Федеральний канцлер Німеччини Ангела Меркель у зв'язку з проблемами з транзитом російської нафти трубогоном "Дружба" підкреслила необхідність наявності в країні так званого "енерго-міксу", тобто використання енергоджерел, які не тільки імпортуються.
" Припинення поставок нафти в черговий раз повертає нас до питання про необхідність урізноманітити наші енергоджерела. Ми не повинні допускати залежність від будь-якої однієї країни", - заявила глава федерального уряду німецьким новинним телеканалам.
На її думку, тільки "диверсифікацією енергоносіїв можна забезпечити безпеку в енергетичній сфері". При цьому Меркель вважає важливим гарантоване дотримання правових норм при транзитних поставках.
Глава другої правлячої в Німеччині партії Курт Бек (СДПН), коментуючи журналістам ситуацію з нафтопроводом "Дружба", нагадав про ініціативу канцлір як нинішнього голови Євросоюзу щодо включення в нову угоду ЄС і Росії енергетичного комплексу.
"Цей випадок показав, наскільки своєчасна ця ініціатива, - підкреслив Бек. - Крім того, це ще раз підтверджує важливість будівництва планованого газопроводу по дну Балтійського моря", передає РІА «Новини».
Він також закликав до найшвидшого відновлення перерваних нафтових поставок як демонстрацію вірності укладеним угодам.
Міністр закордонних справ Німеччини Франц-Вальтер Штайнмайер спростував у своєму інтерв'ю газеті "Більд ам Зоннтаг твердження" про надмірну залежність Німеччини від російських енергоджерел.
" Німеччина менше ніж деякі інші європейські країни, залежить від російської енергії - і це тому, що ми завчасно зробили ставку на розумний енерго-мікс", - відзначив міністр.
Та все ж, за його словами, Росія залишиться важливою для Німеччини саме в галузі газопостачання. "Тому я відповідаю в зовнішньополітичній сфері за те, щоб енергозапаси не перетворювалися на звичайний силовий ресурс з конфліктним потенціалом", що зростає, - підкреслив Штайнмайер.
Для цього, за його словами, необхідно створити певні правила, а також прагнути зниження залежності від рідкого палива.
Визнавши, що "окремі явища в Росії викликають занепокоєність", Штайнмайер закликав «не забувати, що Німеччину і Росію пов'язує не тільки загальна європейська історія".
" Ми зацікавлені в тому, щоб Росія орієнтувалася на європейські цінності і зберігала своєпрагнення до Європи. На цій основі нам слід шукати домовленостей, що дозволяють нам чесне співіснування", - відзначив глава МЗС Німеччини.
Офіційний представник федерального уряду Ульріх Вільхельм нагадав журналістам, що Німеччина давно усвідомила необхідність зниження залежності як від будь-якого одного енергоджерела, так і від будь-якого регіону. У зв'язку з цим, за його словами, під час майбутнього в лютому візиту Ангели Меркель в країни Персидської затоки і Єгипет серед інших економічних тем вона має намір обговорити питання і про енергоджерела.
Як наголошується в прес-релізі Союзу нафтової промисловості Німеччини, що надійшов в РІА Новини, тимчасові збої з постачанням російської нафти «не відбилися на роботі німецьких нафтопереробних підприємств».
" Проте, в превентивній меті союз готує альтернативні шляхи транспортування сирої нафти, наприклад, морським шляхом через порт Росток і далі по трубопроводу", - говориться в повідомленні.
" Постачанню споживачів ніщо не загрожує. Створена раніше кризова система для того і існує, щоб компенсувати порушення в постачанні. На території Німеччини в різних місцях є запаси всіх видів нафтопродуктів, наприклад, бензину, дизельного палива, гасу і так далі, які забезпечать постачання протягом декількох місяців", - підкреслюється в прес-релізі.
Союз нафтової промисловості Німеччини наводить наступні дані про імпорт нафти за даними на 2005 рік: загальний об'єм - 112 мільйонів 200 тисяч тонн, у тому числі з Росії - 38 мільйонів 530 тисяч тонн, з них по трубопроводу "Дружба" - 23 мільйони 640 тисяч тонн. При цьому, як указується в документі, кризові запаси становлять понад 29 мільйонів тонн сирої нафти і нафтопродуктів при загальній кількості нафтопереробних заводів - 14.