Шановні читачі! 29-31 березня 2011 року у новинній стрічці цього ресурсу пройшла інформація про те, що у столиці Республіки Молдова Кишиневі силами Інституту східноєвропейських досліджень (Польща) та Асоціацією зовнішньої політики Молдови відбувся форум «ЄС – Молдова», який, у числі інших, відвідали прем'єр-міністр республіки Польща пан Дональд Туск, прем'єр-міністр республіки Молдова пан Влад Філат, а також інші колишні керівники Польщі, Румунії та Молдови.
Оскільки Україну на цьому заході представляв наш Фонд, (який, до слова, був дуже добре представлений, бо був співорганізатором аналогічного форуму «Європа – Україна»), мені хотілося б кількома словами пояснити широкій громадськості важливість і потрібність цієї події, тематика якої торкалася аналізів усіх сфер життя республіки Молдова з точки зору перспективи подальшої інтеграції до Європейського Союзу.
Почну з того, що інтеграція Молдови в Європу - це, насамперед, стратегічний інтерес нашої держави, оскільки, якщо Молдова отримає європейську перспективу, це буде дуже позитивний сигнал для подальшої євроінтеграції України.
Тема, на яку я робив доповідь, стосувалася геополітичних аспектів республіки Молдова та відповідних можливостей, які сприяють її подальшої інтеграції до Європейського Союзу.
Для України на Форумі головним став аналіз можливості Придністровського врегулювання.
Для нас це питання стратегічної важливості. Була чітко заявлена важливість європейської інтеграції Молдови саме у контексті реінтеграції як єдиної цілісної країни. У тому сенсі, що якщо Молдова отримає шанс на перспективу членства, це допоможе врегулювати всі болючі питання, які існують у відносинах Придністров'я та офіційного Кишинева.
Увага також концентрувалася на ролі, яку відіграє і могла б зіграти Україна у врегулюванні Придністровського конфлікту.
У цьому контексті висловлювалися побажання бачити позицію зовнішньополітичної України більш креативною і активною, оскільки наша країна має кордони як з Придністров'ям, так і з республікою Молдова і в цьому контексті може зіграти значну позитивну роль для того, щоб переговори були завершені найближчим часом.
Олександр Чалий