Свiт

КНДР сподівається на допомогу світового співтовариства

Північна Корея сподівається на міжнародну допомогу, необхідну для отримання щорічно двох мільйонів кіловат електроенергії, натомість зупинки її ядерної програми.

Поставки пропонується почати протягом перших двох-трьох місяців реалізації першого етапу ядерного роззброєння КНДР, повідомили джерела в південнокорейському прес-центрі в Пекіні.

Перші кроки ядерного роззброєння Пхеньяну обговорюються наразі на шестисторонніх переговорах у китайській столиці за участю делегацій Росії, США, Китаю, двох корейських держав і Японії, передає РІА «Новини».

За даними джерел, альтернативні джерела енергії для КНДР вибиратимуть п'ять країн-партнерів Пхеньяну шляхом діалогу. Але найзручнішими є поставки до Північної Кореї топливного мазуту для теплоелектростанцій.

Разом з тим, раніше Південна Корея вже заявляла про готовність постачати готову електроенергію в КНДР в обсязі двох мільйонів кіловат на рік.

Під час першої ядерної кризи на Корейському півострові адміністрації Біла Клінтона в США вдалося досягти 1994 року в Женеві домовленості з КНДР про замороження ядерного реактора в Йонбене натомість будівництва в цій країні міжнародним консорціумом під егідою США нової АЕС на двох легководних ядерних реакторах, які важко використовувати для отримання збройового плутонію.

До пуску першого з реакторів Сполучені Штати тоді зобов'язалися постачати Північній Кореї паливо для звичайних теплоелектростанцій як компенсацію втрат від зупинки атомної енергетики. Одночасно обидві країни почали переговори про нормалізацію відносин.

Зміна влади в США тоді фактично перекреслила ці домовленості: терміни будівництва АЕС були зірвані (повільними темпами був споруджений лише бетонний фундамент), поставки мазуту для ТЕС були припинені. Північна Корея стала всерйоз побоюватися її перетворення на «другий Ірак» і, розморозивши реактор в Йонбене, вона витягла плутоній з відпрацьованого ядерного палива.