Свiт

Генсек НАТО врятує Косово від насильства

Північноатлантичний альянс зробить все, щоб не допустити ескалації насильства в Косовому, заявив генеральний секретар НАТО Яап де Хооп Схефер.

За його словами, що міжнародні збройні сили під командуванням НАТО, які перебувають на території краю, готові захистити будь-якого жителя краю - як представника більшості його населення, так і меншості.

«Всі, хто думає, що політичні проблеми можна вирішувати насильством, глибоко помиляються, і тому що відбулося минулої суботи в Приштіне є прикладом того, чого не слід робити», - сказав він після закінчення зустрічей з косовським керівництвом, а також з главою місії ООН Йоахімом Рікером і командувачем військами KFOR генералом Роландом Катером.

Минулої суботи в Приштіне рух албанських сепаратистів «Самоопределеніє», значне число прихильників якого складають бойовики оголошеної поза законом «Визвольної армії Косово», організував масовий мітинг протесту проти пропозицій міжнародного посередника на переговорах по статусу Косового Марті Ахтісаарі, які, на думку лідерів руху, не забезпечують незалежності Косового, передає РІА «Новини».

Щоб запобігти нападу натовпу демонстрантів на будівлі косовських місій ООН, ОБСЄ, Євросоюзу, а також урядових будівель, місцева і міжнародна поліція застосувала проти них сльозоточивий газ, пластикові кулі і гумові палиці. Поранення і отруєння сльозоточивим газом отримали 82 людини, а також вісім поліцейських. Два косовсбких албанці Арбен Джеладіні і Ман Балай померли в ніч з суботи на неділю в лікарні Приштіне від поранень, отриманих в результаті попадання в голову пластикових куль.

Яап де Хооп Схефер заявив також, що «НАТО підтримує процес косовського врегулювання, яким керує Марті Ахтісаарі і сподівається, що цей процес буде в найближчому майбутньому завершений». При цьому він зазначив, що НАТО «хоча і не бере участі в політичних процесах щодо статусу Косово, але готовий забезпечити їх реалізацію».

Провідні політики Сербії, включаючи президента і прем'єр-міністра країни, розцінили план Ахтісаарі як неприйнятний, оскільки, на думку офіційного Белграда, розроблені спецпредставником ООН пропозиції містять елементи, здатні привести до відділення Косового від Сербії, наприклад, надання прав самостійно вступати в міжнародні організації, у тому числі ООН, ЄС і НАТО, а також мати власний державний герб, прапор і гімн.

У середу народна Скупщина (парламент) Сербії прийняла резолюцію, яка відкидає ту частину пропозицій Ахтісаарі, які ставлять під загрозу територіальну цілісність і суверенітет Сербії.

Генсек НАТО висловився проти розділу території краю за етнічним принципом. "Моя позиція, яка ґрунтується на принципах контактної групи, полягає в тому, що розділ Косового на окремі території неприпустиме", - заявив він.

Яап де Хооп Схефер на прес-конференції відзначив, що альянс не має наміру скорочувати число військовослужбовців KFOR в Косовму, «оскільки край знаходиться на важливому етапі розробки його остаточного статусу».

Наразі контингент міжнародних збройних сил під командуванням НАТО в Косовому налічує близько 16,5 тисяч людей.

Генсек НАТО повідомив також, що в найближчі дні він відвідає з коротким візитом Белград.