Європу, найбагатший і найбільш родючий континент, зразок для сучасного світу, спустошить зміна клімату, передбачає Європейський союз. Екосистема, на якій будувалися європейські суспільства від Стародавньої Греції і Рима до сучасних Британії і Франції, яка допомогла європейській цивілізації досягти глобальної переваги, дестабілізуватиметься температурами, що нещадно підвищуються, прогнозують учені ЄС в примітній докладній доповіді. Про неї в середу пише The Independent.
Значна частина родючості континенту, який дав світові вино і оливки, а сьогодні виробляє гори зерна і молочні продукти, не переживе зміну клімату, прогнозованого на найближче сторіччя, і дика природа буде спустошена, стверджують учені.
Сучасного європейського способу життя, від літніх турпоїздок до зимового відпочинку на лижах, чекає та ж доля, говорять вони, оскільки Середземномор'я стане дуже спекотним для відпусток, а сніг і лід зникнуть зі схилів таких гір, як Альпи, – і економічні наслідки будуть гігантськими. Соціальні наслідки теж будуть відчутними: тут і зростання кількості смертей, пов'язаних зі спекою, і екстремальні погодні явища на зразок ураганів і повеней, які стануть більшими.
Доповідь, сувора і безкомпромісна, знаменує собою різку зміну ролі Європи в її прагненні до глобальних дій у боротьбі із зміною клімату, і вона буде використана спробі примусити ЄС прийняти амбітні нові показники скорочення емісій парникових газів, пише газета в перекладі видання «Інопреса».
Європейська комісія хоче утримати підвищення глобальних температур у межах показника, що на 2 градуси перевищує доіндустріальний рівень (в даний час підвищення складає 0,6 градусів). Щоб цього добитися, вона хоче, щоб члени ЄС зобов'язалися до 2020 року знизити емісії вуглекислого газу – головного парникового газу – на 30% у порівнянні з рівнями 1990 року, поки інші промислово розвинуті країни згодні зробити те ж саме.
Якщо це не вийде, ЄС в односторонньому порядку встановить показник зниження в 20%.
Автори доповіді передбачають, що дехто в Європі виграє від зміни клімату, принаймні спочатку. На півночі континенту урожаї сільськогосподарських культур виростуть із збільшенням тривалості сезону зростання і періоду без заморозків. Туризм може стати популярнішим на Північному і Балтійському морях, оскільки в Середземномор'ї буде дуже жарко, зменшиться смертність від хвороб, пов'язаних з холодом.
Але негативні наслідки значно переважать переваги, пише видання.
Існує ще багато безпосередніх загроз, мовиться в доповіді. Вартість заходів щодо боротьби з підйомом рівня моря складе мільярди євро. Більш того, "в найближчі десятиріччя, згідно з прогнозами, масштаби і частота екстремальних погодних явищ збільшаться, і повені, ймовірно, будуть частішими і сильнішими в багатьох районах Європи".
Кількість людей, які страждають від сильних повеней у районі верхнього перебігу Дунаю, збільшиться на 242 тис. при самому песимістичному сценарії (з підвищенням температури на 3 градуси) або на 135 тис. у разі підвищення на 2,2 градуси. У разі підвищення на 3 градуси вартість збитку виросте з 47,5 млрд. до 66 млрд. євро.
Хоча менше людей вмиратиме від холоду на півночі, ці показники значно перевершить зростання смертності на півдні. При підвищенні температури в 2071-2100 роках на 3 градуси в порівнянні з 1961-1990 роками кількість смертей збільшиться на 86 тис.