Австралія має намір відмінити закон, який забороняє їй розвивати ядерну промисловість, тим самим проклавши дорогу до отримання ядерної енергетики і створення підприємств по збагаченню урану.
Про це пише в понеділок The Times (переклад на сайті Inopressa).
Прем'єр-міністр країни Джон Ховард оголосив про це рішення, в той же момент, коли глава опозиції Кевін Радд переконав учасників національної конференції опозиційної лейбористкої партії в Сіднеї відмовитися від протистояння експорту урану і погодитися на будівництво нових уранових шахт в Аутбеку.
Австралія контролює 36% світових запасів дешевого урану і, як очікується, після того, як будуть побудовані нові шахти і розширені існуючі, стане найбільшим у світі експортером.
Ховард на конференції своєї Ліберальної партії, що пройшла у вихідні, сказав, що закон 1999 року, який забороняє будівництво ядерних електростанцій в Австралії і стримує розвиток уранодобувної промисловості більше не відповідає потребам у зв'язку з кліматичними змінами. Він сказав, що Австралія повинна поступово позбавлятися від залежності від традиційних працюючих на розі електростанцій і переходити на ядерну енергетику.
«Політичні заходи або політичні платформи, які прагнуть того, щоб стримати розвиток незалежної і надійної австралійської уранодобувної промисловості, і які виключають можливість екологічно безпечної ядерної енергетики - насправді недостатньо серйозно відносяться до проблеми кліматичних змін», - сказав він.
Ховард, який повинен восени скликати загальні вибори, завжди заперечував проти прийняття жорстких рамок щодо скорочення викидів парникових газів для Австралії. Він сказав, що не ухвалить «європейського рішення для проблеми Австралії».
Вибір моменту для повідомлення про відміну закону, як багато хто вважає, розрахований на те, щоб завдати удару по лейбористах, які відмовилися від свого 23-річного протистояння будівництву шахт тільки після тривалих дебатів.
Опозицію цьому рішенню очолює Пітер Гаретт, прес-секретар партії з проблем екології, юрист, одночасно є солістом у рок-групі Midnight Oil, яка виконує пісні проти ядерної енергетики.
Ховард висміяв згоду лейбористів з вимогами зниження викидів парникових газів. Він сказав: «Ми не повинні, уподібнюючись лейбористам, хапатися за задачі, поставлені європейцями для європейських обставин, і говорити, що ми будемо їх здійснювати».
Ховард, який також у минулому виступав за національний референдум з будівництва атомних станцій в Австралії, сказав, що більше не бачить у цьому необхідності, оскільки досліди громадської думки твердо говорять на користь атомного вибору.
Він запевнив, що уряд не буде будувати атомні станції або ставати їх власником. Натомість вони належатимуть приватним енергетичним компаніям. Уряд поставив задачу до 2050 року оснастити країну 25 атомними реакторами.