Черовецький.
«У нас ціле управління, яке протидіє корупції, співробітничає з правоохоронними органами, а результату ніякого! У нас будь-якого бізнесмена запитай у Києві, він розповість, де що твориться, а ми самі не можемо це стримати. Причому це при політичній волі керівництва і держави і міста!», - говорить Попов.
2. Приватизація комунальної власності.
Ледве зайнявши місце Черновецького, Попов заявив про розбазарювання комунальної власності командою Черновецького і пообіцяв повернути стратегічні підприємства в актив міста. Але вже через рік Попов підписав проект Програми приватизації комунального майна територіальної общини міста Києва на 2011-2012 роки, в яких опинилися низка стратегічних міських підприємств: банк «Хрещатик», «Метровагонсервіс», «Спецтранскиїв», цілісний майновий комплекс «Спеціалізоване підрядне дорожнє ремонтно-будівельне управління», акції муніципального театру «Київ» і спеціалізованого управління протизсувних підземних робіт».
3. Прибирання снігу.
За даними опитування, проведеного в кінці березня бізнес-ресурсом UBR, 30,73% респондентів вважають, що комунальні служби під керівництвом Олександра Попова всю зиму працювали так само, як і при Леоніді Черновецьком минулого року. Більш того, ще 14,72% відповіли, що робота ця проводилася погано.
А 35,8% опитаних вважають, що комунальні служби міста справлялися, оскільки зима у 2011 році була не такою сніжною, як у 2010-му.
4. Тарифи
У 2009 році підвищити тарифи Черновецькому перешкодила тодішній прем'єр Юлія Тимошенко, наклавши мораторій на рішення глави КМДА. Але через рік, ідею «мера всіх киян» успішно реалізував його приймач Олександр Попов. При ньому тарифи на ЖКГ підвищилися удвічі. Того ж самого добивався і Черновецький, пояснюючи, що тарифи в КМДА далекі від економічно обгрунтованого рівня.
5. Борги
Влітку 2010 року, зайнявши місце Черновецького, Попов звинуватив своїх попередників у мільярдних боргах Києва. «Ми маємо бюджет Києва (2010 року) 19,9 млрд. грн. і на сьогоднішній день вже 8 млрд. грн. зовнішнього боргу. Якщо ми візьмемо будь-яке комунальне підприємство, то побачимо, що там є свої борги, свої зобов'язання по кредитах. Тобто, реально ми сьогодні маємо борги за 10-12 млрд. грн.», - говорив він.
Але вже через рік, голова Київської адміністрації заявив про те, що у 2011 році КМДА планує зовнішні запозичення на суму до 2,445 млрд. гривень.
6. Соціальні програми
Соціальну політику Черновецького часто критикують. Чого вартий тільки проект «Кращий дім», у результаті якого улюблені бабусі мера мало не залишилися без житла. Але і соціальна спрямованість Попова викликає сумніви. Команда глави КМДА вперше за чотири роки не змогла знайти гроші на надбавки бюджетникам - 600 мільйонів гривень. За допомогою Київради 200 млн. все ж таки було знайдено. Але неприємний осад у киян залишився. До речі, стимулююча муніципальна надбавка в розрізі 20% була упроваджена у 2007-2008 роках, якраз при Черновецькому.
7. Мафи
За часів Черновецького, КМДА звинувачували в непрозорій процедурі розміщення МАФів і засиллі тимчасових конструкцій на вулицях міста. У Попова обіцяли розібратися з ситуацією і навіть розробили процедуру оформлення кіосків, але поки вона так і не запрацювала. Підприємці скаржаться, що сьогодні процедура отримання дозволу на розміщення кіоску практично виключає його легальну установку. У той же час в Києві щодня з'являється близько 20-30 нових кіосків, а демонструється не більше 100 на місяць.
8. Кадрова політика.
Кадрова політика Черновецького викликала чимало питань, перш за все вони були звернені до так званої «молодої команди», замів Черновецького. Але Олександр Попов, ледве прийнявши кермо влади містом, теж зробив низку досить дивних призначень. Так, замом був призначений Михайло Кучук, у ведення якого віддали землю і будівництво. Дивність навіть не в тому, що Кучук - одесит, а не киянин, а в тому, що з Одеси за ним тягнеться шлейф корупційних скандалів, пов'язаних з будівництвом і землею.
Є питання і до інших членів команди Попова. Депутати Київради вважають, що троє із замів Попова не володіють необхідними для цієї роботи професійними компетенціями. Нагадуючи, що це вони забули про внесення до бюджету пільг працівникам бюджетної сфери.
Крім того, ні для кого не секрет, що своїх заступників Попов вибирає за рекомендацією з Адміністрації Президента.
9. Забудова
Претензії киян до Черновецького, щодо огульної забудови столиці, сьогодні звернені і до Попова. Глава фракції «Удар Віталія Кличка» в Київраді Віталій Кличко упевнений, що політика забудови нинішньої адміністрації нічим не відрізняється від політики «молодої команди». «Не секрет, що «пора Черновецького» ознаменувалася для Києва втратою низки історичних пам'ятників. Ми втратили телеграф Київської фортеці, будівлі на Набережній, млин Бродського. Нові керівники обіцяють навести лад у Києві, але насправді продовжують справу попередників», - говорить він.
Гучні скандали з руйнуванням архітектурних пам'ятників і забудовою зелених масивів справді продовжуються і понині.
10. Робота комунальних підприємств.
У неефективній роботі комунальних підприємств міста Попов звинуватив своїх попередників, команду Черновецького. За його словами місто недоотримало величезні кошти до бюджету від цих підприємств. Сьогодні з тим же питанням депутати Київради звертаються вже до самого Попова. «20 тисяч щитів зовнішньої реклами в місті Києві, кожен щит - це 1000 гривень податків за місяць. Це означає, що бюджет міста Києва повинен був за 2010 рік отримати 250 мільйонів гривень від зовнішньої реклами. Отримав тільки 50. Питання - де решта 200 мільйонів?», - запитує депутат фракції «Республіка Київ» Олексій Давиденко. За його підрахунками, в результаті непрофесіоналізму чиновників КМДА до розміщення зовнішньої реклами, малих архітектурних форм, паркувальних місць, столиця за минулий рік недоотримала приблизно півмільярда гривень.
Попов і Черновецький дуже схожі, єдина відмінність, яка між ними є, - Черновецькому, щоб розчарувати киян, знадобилося 4 роки, а Попову - всього рік.
Інформаційно-аналітична служба «За Київ» поцікавилася у відомих киян, що спільного і чим відрізняються Попов і Черновецький.
Сашко Положинський, співак:
Зовні Попов виглядає адекватнішим і більш господарським, ніж Черновецький, але переважна більшість людей, як і я сам, упевнена, що, незважаючи на зміни в Закон «Про столицю», які були зроблені під Попова, його перебування на цій посаді є нелегітимним. Керівник міста повинен обиратися жителями самого міста. Це є в кожному місті, крім Києва.
Ірина Бекешкіна, голова фонду. Демократичні ініціативи:
Особливої різниці немає. Але у зв'язку з тим, що Попов керує містом не так довго, поки ніхто не звинувачує його в грабежі київського майна, як Черновецького.
Олександр Бригінець, письменник:
У Черновецького були три улюблені групи киян: Адміністрація Президента, «молода команда» і «улюблені бабусі». Одним служив вірою і правдою і майном столиці, для інших він був батьком рідним, а для третіх - не жалів обіцянок і гречки.
У Попова тільки дві улюблені групи киян: Адміністрація іншого Президента й інша молода команда.
Друга відмінність - Черновецький ігнорував заяви БЮТ з приводу розкрадання майна в столиці. Попов використовує ті ж заяви і повторює їх вже як власні. Але, на жаль, для киян ні ігнорування заяв опозиції з боку Черновецького, ні повторення цих заяв з боку Попова не відрізняються результатом.
Геннадій Попенко, шоу-мен:
Вони абсолютно однакові, я не голосував ні за одного, ні за іншого.
Аліса Ложкіна, головний редактор журналу ART UKRAINE:
Загалом, ніякої принципової різниці між цими чиновниками я не бачу. Мені особисто не імпонує ні Черновецький з його схемами, ні непрозорий і непублічний «кіт у мішку» по імені «Попов». Проте є одна відмінність - Попов не співає пісень і не веселить киян.
Олексій Головко,